RANGA YOGESHWAR: DİJİTAL DÜNYANIN GELECEĞİ

0

Ankara Goethe Enstitüsü 10 Mayıs’ta RANGA YOGESHWAR’ ı ağırlıyor…


Çığır açan bir değişimin tam da ortasındayız: Dijital devrim, gen tekniğinde
kaydedilen ilerlemeler veya yapay zeka konusundaki gelişmeler yaşamımızı
temelden etkiliyor. Tüm iş kollarını olduğu gibi yaşam biçimlerini hatta son derece somut olarak günlük yaşantımızı değiştiriyor. Tam da bu noktada bu yeni akıllı sistemlere ne derece güvenebileceğimiz sorusu akla geliyor. Bu sistemlere ne kadar görev/sorumluluk yükleyebiliriz? Başımıza daha neler gelebilir ve ne hızda? Pek çoğumuz tanıdığımız, alıştığımız her şeyin değişeceği bir dünyadan korkuyoruz. Ünlü araştırmacı – yazar Ranga Yogeshwar somut örneklere ve izleyicilerle yaptığı deneylere dayanarak güncel ve geleceğe yönelik köklü değişimleri anlaşılır bir biçimde sunuyor. Söz konusu olan rolümüz. İnsan ve makine – kim kimi programlıyor?
Ranga Yogeshwar sunumu bittikten sonra izleyicilerin sorularını yanıtlayacaktır.

Ranga Yogeshwar
1959 doğumlu Ranga Yogeshwar Almanya’da deneysel parçacık fiziği ve astro fizik okudu. Gazetecilik yaşamına 1983 yılında başlayan Ranga Yogeshwar önce çeşitli yayınevlerinde sonra da radyo – televizyon alanında çalışmıştır. 1987 yılında Westdeutsche Rundfunk’un Köln ofisinde bilimsel metin redaktörlüğü yapmış,
ardından da Bilim Bölümü Başkanı olmuştur. 2008 yılından beri de serbest gazeteci ve yazar olarak çalışmaktadır. Almanya’da bilim gazeteciliğinin öncülerinden olan Ranga Yogeshwar popüler bilimi konu alan pek çok program hazırlamış ve “Kafa Topu“(ARD), „Quarks&Co“(WDR) ve „Doğanın Mucizeleri“ (ARD) ve „8’den Önce Bilim“ gibi programların da sunuculuğunu yapmıştır. Yogeshwar ileri gelen gazetelere düzenli olarak makaleler yazmaktadır ve çok sayıda Talkshow programının da aranan ve sevilen uzmanıdır. “Başka Sorusu Olan?”, “Ach so!” veya “Bir Sonraki Çıkış: Gelecek” isimli kitapları kısa sürede en çok satan kitaplar arasına girmiş ve pek çok dile çevrilmiştir.
Yogeshwar 60’ı aşkın teknik ödülün yanı sıra Wuppertal Üniversitesi’nden onursal doktor unvanı ile Federal Almanya, Nordrhein-Westfalen ve Lüksemburg Mérite du Grand-Duché liyakat nişanları ile onurlandırılmıştır.
4 çocuk babası olan Ranga Yogeshwar ailesi ile birlikte Köln yakınlarında oturmaktadır.

Katılım için: ahmet.terkivatan@goethe.de
Per, 10.05.2018, 18:00

Goethe-Institut Ankara, Atatürk Bulvarı No:131, Bakanlıklar
Tel: 0312 471 41 41

Ayrıntılar
Dil: Sunum Almancadır; Türkçeye eşzamanlı çeviri yapılacaktır
Giriş ücretsizdir.
ahmet.terkivatan@goethe.de

İlgili linkler
https://yogeshwar.de/

https://www.facebook.com/gi.ankara
https://www.instagram.com/gi_ankara/

Share.

About Author

Comments are closed.