İZMİR’DE HER YERDE CAZ VAR

0

ETQuartet1_©David_Wolff_Patrick 4 Interzone IslandClose_Severin Koller ufuk bahar dördüncü (02)

  1. İZMİR AVRUPA CAZ FESTİVALİ BAŞLIYOR

 

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği 22. İzmir Avrupa Caz Festivali 05-21 Mart 2015 tarihleri arasında yapılacak.

İzmir İtalya Konsolosluğu, İzmir Fransız Kültür Merkezi, Yaşar Holding, Lüksemburg Büyükelçiliği, Luxemburg Export Office, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Adam Mickiewicz Enstitüsü,  Avusturya Kültür Ofisi, Slovakya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu,  İzmir İsviçre Konsolosluğu işbirliği ile düzenlenen Festival, 5 Mart 2015 Perşembe günü AASSM’de yapılacak sergi açılışı, kokteyl ve Ufuk-Bahar Dördüncü Duo & Erik Truffaz Quartet konseri ile başlayacak. Öncesinde, 13. Caz Afişi yarışmasında ödül ve sergileme alan genç grafik sanatçılarına katılım belgeleri sunulacak.

Kuruluşundan bu yana aralıksız düzenlediği Uluslararası İzmir Festivali ve İzmir Avrupa Caz Festivali ile İzmir’in kültür ve sanat yaşamında vaz geçilmez bir yer edinen, kentin sanat beğenisinin gelişmesine katkıda bulunan, yanı sıra genç sanatseverlerin yetişmesini sağlayan İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, 22. İzmir Avrupa Caz Festivali’ni İzmirlilerle el ele gerçekleştirecek. Yirmi iki yıldır Avrupa Cazının en iyilerini İzmirlilerle buluşturan İKSEV’in, bu yıl sayısını artırdığı ve çeşitlendirdiği halka açık etkinlikleri ile kentin sanat yaşamına katkıda bulunmak isteyen kişi ve kuruluşların İzmir Avrupa Caz Festivali tarihlerine rastlayan “caz” temalı özel etkinlikleri her kesimden İzmirlinin Festival coşkusunu yaşamasını sağlayacak.

Avrupa Caz Network (EJN) üyesi 22. İzmir Avrupa Caz Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da caz eğitimi konusunda genç sanatçılara farklı olanaklar sunacak. Atölye çalışmalarına katılan genç cazcılar Festival programında yer alan final konseriyle ilk kez uluslararası bir sahnede çalma fırsatı bulacak. Geçen yıl atölye çalışmaları arasına alınan grafik, bu yıl genç grafikçiler için yeni bir ufuk açacak Jazzine-  Fanzin Üretim Atölyesi ile bir üst boyuta taşınacak.

Yirmi ikinci yılın halka açık sürpriz etkinliklerinden biri de Cine- Jazz Maraton.  Sinema & Caz Severler, Festival Danışmanı Francesco Martinelli’nin sunumuyla gelmiş geçmiş en iyi caz temalı filmleri artarda orijinal dillerinde izleme fırsatı bulacak.

İzmirliler; 5- 21 Mart 2015 tarihleri arasında biri dünya prömiyeri sekiz unutulmaz konserin yanı sıra, aralarında iki sergi, altı film gösterisi, bir seminer, dört atölye çalışmasının da bulunduğu toplam on iki halka açık etkinliğe katılabilecek.

AÇILIŞ DÜNYA PRÖMİYERİ İLE

  1. İzmir Avrupa Caz Festivali 5 Mart 2015 Perşembe günü AASSM’de, Ufuk-Bahar Dördüncü Duo & Erik Truffaz Quartet’in son projesi “Jazz Meets Classics”’in dünya prömiyeri ile başlayacak. Avrupa Cazının temel taşlarından biri kabul edilen Erik Truffaz ile günümüz piyano ikilileri arasında istisnai bir yere sahip olan Ufuk & Bahar Dördüncü, Truffaz’ın İstanbul sevgisini dile getiren “Taksim” adlı eserinin ilk seslendirilişini yapacak. Klasik müziğin ve cazın önemli isimlerini biraya getiren projenin ikinci bölümünde Erik Truffaz (trompet); Marcello Giuliani (bas), Marc Erbetta (davul) ve Benoît Corboz’dan (piyano, Fender Rhodes, Hammond) oluşan dörtlüsü ile eski ve yeni çalışmalarından örnekler sunacak.

ÇOK YÖNLÜ SABATİNO

         Piyanist, besteci ve aranjör olarak İtalyan caz müziğinin önemli temsilcilerinden biri olan Paola Di Sabatino ile Marco Siniscalco (bas) ve Glauco Di Sabatino (davul)’dan oluşan Trio’su 6 Mart 2015 Cuma günü İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile AASSM Küçük Salon’da bir konser verecek. Çok yönlü bir sanatçı olarak önemli bir kariyere sahip olan Sabatino dünyaca ünlü pek çok sanatçıyla yaptığı ortak çalışmalar ve verimli işbirliği ile tanınmaktadır. Halen L’Aquila Müzik Konservatuarında “A.Casella” isimli caz müzik departmanının profesörü ve sorumlusu olarak da görev yapan Sabatino ve Triosu, Festival’in geleneksel Açık Caz Orkestrası Atölyesi’ni de yönetecek.

FESTİVALİN NEŞESİ

  1. İzmir Avrupa Caz Festivali’nden bu yana her yıl iki başarılı genç cazcının burslu olarak İtalya’ya caz eğitimine gitmesini sağlayan Açık Caz Orkestrası Atölyesi bu yıl 7.8.9 Mart tarihleri arasında. İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak. Paolo Sabatino Trio yönetimindeki atölyeye bu yıl 23 genç sanatçı katılacak. Her yıl Festival’in en coşkulu konseri olan ve büyük ilgi gören Açık Caz Orkestrası Final Konseri 9 Mart 2015 Pazartesi günü AASSM Küçük Salon’da yapılacak.

FARKLI BİR MÜZİKAL DENEYİM İÇİN: KHALİFESCHUMACHERTRİSTANO      

         Yaşar Holding, Lüksemburg Büyükelçiliği, Lüksemburg İzmir Fahri Konsolosluğu ve Luxemburg Export Office işbirliği ile 12 Mart 2015 Perşembe günü AASSM Küçük Salon’da sahne alacak KhalifeSchumacherTristano üçlüsü 22. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin unutulmaz konserlerinden birine imza atacak. Farklı müzikal kökenlerden gelen, KhalifeSchumacherTristano, melodik, armonik ve ritmik, güvenilir ama riskli tarzlarıyla izleyicilerine bambaşka bir müzikal deneyim yaşatacak.  Bachar Khalifé (perküsyon), Pascal Schumacher (vibes, marimba, glockenspiel) ve Francesco Tristano (piyano, elektronik) çok yönlü, huzur, mizah ve berraklık sunan müzikleriyle Festival’e renk katacak.

MÜZİKSEVERLERİN UMUDU: MATEUSZ SMOCZYŃSKİ

         Mateusz Smoczyński (keman), Konrad Zemler (gitar), Jan Smoczyński (piyano), Wojciech Pulcyn (kontrbas), Michal Miskiewicz’den (davul) oluşan Mateusz Smoczyński Quintet, 14 Mart 2015 Cumartesi günü AASSM Konser Salonu’nda Polonya Cazının en güzel örneklerini sunacak. Varşova Frederic Chopin Müzik Akademisi’nden mezun olan, 2007 Müzikseverlerin umudu kategorisinde Caz Oskarı sahibi Smoczyński, caz müziğine 1999’da başladı ve o günden bu yana başta Polonya’nın, Avrupa’nın en iyileriyle çaldı. Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Adam Mickiewicz Enstitüsü Culturel PL işbirliği ile gerçekleştirilecek konserde Mateusz Smoczyński Beşlisi, kendilerine büyük çapta ün sağlayan çalışmalarından örnekler sunacak. Beşli, 14 Mart 2014 Cumartesi günü saat 11.00-13.00 arasında İKSEV’de bir atölye çalışması da yapacak.

MARIO ROM İLE HER ŞEY SERBEST

  1. İzmir Avrupa Caz Festivali, 16 Mart 2015 Pazartesi günü Avusturya Kültür ofisi işbirliği ile gerçekleştirilecek Mario Rom’s Interzone konseri ile devam edecek. Mario Rom (trompet), Lukas Kranzelbinder (bas), Herbert Pirker’den (davul) oluşan üçlü AASSM Küçük salonda sert boptan (bir caz üslubu) avant-garde’a hatta funk müziğe kadar caz müziğin tüm olası stilleri arasında serbestçe hareket eden sitilleriyle İzmir’de yeni hayranlar edinecek.

SLOVAK CAZININ HARİKA İKİLİSİ

         Geçen yıl olağanüstü performansı ile nefesleri kesen ve Festival izleyicilerini Slovak cazı ile tanıştıran Piyanist Ondrej Krajnak, 22. İzmir Avrupa Caz Festivali’ne sıra dışı vokal sanatçısı Hanka Gregusova ile geri dönüyor. 19 Mart 2015 Perşembe günü Slovakya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile AASSM Küçük Salon’da yapılacak konserde harika ikili Gregusova’nın caz ve soul müzik birleşiminden oluşan kendine has müzikal tarzıyla dinleyenlerini büyüleyecek. İkili aynı gün saat 11.00- 13.00 arasında bir atölye çalışması yapacak.

KAPANIŞ WHO TRIO’DAN

  1. İzmir Avrupa Caz Festivali, 21 Mart 2015 Cumartesi akşamı WHO Trio konseriyle sona erecek. Michel Wintsch (piyano), Bänz Oester (bas) ve Gerry Hemingway’den (davul) oluşan Üçlü, İzmir İsviçre Konsolosluğu işbirliği ile Festivale katılacak. Caz müzik geleneğini “progressive rock”un saf gücüyle bağlayan Michel Wintsch, Avrupa caz çevrelerinin en çok rağbet gören bas sanatçılarından Bänz Oester ve 1974 yılından bu yana besteci, performans sanatçısı ve bir orkestra sanatçısı olarak hayatını sürdüren Gerry Hemingway’den oluşan WHO, sıra dışı tarzlarıyla unutulmaz bir kapanış konserine imza atacak.

AÇIK ETKİNLİKLER – CAZ HER YERDE

  1. İzmir Avrupa Caz Festivali boyunca İzmir’de Caz Her yerde olacak. Bu yıl sayıları artan ve çeşitlenen halka açık etkinlikler, İzmirli kişi ve kurumların Festival dönemine rastlayan özel etkinliklerini caz temalı seçmeleriyle daha da renklendi. Böylece her kesimden İzmirli Festival coşkusunu yaşayacak.

BİRBİRİNDEN İLGİNÇ AFİŞLER

  1. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin afişinin belirlendiği 13. Caz Afişi Yarışma Sergisi 5-21 Mart 2015 tarihleri arasında AASSM Alt fuayede sanatseverlerin görüşüne sunulacak. Türkiye’nin her yerinden 452 afişin katıldığı, bunlardan şartnameye uymayan 13 afişin diskalifiye edildiği yarışmada, Erzurum’dan Alperen Güldü’nün afişi birinci oldu, 33 eser sergilenmeye değer bulundu. 13. Caz Afişi Yarışması Sergisi Festival süresince AASSM alt Fuayede izlenime açık olacak.

CAZIN BÜYÜLÜ FOTOĞRAFLARI

Caz fotoğrafı denince akla ilk gelen isim Aykut Uslutekin,        4- 14 Mart 2015 tarihleri arasında İzmir’in yeni sanat galerisi Contemporary Art Gallery’de “Cazın Büyüsü” fotoğraf sergisini açacak. İzmirliler sergide Uslutekin’in çektiği, cazın önemli isimlerinin fotoğraflarını görme fırsatı bulacak.

CAZLI RANDEVU

7 Mart 2015 Cumartesi günü Alsancak Edit Radyo & Cafe’de Moda, Tasarım ve Caz’ın Rendezvous’u var. İzmir’de özgür ve yaratıcı bir buluşma bahanesi olan Rendezvous, tasarım & vintage ürünler, görsel işitsel sanat performansları ve atölyeler ile moda, tasarım ve müziği bir araya getiren farklı bir pazar yeri olma özelliğini taşıyor. Öğle saatlerinde başlayan ve tüm güne yayılan etkinlikte, ürünlerin satıldığı stantlarda İzmir’in özgün markaları ve trendsetter karakterleri bir araya geliyor. Rendezvous’da ziyaretçiler çeşitli atölye çalışmalarına katılabiliyor ve farklı alanlardan sanatçıların üretimlerinin süreçlerini izleyebiliyor. Etkinliğin yaratıcı ve özgür ruhuna uygun müzik grupları ve DJ performansları günün seslerini yaratıyor.

CİNE –JAZZ MARATON

7 Mart 2015 Cumartesi caz severler için hayli yoğun geçecek. Caz, moda ve tasarım randevusunun yanı sıra İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde gelmiş geçmiş en iyi beş caz filmi peş peşe gösterilecek. Aynı zamanda bir sinefil de olan Festival Danışmanı Francesco Martinelli’nin seçtiği New Orleans (Arthur Lubin, 1947), Ascenseur pour l’échafaud/Elevator to the gallows (Louis Malle, 1957), Shadows (John Cassavetes, 1960), Straight, No Chaser (Charlotte Zwerin, 1988) ve Space is the Place (John Coney, 1974), saat 11.00- 21.30 arasında gösterilecek.

JAZZİNE- FANZİN

13 yıldır düzenli olarak Festival afişini yarışma ile seçen İKSEV, bu yıl genç grafikerler için ilginç bir atölye düzenleyecek. İçerik Dergi Ekibi, 7 ve 8 Mart 2015 günleri İKSEV’de “Jazzine- Fanzin Üretim Atölyesi” yapacak. Çalışmaya katılacak Grafik Tasarım Bölümü öğrencileri dinledikleri caz müziğini grafikle ifade etmeye çalışacaklar. Ortaya çıkacak fanzin, 14 Mart Cumartesi günü Açık Fuaye Konserleri sırasında AASSM Lobisinde hazırlanarak izleyenlere sunulacak.

ÖZLEMLE BEKLENEN CAZ SEMİNERİ

En az konserler kadar ilgi gören Caz seminerinin bu yılki konusu, Açılış konserimize ithafen “Caz ve Klasik Müzik: Ayrı Siyam İkizleri mi? Başlığını taşıyor. 11 Mart 2015 Çarşamba günü saat 19.00’da İKSEV Salonunda Francesco Martinelli’nin İngilizce olarak vereceği semineri Ümit Tunçağ Türkçeye çevirecek.

CAZLI ÖĞLE KAHVESİ

         İzmir’in en eski müzik mağazalarından biri olan Panda Müzik, Festivale 14 Mart 2015 Cumartesi günü “Cazlı öğle Kahvesi” etkinliği ile katılacak. Yeni Caz kayıtlarının tanıtılacağı, müzik dinlemeyi keyif haline getiren teknolojik yeniliklerin anlatılacağı etkinlikte caz severler bir araya gelip kahvelerini yudumlayacak ve caz sohbetleri yapabilecek.

AÇIK FUAYE KONSERLERİ    

  1. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin yeniliklerinden biri de Açık Fuaye konserleri olacak. 14 Mart 2015 Cumartesi günü saat 17.00 – 19.30 arasında AASSM’nin Giriş Fuayesinde Yaşar Üniversitesi Jazz Quartet ile Yavuz Darıdere Hammond Groove Band konser verecek.

TÜRKİYE’DE CAZ BELGESELİ

20 Mart 2015’de Türkiye’de caz adına yapılan en kapsamlı belgesel çalışması olan Batu Akyol’un “Türkiye’de Caz” konulu belgeseli saat 19.00’da MÜZİKSEV Salonunda gösterilecek. Ardından Batu Akyol ve Ümit Tunçağ ile “Cazı Belgelemek” konulu bir söyleşi yapılacak.

BİLETLER BİLETİX’DE

  1. İzmir Avrupa Caz Festivali biletleri 6 Şubat 2015 Cuma gününden itibaren Biletix gişelerinden alınabilecek.

 

BİLET SATIŞ        *Tüm biletler 6 Şubat 2015 tarihinde satışa sunulacaktır.

İnternet’te Bilet Satışı                                         www.biletix.com

Telefonla BİLETİX                                                 0 216 556 98 00

 

Bilet Gişeleri

İKSEV Ana Gişe AASSM                   0 232 247 80 03

Hafta içi ve Cumartesi 10.00 – 19.00 / Pazar Kapalı

Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi

Mithatpaşa Cad. No: 1087 Güzelyalı/İzmir

Bornova Palme Kitap Evi

Hafta içi ve Cumartesi 10.00 – 19.00 / Pazar Kapalı

Ankara Cad. N:259/C Küçükpark Bornova / İZMİR

Çankaya Migros

Hafta İçi ve Cumartesi 10.00 – 19.00 / Pazar Kapalı

Vali Kazım Dirik Cad. N:11 Çankaya  / İZMİR

Karşıyaka Carrefoursa D&R

Hafta içi ve Cumartesi 10.00 – 19.00 / Pazar Kapalı

Carrefoursa A.V.M 6524 Sok. P – 21 – 32 Karşıyaka  / İZMİR

Karşıyaka Pan Kitapevi

Hafta içi ve Cumartesi 10.00 – 19.00 / Pazar Kapalı

1713 Sok. N:17/ AB Karşıyaka / İZMİR

Bilet Fiyatları:

Tam:

Açılış konseri:  50 TL – 25 TL

Diğer Konserler: 25 TL

İndrimli Biletler:

Tüm konserler için öğretmen, öğrenci, emekli ve 60 yaş üstü: 12.50 TL (sınırlı sayıda ve belirli kategoride)

   Kombine Biletler*:

Genç Kombine: 99 TL (sınırlı sayıda ve belirli kategoride)

*Kombine biletler 6-11 Şubat 2015 tarihleri arasında satışa sunulacaktır.

 Toplu biletler:

En az 20 kişilik gruplara % 10 indirim* uygulanır.

Tel: 0 232 482 00 90 / 106

Share.

Comments are closed.