BAYKAL SARAN OYUNCULUK ÖDÜLÜ FULYA KOÇAK’IN…

1

BAYKAL SARAN OYUNCULUK ÖDÜLÜ FULYA KOÇAK’IN

2014-2015 Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü

Fulya Koçak’ın Oldu.

Türk tiyatrosunun unutulmaz ismi Baykal Saran anısına, bu yıl dokuzuncusu verilen Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü’nün sahibi, 9 Haziran günü Akün Sahnesi’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Lemi Bilgin, Atila Sav, Rüştü Asyalı, Selçuk Yöntem ve Erkal Saran’dan oluşan seçici kurul, 2014-2015 Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü’ne “Tesadüfen Kadın Elizabeth” oyunundaki başarılı yorumuyla Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Fulya Koçak’ı layık gördü.

Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü, 28 Temmuz 2006 tarihinde vefat eden Devlet Tiyatroları Sanatçı ve Rejisörü Baykal Saran adına ve anısına 2006 – 2007 tiyatro sezonunda verilmeye başlandı.

Daha önce Benian Dönmez, Durukan Ordu, Erdal Beşikçioğlu, Servet Pandur, Tolga Tekin, Gülin Ersoy, Sükun Işıtan ve Dilek Bozkurt’un layık görüldüğü Baykal Saran Oyunculuk Ödülü’nün 9. sahibi, Dario Fo’nun yazdığı, Ferdi Değirmencioğlu’nun yönettiği Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sergilenen “Tesadüfen Kadın Elizabeth” oyunundaki performansıyla Fulya Koçak oldu.

fulya koçak 1

Fulya Koçak

Fulya Koçak, 1975 yılında İzmir’de doğdu. 1998 yılında Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden, fakülte ve bölüm birincisi olarak mezun oldu. 1998-2002 yılları arasında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda, 2002-2010 yılları arasında Erzurum Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı. 2010 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’na tayin oldu. Aynı zamanda Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyunculuk dersi vermekte olan Fulya Koçak, profesyonel olarak bugüne kadar yirmi iki oyunda rol almıştır.

Aldığı Ödüller:

2015 “Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü”

2013 Tiyatro Eleştirmenler Birliği “Yılın Kadın Oyuncusu”

2011 Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu”

2011 Ankara Sanat Kurumu “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”

2000 Ankara Sanat Kurumu, “Övgüye Değer Kadın Oyuncu Ödülü”

Rol Aldığı Oyunlar

Tesadüfen Kadın Elizabeth, Dolores Claiborne, Soğuk Bir Berlin Gecesi, Tehlikeli Saplantı, Karımla Evleniyorum (Nikah Kağıdı), Müfettiş, Kozalar, Begendiğiniz Gibi, Su Damlası ve Çocuk, Scapin’in Dolapları, Kadınlarda Savaşı Yitirdi, Dans Eden Eşek, Ödenmeyecek Ödemiyoruz, Hav Havlarla Hev Hevler, Tiyatro Makinası, Hogi ile Togi, Deniz Diye Bir Delikanlı, Yobaz, Kırmızı Başlıklı Kurt, Kayıplar, Kapıların Dışında, Ağaçların Dansı.

Baykal Saran

Sanatçı – rejisör Baykal Saran; 1937 yılında Sarıkamış’ta doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden 1960 yılında mezun oldu. 1958 – 1960 yılları arasında Adana Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sanatçı olarak görev aldıktan sonra, 1961 yılında Devlet Tiyatroları ailesine katıldı.

49 oyunda oyunculuk ve 6 oyunda rejisörlük görevi üstlenen Baykal Saran’ın oynayıp yönettiği oyunların bazıları şunlardır: Altın Kuş, Oyuncakçı Dede, Genç Osman, Köroğlu, Suavi Efendi, Aşk ve Barış, Kocaoğlan, Don Juan, Andorra, Vişne Bahçesi, Julius Caesar, Liliom, Tohum ve Toprak (Alemdar Paşa), Savunma, Yabanlar, Ayakta Durmak İstiyorum, Bir Bebek Evi (Nora), Göktaşı, Bütün Gün Ağaçlarda, Ölen Hangisi, Sokrates’in Savunması, Yeryüzü Cenneti, Kaşıkçılar, Çark, Gömü, Çığ, Küçük Tilkiler, Fatih, Bir Tavsiye Mektubu, Maymun Davası, Yunus Emre, Lodos, Koca Sinan, Erkek Satı, Eski Toprak, Yaban Ördeği, Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Altıngöl, Acılı Toprak, Hüzzam, Akümülatörlü Radyo, Sokollu, Fil Adam, Soruşturma, Kız Doğdu, Bir Adam Yaratmak, Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye, Kuvayi Milliye Kurtuluş Savaşı Destanı, Liola, Ziyaretçi, Son Aylar, Deli Emine, Altona Mahpusları.

1985 – 1987 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü, 1990 – 1992 ve 1995 – 1998 yılları arasında Sanat Yönetim Kurulu Sanatçı Temsilciliği görevlerinde de bulunan Baykal Saran Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısıydı.

Share.

Comments are closed.