Arter’de konserler…

0

Sahne sanatları, müzik, film, performans sanatı ve dijital sanatlar gibi pek çok alanın nitelikli yorumlarını bir araya getiren Etkinlik Programı kapsamında Arter, Ekim ayında da alanında öncü müzisyenleri sahnesinde ağırlıyor.


Güher ve Süher Pekinel’in vizyonu ve öncülüğünde hayata geçirilip 12 yıldır yürütülen, 6 senedir Tüpraş’ın sponsorluğunda devam eden “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” kapsamında besteci, şef ve piyanist Maximilian Cem Haberstock ile ödüllü kemancı Naz İrem Türkmen, 17 Ekim’de Sevgi Gönül Oditoryumu’nda bir konser verecekler.
18 Ekim’de Türkiye’nin en yetenekli caz solistlerinden Elif Çağlar’ın Çağrı Sertel, Volkan Hürsever ve Ediz Hafızoğlu ile birlikte oluşturduğu Elif Çağlar Quartet; 19 Ekim’de ise ayarlanabilir mikrotonal gitarın mucidi Tolgahan Çoğulu ile çift saplı bağlama icracısı Sinan Ayyıldız müzikseverlerle buluşacak.

Portrait and a Dream /2 Kasım Cumartesi, 22:00

İsmini Pollock’un 1953 tarihli yapıtından alan grup, pek çok farklı müzik akımından esinle kendine has tınılara ulaşmayı hedefliyor. Cazdan elektronik müziğe, rock müzikten klasik Türk müziğine kadar birçok farklı ilham kaynağını özgün bir üslupla bir araya getiren Portrait and a Dream, farklı müzikal birlikteliklerin ardından bu sene itibarıyla dört kişilik bir yapı kazandı.
Mehmet Ali Şimayli’nin, bestelerini diğer müzisyenlerin yorumuna açık bıraktığı projede zaman zaman gruptaki diğer üyelerin bestelerine ve onlara ilham kaynağı olan bazı müzisyenlerin eserlerine de yer veriliyor. Daha önce İstanbul Caz Festivali’nde sahne alan grup, Zorlu PSM Caz Festivalinde Portico Quartet ile aynı sahneyi paylaştı ve Europa Jazz Festival kapsamında Bükreş’te konser verdi. Maceraya açık bir müzik üretimi ortaya koyan Portrait and a Dream, dinamik performanslarını Arter’e taşıyor.Kerem Can Dündar Elektrik gitar
Yiğit Can Öztop Bas gitar
Anıl Tuncer Klavye
Mehmet Ali Şimayli Davul

Tam: 30 TL
İndirimli: 20 TL
Yaklaşık 75′ sürer, ara yoktur.

Can Çakmur Konser

21 Aralık Cumartesi, 21:00

2018 yılı Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilikle onurlandırılan piyanist Can Çakmur, Güher ve Süher Pekinel’in vizyonu ve öncülüğünde, Tüpraş’ın desteğiyle devam eden “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi kapsamında Sevgi Gönül Oditoryumu’nda. Sascha Goetzel yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile 43. İstanbul Müzik Festivali’nin açılışında sahne alan ve birçok önemli festivale katılan sanatçı, 47. İstanbul Müzik Festivali’nde Aydın Gün Destek Ödülü’ne layık görüldü.

Konser çalışmalarının yanı sıra 2015 yılından beri Andante Klasik Müzik Dergisi’nde yazan ve anlatımlı konserler gerçekleştiren Çakmur, eğitimine Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da Grigory Gruzman ve Belçika’da Diane Andersen ile devam ediyor. Sanatçının bugüne kadar çalıştığı şefler arasında Thomas Søndergård, Ken Takaseki, Gürer Aykal ve Ender Sakpınar bulunuyor.

Tam: 60 TLİndirimli: 40 TL 

Share.

Comments are closed.