Atelier Marvy’de; Teneffüs

0

TENEFFÜS                                                                                                                                                               18 ağustos /20 eylül 2017

Havaya şekil, renk ve ses vermek için yola çıkan dört sanatçının  derinlikli olarak dolaylı yollardan adeta hava akımını mekan içerisinde dolaştırmak, yaymak ve temasa geçirmek için bir mola alanı olarak kurgulandı bu sergi. Zaten teneffüs başka bir deyişle mola zamanlarına denk gelmiyor mu? Uzun yıllardır birbirini tanıyan bu dört sanatçının lise,  üniversite ve ev arkadaşlığı sürecini düşününce  uzun yıllara dayanan bu beraberlik, birbirine güç verme hallerini  ”suni” olmayan, gerçekçi pratiklere göndermede bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir mola  şekli olarak, hiç mola vermemiş dört sanatçının sürekliliği olan, hep devam eden, küçük zamanlara sığdırılmış ama kesintisiz bir birlikteliğin ortaya çıkardığı veya çıkaracağı işleriyle, ortak bir ara ya da  yeni arayışlara, aramalara, bulmalara  ve hatta gerekirse hata yapma özgürlüğüne açık, hem bireysel anlamı olan, hem de kolektif bir ruh taşıyan bir ihtimaller zinciri olarak da  düşünebiliriz.

 

Deniz Aktaş, İhsan Oturmak , Hasan Pehlevan ve Sedat Akdoğan Diyarbakır’da doğup Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde eğitim almış dört genç sanatçı. Bir anlamda 90’larda yükselişe geçen Diyarbakır mucizesinin devamlılığını sürdürüyorlar. Ancak “yeni kuşak” kavramla ve politikayla olduğu kadar yıkım, inşa, kent ve hafıza, aidiyet, renk, doku ve formla da ilgileniyor.

İhsan Oturmak                                                                                                                                               Marmara Üniversitesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Paris’teki sanat merkezi Espace Culture Louis Vuitton’da açılan “Yolculuklar: Günümüz Türkiyesi’nde Gezintiye Çıkmak” başlıklı sergide dikkatleri üzerine çeken İhsan Oturmak İKSV  CitéInternationale des Arts’da rezidans programına katıldı.  Okul ve eğitim sistemi, tek tipleşme, biriciklik   gibi toplumsal  konulara  işaret eden genç sanatçı bu kavramları açabilmek için köy okulları, arkeolojik alanlar veya konusuyla ilgili gördüğü yerlerde araştırmalar yaparak belge niteliği taşıyan materyaller de topluyor. Tasarım Bienali/Salon İstanbul, Paris,Lesvos gibi şehirlerde önemli sergilere katıldı.

Sedat Akdoğan                                                                                                                                               Marmara Üniversitesi ,Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Öğretmenliği  Fotoğraf Ana Sanat Dalından mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Bölümü yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Resim, grafik ve fotoğraf gibi birçok disiplini bir arada kullanan sanatçı yurt içi ve yurt dışında açtığı sergilerin yanı sıra , Çanakkale Bienali paralel etkinliklerine video seçkisiyle katıldı.

 

Hasan Pehlevan
Marmara Üniversitesi GSF resim Bölümü’nden mezun oldu. Halen Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Plastik Sanatlar yüksek lisansına devam ediyor. İşlerinde formun gücüne inanan sanatçı aidiyet, kimlik ve tarihi kültür yapılarının tahribatı üzerine odaklanıyor.  Yıkım alanlarına yaptığı görsel müdahaleleri fotoğraflayan   Pehlevan , duvar parçaları kullanarak yarattığı motifleri de malzeme olarak kullanır. Boyalarında op-art akımına atıfta bulunan Pehlevan adeta dünyayı yeniden renklendirir. İç ve dış mekan kamusal alanlara anonim müdahaleler ile duvar resimleri de gerçekleştiriyor. Tasarım Bienali ve Çanakkale Bienali Paralel Etkinlikleri, New Mexico Art Santafe Art Fair seçili sergileri arasındadır.

Deniz Aktaş                                                                                                                                                    Marmara Üniversitesi GSF Resim Bölümü’nde lisans eğitimini bitirdi.  Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Plastik Sanatlar  yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Yıkım, kentsel dönüşüm, izler, doğa arayışı, göç, mekan ve kent gibi olguları sorguladığı kağıt üzerine mürekkepli kalemle çizdiği desenler ve boyaları ilk başta fotoğrafik imgeleri hatırlatır. Kullandığı ince detaylar ya da vurucu bir takım form ve biçimler Aktaş’ın resimlerinin karakteristik özelliğini oluşturur. 3. Mardin Bienali ve 3. Çanakkale Bienali paralel etkinliklerinin de katılımcısı olan genç sanatçı Paris, Münih gibi şehirlerde de önemli sergilere katıldı.

Atelier Marvy                                                                                                                                                 Cumhuriyet Mah.3008 Sokak No:1 Kesre Koyu Özdere, Menderes – İzmir                                                         0232 797 6364

 

Share.

Comments are closed.