Ankara Uluslararası Film Festivali; 19-29 Nisan’da 29. kez karşınızda…

0

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen, 19-29 Nisan 2018 tarihleri arasında 29. kez gerçekleştirilecek olan Ankara Uluslararası Film Festivali, yarışma ve gösterim filmleri belli oldu. Yarışma filmlerinin ve festival seçkilerinin gösterimleri Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleştirilecek. Film gösterimleri sonrasında yapılacak söyleşilerde yönetmenler seyircilerle buluşacak.

Ankara Uluslararası Film Festivalinde Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından verilen onur ödülleri de bu yılki sahiplerini buldu. Aziz Nesin Emek Ödülü Menderes Samancılar’a, Sanat Çınarı Ödülü Rüştü Asyalı’ya, Kitle İletişim Ödülü sinecine Sinema Araştırmaları Dergisi’ne 19 Nisan’da MEB Şura salonunda gerçekleştirilecek açılış töreninde takdim edilecek.

29. Ankara Uluslararası Film Festivali Yarışma Filmleri

Ulusal Uzun Film Yarışmasına başvuran 31 film arasından Aynur Çıray, Şenay Aydemir ve Şeyma Balcı’dan oluşan ön seçici kurulun değerlendirmesi sonucu ön elemeyi geçen 10 film belirlendi. Usta yönetmenler Onur Ünlü, Tayfun Pireselimoğlu ve Ümit Ünal’ın yeni filmlerinin birlikte yarışacağı yarışmada, Sundance Film festivalinde “En İyi Film” ödülü alan Kelebekler, Berlinale Generation 14plus bölümünde yarışan Güvercin ve Berlinale Forum bölümünde dünya prömiyerini yapan Tuzdan Kaide filmleri de yer alacak.

Yönetmen Barış Pirhasan’nın başkanlığında, oyuncu Songül Öden, oyuncu Güven Kıraç, yazar Şebnem İşigüzel ve görüntü yönetmeni Meryem Yavuz’dan oluşan seçici kurul filmleri seyirciyle birlikte izleyecek. Ulusal Uzun Film Yarışmasında yer alacak filmlerden En İyi Film Ödülünü alan filmin yapımcısına 50.000 TL, ilk filmlere verilen Mahmut Tali Öngören Özel Ödülünü kazanan filmin yönetmenine ise 10.000 TL ödül verilecek.

Ön seçici kurulun değerlendirmesinden sonra ön elemeyi geçen uzun filmler:

1- Bekçi, yönetmen: Durmuş Akbulut

2- Güvercin, yönetmen: Banu Sıvacı

3- Halef, yönetmen: Murat Düzgünoğlu

4- Kelebekler, yönetmen: Tolga Karaçelik

5- Put Şeylere, yönetmen: Onur Ünlü

6- Renksiz Rüya, yönetmen: Mehmet Ali Konar

7- Sofra Sırları, yönetmen: Ümit Ünal

8- Tuzdan Kaide, yönetmen: Burak Çevik

9- Yol Kenarı, yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu

10- Zor Bir Karar, yönetmen: Ender Özkahraman

Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Yarışmasına başvuran 75 proje arasından Emine Yıldırım, Zeynep Ünal ve Özgür Yaren’den oluşan ön seçici kurulun değerlendirmesi sonucu 10 proje ön elemeyi geçti. Festival haftasında yönetmen ve senarist İlksen Başarır, yapımcı Emre Oskay ile yönetmen ve yapımcı Tunç Şahin’den oluşan seçici kurulla gerçekleştirilecek olan toplantılarda proje sahipleriyle görüşmeler yapılacak. Yarışmada yer alacak projelerden kararlaştırılan iki projenin her birine 30.000 TL maddi destek verilecek.

Ön seçici kurulun değerlendirmesinden sonra ön elemeyi geçen uzun projeler:

1- Beyaz Atın Yarası, yönetmen: Ömer Leventoğlu- yapımcı: Muhammet Çakıral

2- Bir Gün ya da Günün Bir Parçası, yönetmen: Burak Çevik- yapımcı: Selman Nacar

3- Cemal, yönetmen: Mehmet Emin Timur- yapımcı: Oğul Köseoğlu

4- Duvar, yönetmen: Soner Sert

5- Ela ile Hilmi ve Ali, yönetmen: Ziya Demirel- yapımcı: Anna Maria Aslanoğlu

6- Gönül, yönetmen: Soner Caner – yapımcı: Bilal Bağcı

7- Hüküm, yönetmen: Melih Özhan Dinçel- yapımcı: Pınar Yener Dinçel

8- Kardeşimin Ordusu, yönetmen: Senem Tüzen- yapımcı: Adam Isenberg

9- Kayıp, yönetmen: Çiğdem Mazlum, Sertaç Yıldız

10- Yurt, yönetmen: Nehir Tuna- yapımcı: Suzan Güverte

Ulusal Belgesel Film Yarışmasına başvuran 133 belgesel arasından İrfan Demirkol, Kurtuluş Özgen, Gülden Treske’den oluşan ön seçici kurul değerlendirmesi sonucu 10 belgesel ön elemeyi geçti. Kerime Senyücel, yazar Buket Uzuner, oyuncu ve yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan, gazeteci Mirgün Cabas ve kameraman Hayri Çölaşan yer aldığı seçici kurul belgeselleri seyirciyle birlikte izleyecek. Ulusal Belgesel Film Yarışmasında yer alacak filmlerden birinci seçilen filmin yönetmenine 20.000 TL, ikinci seçilen filmin yönetmenine 10.000 TL, üçüncü seçilen filmin yönetmenine 5.000 TL verilecek.

Ön seçici kurulun değerlendirmesinden sonra ön elemeyi geçen belgeseller:

1- Afgan Kömürü, yönetmen: Zeynep Gülru Keçeciler

2- Bir Yeşilçam Hikayesi: İhsan Yüce, yönetmen: Özgür Güzelgül

3- Bir Zamanlar Ada’da, yönetmen: Çağrı İşbilir

4- Fındıktan Sonra, yönetmen: Ercan Kesal

5- Müzikli Bir Hikâye, yönetmen: Jale İncekol

6- Özgür, yönetmen: Başak Ulusoy

7- Samir’in Rüyası, yönetmen: Armağan Pekkaya

8- Sirkhane, yönetmen: Tülin Tezel

9- Sütçü Diasporasından Hikayeler, yönetmen: Özgür Atlagan, Onur Gökmen, Vera Ryser

10- Uzak ve Yakın, yönetmen: Oğuz Makal

Ulusal Kısa Film Yarışmasına başvuran 265 film arasından Prof. Dr. Oğuz Onaran, Bülent Özkam, Merve Ayparlar’dan oluşan ön seçici kurul değerlendirmesi sonucu 14 film ön elemeyi geçti. Prof. Dr. S. Ruken Öztürk, yönetmen Ramin Matin, oyuncu Devin Özgür Çınar, oyuncu Özgür Emre Yıldırım ve karikatürist Emrah Ablak’ın yer aldığı seçici kurul belgeselleri seyirciyle birlikte izleyecek. Ulusal Kısa Film Yarışmasında yer alacak filmlerden birinci seçilen filmin yönetmenine 10.000 TL, ikinci seçilen filmin yönetmenine 5.000 TL, üçüncü seçilen filmin yönetmenine 2.500 TL verilecek.

Ön seçici kurulun değerlendirmesinden sonra ön elemeyi geçen kısa filmler:

1- Boğaz, yönetmen: Emre Birişmen, Fatma Belkıs

2- Dem, yönetmen: Yalçın Demirağ

3- Elli Altı, yönetmen: Dilara Şahin, Abdullah Yazıcıoğlu

4- Hastabakıcı, yönetmen: Soner Sert

5- Kimse Elimi Tutmasın, yönetmen: Cenk Ertürk

6- Kötü Kız, yönetmen: Ayçe Kartal

7- Mutluluk, yönetmen: Necip Çağhan Özdemir

8- Propaganda, yönetmen: Oğuzhan Kaya

9- Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var, yönetmen: Umut Subaşı

10- Sıcak Su: Mavi, yönetmen: Onur Işık Cantürk

11- Toprak, yönetmen: Onur Yağız

12- Uzaktaki Yakınlar, yönetmen: Durmuş Sorkut

13- Yansımalar, yönetmen: M. Fatih Turan

14- Yüzler, yönetmen: Ali Aktemur

Dünya Sinemasından Özel Seçkiler

Festivalin Dünya Sineması seçkisi bu yıl; Bir Yönetmen: Kenji Mizoguchi, Anısına, Her Daim Genç: 68 Sineması, Komik-i Kıta Avrupa, Aktarmasız Avustralya, Uzak Köşeler, Dünya Festivallerinden, Berlin Ekspresi, Konumuz Sinema bölümlerinden oluşacak.

Bir Yönetmen: Kenji Mizoguchi bölümünde çektiği filmle yalnızca Akira Kurosawa gibi Japonya’dan çıkan büyük yönetmenlerin değil Jean-Luc Godard, Andrei Tarkovsky gibi ustaların da esin kaynaklarından kabul edilen ödüllü Japon yönetmen ve senarist Mizoguchi’nin A Stroy of Chikamatsu, Venedik Film Festivalinden ödüllü Sansho the Baliff ve Street of Shame ve A Geisha filmleri sinemaseverlerle buluşacak.

Anısına bölümünde zombi filmlerinin babası George A. Romero anısına Night of the Living Dead, usta oyuncu Jeanne Moreau anısına kariyerinin belki de en ünlü filmi François Truffaut’nun yönettiği Jules et Jim, Türkiye Sinemasının duayen oyuncusu Münir Özkul anısına Reha Erdem’in yönettiği ve Münir Özkul’un oynadığı son sinema filmi olma özelliğini de taşıyan A Ay ve Ingmar Bergman’ın doğumunun 100. yılı anısına The Seventh Seal filmlerinin gösterimleri yapılacak.

Easy Rider

 

Festival seyircileri 1968 Hareketinin 50. yılına atfen yapılan Her Daim Genç: 68 Sineması seçkisinde seyirci; Dennis Hopper’ın Altın Palmiyeli, Oscar adaylı filmi Easy Rider, Michael Wadleigh’in efsanevi festivalin üç gününü anlatan Oscarlı Woodstock filmi, BAFTA ve Altın Palmiyeli yönetmen Louis Malle’in yine BAFTAlı filmi May Fools, Jean-Luc Godard’ın Viennale onaylı filmi La Chinoise, usta yönetmen Alain Tanner’ın Jonah Who Will Be 25 in the Year 2000 filmi ve Margarethe von Trotta’nın Viennale ödüllü filmi Marianne & Juliane’i beyaz perdede izleme şansı bulacak.

Komik-i Kıta Avrupa bölümünde Berlinale’den iki ödülle dönen Thomas Stuber imzalı In the Aisles, Türk asıllı yönetmen İlker Çatak’ın Hamburg Film Festivalinde yarışan filmi Once Upon a Time… Indianerland, Caye Casas ve Albert Pintó’nun ilahi komedisi Killing God, Hafsteinn Gunnar Sigurðsson’un Viennale çıkışlı filmi Under theTree, Daan Bakker’ın Rotterdam Uluslararası Film Festivalinden ödüllü filmi Quality Time ve Locarno Uluslararası Film Festivalinden ödüllü Peter Luisi’nin yeni filmi Streaker yer alacak.

Aktarmasız Avustralya bölümünde Berlinale ve Cannes ödüllü yönetmen Warwick Thornton’nın Toronto Film Festivali ve Viennale’den ödülle dönen filmi Sweet Country, usta yönetmen Peter Weir’in BAFTAlı filmi Picnic at Hanging Rock, Priscilla Cameron’ın AACTA adayı filmi The Butterfly Tree ve Trevor Graham’ın ödüllü filmi Monsieur Mayonnaise gibi Avusturalya yapımı filmler sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Uzak Köşeler bölümünde Niles Atallah’ın Rotterdam Uluslararası Film Festivalinden ödülle dönen Rey adlı filmi, João Dumans ve Affonso Uchoa’nın Rotterdam ve San Sebastián Uluslararası Film Festivalinden çıkan Araby adlı filmi, Berlinale’den ödüllü Marcela Said’in Los Perros adlı yeni filmi, Fellipe Barbosa’nın Cannes’dan ödülle dönen Gabriel and the Mountain adlı filmi yer alacak.

Festival her sene olduğu gibi bu sene de dünya festivallerinde gösterilmiş filmlere Ankara’da ev sahipliği yapmaya devam edecek. Dünya Festivallerinden bölümde Rainer Sarnet’ın Tribeca Film Festivalinde jüriyi etkileyen filmi November, Jan Svankmajer’ın son filmi olacağını açıkladığı Insect, Bojan Vuletic’in bol ödüllü Requiem for Mrs. J adlı filmi, Ana Urushadze’nin Locarno Uluslararası Film Festivalinde iki ödül birden kazanan filmi Scary Mother, Mohammad Rasoulof’un Cannes’da ödülü kucaklayan filmi A Man of Integrity, Matan Yair’in aralarında Toronto Uluslararası Film Festivali gibi önemli festivallerinden büyük beğeni toplayan Scaffolding filmi ve Hlynur Palmason’ın Locarno Uluslararası Film Festivalinden beş ödülle dönen filmi Winter Brothers ve Locarno Uluslararası Film Festivali ve Viennale’de ödüller alan ve Ankara galasını yapacak olan Distant Constellation filmlerine ev sahipliği yapacak.Winter Brothers

Festivalin Berlin Ekspres bölümünde Robert Schwentke’nin San Sebastián Uluslararası Film Festivalinden ödülle dönen filmi The Captain, Valeska Grisebach’ın bol ödüllü, Cannes adaylı filmi Western, Wolfgang Fischer’ın Berlinale’de üç ödül birden alan filmi Styx, önceki filmiyle Locarno Uluslararası Film Festivalinden ödülle dönen Lars Kraume’nin yeni filmi The Silent Revolution, Philipp Jedicke’nin Berlinale’den çıkma, Peaches, Feist ve Daft Punk gibi gruplarla çalışan Grammyli müzisyen Chilli Gonzales’i anlatan filmi Shut Up and Play the Piano ve Berlinale ana yarışmasından Christian Petzold yönetmenliğindeki Transit yer alacak.

Transit

Konumuz Sinema bölümünde ise BAFTAlı yönetmen Bertrand Tavernier’in kendi sinema macerasını belgeselleştirdiği My Journey Through French Cinema adlı filmi, Emiliy Atef’in Romy Schneider’ın son röportajını anlatan Berlinale ana yarışmasından sıcak sıcak çıkmış 3 Days in Quiberon ve Hüseyin Tabak’ın Toronto Uluslararası Film Festivalinde gösterilen ve Yılmaz Güney’i konu alan Çirkin Kral Efsanesi filmleri yer alacak.

İçinden Tren Geçen Filmler Seçkisi

Uzak ile yakını, gerçek ile kurmacayı bir araya getirip farklı istasyonlardan kalkıp festivale uğrayan bu seçkinin içinden tren geçecek. Yönetmenliğini Yasin Ali Türkeri’nin üstlendiği Başka Tren Gıdı Gıdı belgeseli festival seyircisini 1937 yılında inşa edilen Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası’nın tarihsel yolculuğuna, fabrikaya ait bir tren olan Gıdı Gıdı ile çıkarıyor. Alper Özdemir’in Kondüktör belgeseli, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda 35 yıldır vagon kondüktörlüğü yapan Ergüder Kuzucular’ın gözünden yol hikayeleri anlatıyor. Emre Aydın’ın Yolcu, Anıl Güldoğan’ın Hikayeci ve Vlada Senkoya’nın From a Great Height adlı kurmaca kısa filmleriyse; birbirimizin hayatından hikayeler edinmeyi, sevip öyküler kurmayı ve dostluklar yaratabilmeyi raylar üzerinde gösteriyor.

Mobil Film Festivali Seçkisi

Festivalde uluslararası online kısa film festivali Mobil Film Festivali’ne bu yıl farklı ülkelerden katılan 50 filmlik bir seçki de izlenebilecek. 13 yıldır dünyanın birçok yerinden katılan yönetmenleri keşfetmeyi ve desteklemeyi amaçlayan Mobil Film Festivali basit bir ilke üzerine kurulu: 1 cep telefonu, 1 dakika, 1 film.

FESTİLAB Atölyeleri

Festivalde Nebil Özgentürk ile belgesel gösterimi ve söyleşisi, Tuluhan Tekelioğlu ile “Yapabilirsin” film gösterimi ve söyleşisi, Tamer Levent Oyunculuk Sırları Atölyesi ve Bahadır Yazıcı Storyboard Atölyesi gerçekleştirilecektir. Ayrıca festivalin bir geleneği olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklar için film seçkileri ve atölye etkinlikleri hazırlanarak, çocuklara yönelik nitelikli sinema eserlerinin başkentte çocuklarla buluşması sağlanacak.

29. Ankara Uluslararası Film Festivali Afiş Yarışması Sergisi

Festivalin afiş yarışmasına başvuran 258 katılımcı arasından seçilen, Alp Demiralp, Ayşe Beyzanur Kara, Barış Doğan, Bilge Kurt, Buket Arık, Dastan Abaskanov, Eda Tekcan, Emin Mammadli, Eunjin Tark, Fatma Soya, Gül Sarı, Gülşebnem Sayın, Hakan Sümer, İpek Pelit, Kübra Canlı, Mahmut Soyer, Melike Elif Güven, Müge Dişoğlu, Noyan Kağan Kazakçı, Onur Bolat, Özgür Alican, Rabia Damatlar, Simge Atmaca, Uğur Erbaş, Yağız İlkdoğan ve Zeynep Sıla Demircioğlu tarafından tasarlanan 30 festival afişi 20 Nisan’da Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda sergilenecek.

Share.

About Author

Comments are closed.