ŞEHRİN GÖZÜ FESTİVALDE, İSTANBUL FİLM FESTİVALİ 4 NİSAN’DA BAŞLIYOR..

0

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ 4 NİSAN’DA BAŞLIYOR..

ŞEHRİN GÖZÜ FESTİVALDE

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından on birinci kez düzenlenen
34. İstanbul Film Festivali 04-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünya sinemasının yeni örneklerinden ödüllü filmlere, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklerine, yeni keşiflerden başyapıtlara, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşilerden partilere, şehrin gözü iki hafta boyunca festivalde olacak.
Gösterdiği filmlerin çeşitliliği ve niteliğiyle 34 yıldır önder konumunu koruyan İstanbul Film Festivali’ne sayılı günler kaldı. İstanbul Film Festivali bu yıl 04-19 Nisan tarihleri arasında, sinemaseverlere 2014 ve 2015 yıllarının en yenilerinden klasik başyapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yaratıcılığın sınırlarını zorlayan keşiflere yine çok zengin bir program sunacak. Festival, 20’nin üzerinde bölümde 62 ülkeden 222 yönetmenin 204 filminin yanı sıra ücretsiz olarak gerçekleştirilecek usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmalarını, sinema dersleri ile özel etkinlikleri izleyicilerle buluşturacak.

 

Sinema Onur Ödülleri

İstanbul Film Festivali tarafından her yıl sinema dünyasına imzasını atan isimlere verilen Sinema Onur Ödülleri’ni bu yıl yönetmen ve yapımcı Yılmaz Atadeniz, müzisyen Cahit Berkay, oyuncu Nebahat Çehre, senarist ve yönetmen Safa Önal ve oyuncu Süleyman Turan alacak. Sinemanın beş usta ismine ödülleri, 3 Nisan Cuma akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek 34. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde takdim edilecek. Festival kapsamında Yılmaz Güney ve Nebahat Çehre’nin başrollerinde yer aldığı, Yılmaz Güney’in filmi Seyyit Han, yönetmenliğini Yılmaz Atadeniz’in üstlendiği, Tamer Yiğit, Selma Güneri, Erol Taş ve Süleyman Turan’ın rol aldığı Maskeli 5ler ve Süleyman Turan’ın Ekrem Bora’yla başrolünü paylaştığı Temel Gürsu’nun yönettiği Dikkat Kan Aranıyor filmleri de gösterilecek.

 

Festival programında neler var?

 1. İstanbul Film Festivali bu yıl da sinemaseverlere 2015 yılında Sundance ve Berlin Film Festivalleri’nde prömiyerleri yapılan filmlerden, tartışma yaratan belgesellere, çocuk filmlerinden usta yönetmenlerin son başyapıtlarına zengin bir program sunacak. Festivalde Akbank Galaları, Ustalar, Dünya Festivallerinden, Yeni Bir Bakış, NTV Belgesel Kuşağı, Mayınlı Bölge, Antidepresan, Çocuk Mönüsü, Geceyarısı Çılgınlığı gibi klasikleşmiş bölümlerin yanı sıra bu yıla özel bölüm ve gösterimler gerçekleştirilecek.

 

Festivalin yeni bölümleri

Balkanlar: Ateşin Sineması: İstanbul Film Festivali bu yıl, yönetmen Kujtim Cashku’nun “Balkanlar öyküler ve öykücülerin diyarıdır”, Nuri Bilge Ceylan’ın “bir tür kişilik, bir tür ruh, bir öz” diye bahsettiği Balkan bölgesinin sinemasına özel bir bölüm ayırıyor. Profesör Dina Iordanova’nın aynı adlı kitabının başlığını taşıyan Balkanlar: Ateşin Sineması, bu özel bölgenin en iyi ve en güncel sinema örneklerini bir araya getirecek. Bölüm kapsamında Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Karadağ, Slovenya, Arnavutluk, Hırvatistan ve Makedonya Cumhuriyeti’nden 7 film gösterilecek.

 

Aile Bağları: İstanbul Film Festivali’nin bu yılki bir diğer yeni bölümü ise oyuncu Aishwarya Rai’nin “Ailem hem zaafım hem kuvvetimdir” dediği, Brad Pitt’in “Aile riskli bir girişim” olarak bahsettiği, Haneke’nin de her filminde bir aile parçaladığı Aile Bağları. En çok kutsanan, en çok eleştirilen, en sık sömürülen toplumsal kurum olan aile içi bağlar festivalin bu bölümünde ele alınıyor, inceleniyor, hırpalanıyor, sorgulanıyor. Aile Bağları bölümünde 10 film izleyicilerle buluşacak.

 

Özel Gösterim: Ufak Hakikatler: İstanbul Modern’in kuruluşunun 10. Yılında, Türkiye sinemasının 100. yılına ithafen gerçekleştirdiği bu projede İstanbul Modern Sinema’nın seçtiği beş yönetmen ve yönetmen ikilisi, Türkiye’de sinemayı referans alan birer kısa film çekti. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, özellikle bu proje için üretilen ve ülkenin sinema tarihine güncel bir yaklaşımla katkı sağlayan bu kısa filmler, “Ufak Hakikatler” başlığı altında festivalde bir arada gösterilecekler.

 

Alman Canlandırma Sineması: İstanbul Film Festivali ve Goethe-Institut işbirliğiyle hazırlanan bu bölümde Alman canlandırma sinemasından filmler yer alıyor. DOK Leipzig Uluslararası Belgesel ve Canlandırma Film Festivali’nin Canlandırma Bölümü Yöneticisi Annegret Richter’in hazırladığı program iki bölümden oluşuyor.

 

Latin Amerika’nın en gözde yönetmenlerinden Lisandro Alonso’nun tüm filmleri festivalde

Yeni Arjantin Sineması’nın en önemli temsilcileri arasında sayılan senarist ve yönetmen Lisandro Alonso’nun tüm filmleri Türkiye’de ilk defa festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. Bu bölümde yönetmenin başrollerinde Viggo Mortensen’in oynadığı 2014 yapımı son filmi Hayal Ülkesi / Jauja’nın yanı sıra dörtleme olarak da adlandırılan Liverpool (2008), Hayalet / Fantasma (2006), Ölüler / Los muertos (2004) ve Özgürlük / La libertad (2001) gösterilecek. Festivalin bu özel bölümü, geleneksel kurgu teknikleriyle belgesel yapısını birleştiren Alonso’nun filmlerindeki kendine has büyüleyici ve gizemli atmosferi beyazperdede keşfetmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat.

 

Türkiye sinemasının başyapıtlarından Metin Erksan imzalı “Yılanların Öcü” yenilenmiş kopyasıyla festivalde

Türk Klasikleri Yeniden kapsamında bu yıl Türkiye sinemasının başyapıtları arasında sayılan Metin Erksan’ın 1962 yapımı filmi Yılanların Öcü restore edilerek beyazperdeye taşınacak. Film, Fanatik Film tarafından restore ediliyor. Yılanların Öcü’nün yenilenmiş kopyası 9 Nisan akşamı yapılacak gala gösteriminin ardından 12 Nisan’da izleyicilerle buluşacak.

 

Festival Onat Kutlar’ı Anıyor

Sinematek’in 50. kuruluş yılı özel gösterimi: “Il Gattopardo”

Onat Kutlar ve arkadaşları tarafından 1965 yılında kurulan Türk Sinematek Derneği’nin bu yıl kuruluşunun 50. yılı. Onat Kutlar’ın favori yönetmenlerinden Visconti’nin 1963 yılı yapımı başyapıtı Il Gattopardo / Leopar festival kapsamında gösterilecek. Onat Kutlar’ın 1967 yılında Sinematek’in yayını olan Yeni Sinema Dergisi’ne yazdığı Visconti yazısı da festival katalogunda yer alacak. Sinematek yıllarının, misyonunun ve mirasının tartışılacağı söyleşi 10 Nisan günü İstanbul Modern’de yapılacak.

 

Festivalde yarışma heyecanı

Altın Lale Uluslararası Yarışma: 34. İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale Uluslararası Yarışma’sında, sanat ve sanatçı temasını işleyen ya da edebiyat eserlerinden uyarlanan 13 film yarışacak. Uluslararası Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından 25.000 avroluk para ödülüyle desteklenecek.

 

Altın Lale Ulusal Yarışma: Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü için, yapımı 2014-2015 sezonunda tamamlanan 9 film yarışacak. Bu yıl yarışmadaki 5 filmin dünya, 3 filmin ise Türkiye prömiyeri yapılacak. Jürinin seçeceği En İyi Film’e 150.000 TL, En İyi Yönetmen’e ise 50.000 TL ödül verilecek. Festivalde En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu seçilecek isimler 10.000er TL alacak. Ayrıca, En İyi Senaryo,
En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik dallarında da ödüller verilecek. Anadolu Efes, Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü kazanacak filmin yapımcısını bu yıl da 60.000 TL ile ödüllendirecek.

 

FESTİVALDE BU YIL İLK KEZ

Ulusal Belgesel Yarışması: Türkiye’de belgesel üretimine uzun yıllardır ilgi gösteren İstanbul Film Festivali, belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla belgesel kategorisinde bu yıl ilk kez ödül vermeye başlıyor. Ulusal Belgesel Yarışması’nda En İyi Belgesel ve Jüri Özel Ödülü kategorilerinde Türkiye Sineması bölümü destekçisi Anadolu Efes tarafından toplam 15.000 TL ödül verilecek. Gösterilecek belgesellerden 11 film dünya prömiyerini, 2 film Türkiye prömiyerini İstanbul Film Festivali’nde yapacak.

 

Sinemada İnsan Hakları: FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü Yarışması: Avrupa Konseyi’nin katkılarıyla, yalnızca İstanbul Film Festivali’nde verilen FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü bu yıl da, Sinemada İnsan Hakları bölümündeki bir filme verilecek. İnsan hakları konusunda kamuoyunda duyarlılık ve bilinç yaratan, konunun öneminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunan 10 film arasından jürinin seçeceği bir filme Avrupa Konseyi ile sinema yapıtlarını destekleyen Eurimages Fonu tarafından 10.000 avroluk para ödülü takdim edilecek.

 

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü: 2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla 30.000 TL ödül verilecek.

 

FIPRESCI Ödülü: Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Altın Lale Ulusal ve Uluslararası Yarışma’da yer alan birer filme FIPRESCI Ödülü verecek.

 

Cineuropa.org Ödülü: Sanatsal açıdan değeri tartışmasız olan, bunun yanı sıra karşılıklı iletişimi destekleyen ve birleştirici özellik taşıyan filmlere verilen Cineuropa.org Ödülü, Altın Lale Ulusal Yarışması’nda yer alan bir filme verilecek.

 

Radikal Halk Ödülü: İKSV’nin medya sponsorlarından Radikal, 2000 yılından bu yana festival izleyicilerinin Ulusal ve Uluslararası Yarışma’da yer alan filmler arasından belirlediği birer filme Halk Ödülü veriyor. Oy kullananlar arasında çekilecek kura sonucunda çeşitli ödüller sahiplerinin olacak. Büyük ödülü kazanacak şanslı izleyici, Radikal’in davetlisi olarak Saraybosna Film Festivali’ne gidecek.

 

Köprüde Buluşmalar bu yıl 10. yaşını kutluyor

Köprüde Buluşmalar kapsamında yapılan Film Geliştirme Atölyesi, Yapım Aşaması Atölyesi ve TürkiyeAlmanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu pek çok projeyi destekliyor. Köprüde Buluşmalar, dokuz yıl boyunca 29 film projesinin tamamlanmasına ve 36 farklı projeye 430 bin Euro’ya yakın kaynak yaratılmasına katkıda bulunuldu. Köprüde Buluşmalar kapsamında, uzun metrajlı kurmaca, belgesel projeleri ve yapımı devam eden filmlerin ilk uluslararası sunumlarının yapılacağı atölye çalışmaları ile sinema profesyonellerine yönelik birçok panel, sinema dersi ve forum düzenlenecek. 15-16 Nisan tarihlerinde yönetmen, senarist ve yapımcılara uzun metrajlı kurmaca veya belgesel projelerinin ilk uluslararası sunumlarını gerçekleştirmeyi ve yapım sürecini başlatmak için gerekli desteği bulmalarına olanak yaratmayı amaçlayan Film Geliştirme Atölyesi yapılacak. Atölye, 16 Nisan akşamı düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek.

 

Festival konukları ve etkinlikler

İstanbul Film Festivali bu yıl da ağırlayacağı birçok konuk yönetmen ve oyuncuyu festival izleyicileriyle buluşturmaya devam ediyor. Festivale katılacak birçok oyuncu ve yönetmen filmlerinin gösterimlerinden önce sinemalarda sunumlar yapacak ve gösterim sonrasında da izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Film Festivali’nin bu yılkı konukları arasında;

Sarhoş Atlar Zamanı, Kaplumbağalar da Uçar gibi filmleriyle tanınan İranlı yönetmen Bahman Ghobadi (Words with Gods),

-Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri üyesi olarak 2013 yılında İstanbul Film Festivali’nin konuğu olan İranlı oyuncu Simin Fatemah Motamed-Aria (Nabat),

-Arka arkaya çektiği An Education ve One Day ile hem roman uyarlama hem de yıldız oyuncuları yönetme becerisini gözler önüne seren Lone Scherfig (The Riot Club),

-Ustalar bölümünden Peter Greenaway’in Eisenstein in Guanajuato filminin başrol oyuncusu Elmar Back,

-Bu yıl Berlin’de Generation bölümünde yarışan İtalyan yönetmen Duccio Chiarini (Short Skin),

-Birçok uluslararası festivalde ödül kazanmış Norveç’te yaşayan Kürt yönetmen Hisham Zaman (Letter to the King)

-Akşam Yemeği / The Dinner ile 2014 Venedik En İyi Avrupa Filmi–Yönetmen Günleri, Pasinetti Özel Ödülü alarak adından bahsettiren yönetmen Ivano De Matteo ile filmin başrol oyuncusu Luigi Lo Cascio,

-Yönetmen Peter Strickland’ın Berberian Sound Studio’da da birlikte çalıştığı, Toronto, Rotterdam ve Londra gibi birçok film festivalinde büyük ses getiren The Duke of Burgundy’nin başrol oyuncusu Chiara D’Anna,

-Altın Lale Uluslararası Yarışma filmlerinden Star’ın oyuncusu Severija Janušauskaitė gibi oyuncu yönetmen ve yapımcılar yer alacak.

 

Festivalde “sine-konser”: Damon & Naomi play “Fortune”

Bu yıl festivalde Salon işbirliğiyle bir “sine-konser” de gerçekleştirilecek: Damon & Naomi play ‘Fortune’. Müzikleri Saksı Olmanın Faydaları / The Perks of Being a Wallflower ve Greenberg gibi filmlerde, The Sopranos ve The Ghost Whisperer gibi TV dizilerinde kullanılan Damon Krukowski ve Naomi Yang ikilisi 11 Nisan akşamı saat 21.30’da Salon’da olacak. İkilinin performansı, Naomi Yang’ın yönettiği 30 dakikalık sessiz filmi Fortune’u temel alacak. Fortune’un başrollerini Norman von Holtzendorff ve Anabel Vázquez Rodríguez üstleniyor. Müzik kariyerlerine Galaxie 500’de başlayan Damon ve Naomi, folk, psych, dream pop ve indie rock öğelerini elektrogitarla birlikte kullanarak büyüleyici, huzur veren taze bir sound yakaladılar ve bu doğrultuda 70’lerin samimiyetini günümüze taşıdılar. Konserin biletleri Biletix satış sistemi ve İKSV gişesinden satılıyor.

 

Festival filmlerle olduğu gibi partileriyle de şehrin iki yakasına yayılacak

İstanbul Film Festivali ve Fil’m Hafızası, festival coşkusunu karşıya taşıyarak Anadolu yakasındaki sinefilleri 4 Nisan akşamı saat 18.00’den itibaren Kadıköy’de bir araya getirecek. Dunia, Stereogun, Lâl, Masal Evi, Liman Kahvesi, Flu, Trip ve Hera olmak üzere 8 mekâna yayılacak partiye katılım ücretsiz olacak. Katılımcıları sinema sohbetleri ve ödüllü yarışmalar bekliyor. Festival kapsamındaki bir diğer parti de Fil’m Hafızası işbirliğinde Avrupa yakasındaki sinefilleri 17 Nisan Cuma akşamı geceyarısından sonra InnPark‘ta buluşturuyor. Festival kapsamında 24.00 seansında Beyoğlu Sineması’nda gösterilecek Norveçli yönetmen Tommy Wirkola’nın Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı / Dead Snow2: Red vs Dead adlı filminin ardından, sürpriz konuklar, DJ performansları ve film sohbetleri izleyicileri bekliyor. Bu eğlenceli partinin bilet fiyatları 25 TL (tam) ve 15 TL (öğrenci), öncesindeki Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı filmine bilet alan izleyiciler ise partiye ücretsiz katılabilecek.

 www.iksv.org/film

maxresdefault memories_00 NoteVerticali.it_Elio-Germano_Il-giovane-favoloso_Giacomo-Leopardi postman Preggoland_Lisa_Durupt__Sonja_Bennett_and_James_Caan ReeseWitherspoon1 Rimo and Zimo Peace in Town) seyyit1 SNOW PIRATESl still-of-tom-sturridge-and-carey-mulligan-in-far-from-the-madding-crowd-(2015)-large-picture_(1) The_Big_Sleep_(4) The_Salvation Theeb_(7) the-homesman Z_Xauxa_C1401

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ KAPSAMINDA KÖPRÜDE BULUŞMALAR ATÖLYELERİNE KATILACAK PROJELER BELLİ OLDU

İstanbul Film Festivali kapsamında, Anadolu Efes’in desteğiyle düzenlenen ve Türkiye’den sinemacıları uluslararası profesyoneller ile bir araya getiren Köprüde Buluşmalar 11-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Köprüde Buluşmalar kapsamında, uzun metrajlı kurmaca, belgesel projeleri ve yapımı devam eden filmlerin ilk uluslararası sunumlarının yapılacağı Film Geliştirme ve Yapım Aşaması Atölyeleri’ne katılmaya hak kazanan projeler ve filmler belli oldu. 15-16 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek atölyelerin ardından, uluslararası jürinin belirleyeceği projelere ve filmlere ödülleri 16 Nisan Perşembe akşamı düzenlenecek törende verilecek.

 

Ödül töreninde, Film Geliştirme Atölyesi’nden seçilecek projelere, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı 10.000 dolar Destek Ödülü, Melodika Ses Post Prodüksiyon Ödülü, Fransa Ulusal Film Merkezi (CNC) 10.000 Avro Destek Ödülü ve Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi Ödülü takdim edilecek. Yapım Aşaması Atölyesi’nden jürinin belirleyeceği filmlerin yapımcılarına Color-ist  Ödülü, Başka Sinema Ödülü ve Efes Ödülü (10.000 Amerikan doları) verilecek.

 

Bu yıl 10’üncü yaşını kutlayan Köprüde Buluşmalar, düzenlenmeye başladığı 2006 yılından bu yana 30 film projesinin tamamlanmasına yardımcı oldu ve 36 farklı projeye 430 bin Euro’ya yakın kaynak yarattı. Köprüde kapsamında TürkiyeAlmanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından  pek çok proje bu yıl da desteklenmeye devam edilecek.

 

Köprüde Buluşmalar kapsamında 12-17 Nisan tarihleri arasında Akbank Sanat’ta isteyen tüm film profesyonelleri ve sinemaseverlerin katılabileceği ücretsiz paneller de gerçekleştirilecek. Senaryo danışmanı Anita Voorham, proje danışmanı Tobias Pausinger, İsrail Film Fonu Yöneticisi ve yapımcı Katriel Schory, Everyday Rebellion filminin yönetmen ve yapımcısı Arash T. Riahi, Pazarlama Danışmanı Xristina Pelekani ve Tanıtım ve Pazarlama Müdürü Tuğçe Taçkın gibi isimlerin konuşmacı olarak katılacağı panellerle ilgili ayrıntılı bilgileri  film.iksv.org/tr/koprudebulusmalar adresinden takip edebilir, katılım için onthebridge@iksv.org adresine e-posta atabilirsiniz.

 

Film Geliştirme Atölyesi

Seçici kurulu tarafından değerlendirilen 120 başvuru arasından seçilen uzun metraj 8 kurmaca ve 2 belgesel projesi, Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi’ne katılmaya hak kazandı. Bu yıl ilk kez seçilen projelerin yapımcı, yönetmen ve senaristlerine uluslararası eğitmen ve sinemacılar tarafından atölyeler öncesinde bir eğitim de verildi

Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen projeler:

 • Anons / Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun – Yapımcı Halil Kardaş  (kurmaca)
  • Av /  Yönetmen Emre Akay –  Yapımcı Emre Akay, Tolga Topçu, Chad Öztürk (kurmaca)
  • Bir Baba ve Oğlun Ölümü / Yönetmen Zekeriya Aydoğan – Yapımcı Erhan Örs (kurmaca)
  • Çarpık Ev /  Yönetmen Sinem Sakaoğlu, Yapımcı Çiğdem Mater (kurmaca)
  • Hafiye / Yönetmen Mehmet Sait Korkut, Yapımcı Çekdar Erkıran (kurmaca)
  • Hayatı Beklerken Yönetmen Ayşe Toprak, Yapımcı Cem Doruk (belgesel)
  • Herşey O.K. / Yönetmen Theron Patterson,- Yapımcı Armağan Lale (kurmaca)
  • Iguana Tokyo / Yönetmen Kaan Müjdeci –  Yapımcı Yasin Müjdeci, Nazlı Kilerci (kurmaca)
  • Ruhun Uyanışı / Yönetmen Tarık Aktaş – Yapımcı Güneş Şekeroğlu, Rüya Arabacı (kurmaca)
  • Yanlama /  Yönetmen – Yapımcı Dağhan Celayir (belgesel)

 

 

Yapım Aşaması Atölyesi

Seçici kurulunun 18 başvuru arasından seçtiği 4 kurmaca ve 1 belgesel film,  post prodüksiyonu devam eden uzun metraj filmleri ve belgeselleri desteklemek amacıyla bu yıl dördüncü kez düzenlenecek atölyeye katılmaya hak kazandı.

Work in Progress’e seçilen filmler:

 • Ben Apaçi Değilim / Yönetmen Aytunç Akad – Yapımcı Cahit Binici, Onur Koçak, Yekta Kurtcebe

(İkinci Parti Prodüksiyon)
• 
Gizli / Yönetmen Ali Kemal Çınar –  Yapımcı Çekdar Erkıran

(Layen Film)
• Kadir ve Kardeşleri / Yönetmen Emin Alper –  Yapımcı Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk

(Liman Film)
• Mavi Bisiklet / Yönetmen Ümit Köreken – Yapımcı Nursen Çetin Köreken

(Drama Film Prodüksiyon, ortak yapımcı Leontine Petit – Hamster Film)
• Toz Bezi / Yönetmen Ahu Öztürk – Yapımcı Nesra Gürbüz, Çiğdem Mater

(Ret Film, ortak yapımcı Marie Gutmann – Meroe Film, Stefan Gieren – Storybay)

 

 

 

 

Köprüde Buluşmalar ile ilgili ayrıntılı bilgi için:

film.iksv.org/tr/koprudebulusmalar

facebook.com/koprudebulusmalar

twitter.com/koprudebulusma

 1. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ’NE SAYILI GÜNLER KALDI FESTİVALİN YILDIZLARI AKBANK GALALARI’NDA BULUŞUYOR

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından on birinci kez AKBANK sponsorluğunda düzenlenen 34. İstanbul Film Festivali 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin yıldızları, bu yıl da Akbank Galaları’nda buluşuyor.

 

İstanbul Film Festivali’nin en sevilen bölümlerinden Akbank Galaları’nda, yıldızları usta yönetmenlerle buluşturan ve sezonun merakla beklenen 14 filminin Türkiye’deki ilk gösterimleri gerçekleştirilecek. Akbank Galaları’nda bu yıl usta yönetmenler Paul Thomas Anderson ve François Ozon’un son filmlerinden Jafar Panahi’nin Berlin’de Altın Ayı kazanan filmi Taxi’ye, modanın dev ismi Yves Saint Laurent’in hayatından dokuz ünlü yönetmenin kısa filmlerinden oluşan Words with Gods’a kadar birbirinden ilginç, ödüllü ve dikkat çekici yapımlar yer alıyor.

 

Paul Thomas Anderson – Inherent Vice

Amerika Sineması’nın en heyecan verici yönetmenlerinden Paul Thomas Anderson’ın merakla beklenen yeni filmi Inherent Vice, eski kız arkadaşının da karıştığı bir komployu araştırmaya başlayan özel dedektif Larry “Doc” Sportello’nun hikâyesini anlatıyor. En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Kostüm dallarında Oscar’a aday olan filmin oyuncu kadrosu yıldızlarla dolu: Yönetmen Anderson’ın fetiş oyuncusu Joaquin Phoenix, Josh Brolin, Owen Wilson, Katherine Waterston, Reese Witherspoon ve Benicio del Toro. Inherent Vice, Amerikan Edebiyatı’nın en esrarengiz ve zor yazarlarından biri olan Thomas Pynchon’ın aynı adlı romanından uyarlandı.

 

Guillermo Arriaga, Emir Kusturica, Amos Gitai, Mira Nair, Warwick Thornton, Hector Babenco, Bahman Ghobadi, Hideo Nakata, Álex de la Iglesia – Words with Gods

Farklı coğrafya ve inanç sistemlerinden 9 ünlü yönetmenin bir araya gelerek yaptıkları Words with Gods, inanç ve inançsızlık üzerine bir film. Farklı coğrafyalardan gelen tanınmış yönetmen kadrosuyla ateizmden Hinduizm’e, İslam’dan Budizm’e kadar uzanan bir yelpazede her yönetmen kendi kültürüne yakın duran inanç sistemi üzerinden bir hikâye anlatıyor. Kendi bölümünde Yılmaz Erdoğan’la birlikte çalışan Bahman Ghobadi de festivalde aramızda olacak.

 

Noah Baumbach – While We’re Young

Yine bir ilişkiler komedisi, yine hayranlık uyandırıcı bir oyuncu kadrosu: Beastie Boys’dan Ad-Rock (Adam Horowitz), Girls dizisinden tanıdığımız (ve festival programından Hungry Hearts’taki performansıyla Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazanan) Adam Driver, Amanda Seyrfried ve Naomi Watts ile Ben Stiller. İlk kez Toronto Film Festivali’nde Özel Gösterimler bölümünde izleyici karşısına çıkan While We Were Young, Baumbach’ın 2012’de çektiği ve gönülleri kazanan “tatlı kaybeden” Frances Ha’dan sonraki ilk filmi. Mart ayında Amerika’da gösterime giren While We Were Young, kırklı yaşlarını süren New York’lu bir evli çifti izliyor.

 

Bertrand Bonello – Saint Laurent

Cannes’da Altın Palmiye için yarışan ve 11 dalda César adaylığından En İyi Kostüm ödülünü kazanan Saint Laurent’nin yönetmenliğini Bertrand Bonello üstlenirken, Bonello’ya senaryoda, iki filmi ile César ödülü kazanmış Thomas Bidegain eşlik ediyor. Konusuna uygun şekilde göz alıcı bir görselliğe sahip olan film, Adını aldığı moda dehası Yves Sain Laurent’a sadece bir tasarımcı değil, bir sanatçı olarak yaklaşıyor. Gaspard Ulliel ünlü modacıyı canlandırırken Jérémie Renier, Louis Garrel ve Léa Seydoux da filmde rol alıyor. Oyuncu kadrosundaki ünlü isimlerin cazibesi bir yana, Saint Laurent’ın yaşlılığını canlandıran Helmut Berger özellikle dikkat çekiyor.

 

J.C. Chandor – A Most Violent Year

A Margin Call ve All is Lost ile tanıdığımız J.C. Chandor’un son filmi A Most Violent Year, New York tarihinde suç oranın zirveyi çıktığı 1981 yılının kış aylarında geçen bir gerilim filmi.  Filmde başrolü Inside Llewyn Davis’in bahtsız ve basiretsiz müzisyeni Oscar Isaac üstleniyor. ABD Ulusal Eleştiri Kurulu’nun En İyi Film, Oscar Isaac’e En İyi Erkek Oyuncu ve Jessica Chastain’e En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü verdiği A Most Violent Year, Sydney Lumet’nin politik gerilimleriyle sık sık karşılaştırılıyor. Variety dergisinin “Zamansız bir klasik” sözleriyle övdüğü, temposunu sonradan kazanan bu suç gerilimi, Amerikan Rüyası’nın kendi ahlaki ilkelerinden taviz vermeden gerçekleştirmeye çalışan bir göçmenin haksızlık ve rekabetle baş etmesini izliyor.

 

Stephen Daldry – Trash

Üç kez Oscar’a aday gösterilen yönetmen Stephen Daldry Roma Film Festivali’nde Büyük Ödül kazanan yeni filmi Trash’le festivalde. Billy Elliot, The Hours / Saatler ve The Reader / Okuyucu gibi filmleriyle hem eleştirmenlerin hem de seyircinin gözdesi Daldry, Trash’te Brezilya’nın arka sokaklarında çocukların bir çöp kutusunda buldukları bir servetin ardından yaşananları anlatıyor.

 

Andrew Haigh – 45 Years

Bir önceki filmi Weekend ile birçok ödül kazanan Andrew Haigh’ın yeni filmi 45 Years, David Constantine’in kısa hikâyesinden uyarlanmış. İngiliz sinemasının iki usta ismi Charlotte Rampling ve Tom Courtenay, filmdeki performanslarıyla En İyi Erkek ve En İyi Kadın Oyuncu Gümüş Ayı ödülü kazandı. Evliliklerinin 45. yılını kutlamaya hazırlanan çiftin aldığı bir mektup, evliliklerinde yeni bir dönem başlamasına neden olacaktır.

 

Oliver Hirschbiegel – 13 Minutes

Nazi Almanya’sında yaşanmış gerçek bir olaydan yola çıkan 13 Minutes, Hitler’e suikast girişiminde bulunan direnişçi Georg Elser’in portresini beyaz perdeye taşıyor. 13 dakikası daha olsa suikast girişimi başarıya ulaşıp dünyanın kaderini değiştirebilecek George Elser’in hikâyesine odaklanan film, Elser’in doğduğu kasabaya Nasyonal Sosyalizm’in geldiği yıllardan savaşta son günlerini geçirdiği ve öldürüldüğü Dachau Toplama Kampı’ndaki yıllarına uzanan bir yaşamı anlatıyor. Haneke’nin White Ribbon / Beyaz Bant filminden tanıdığımız Christian Friedel‘in Georg Elster’i canlandırdığı filmin yönetmen koltuğunda yine Nazi imparatorluğunun son günlerini mercek altına alan ve büyük ses getiren Downfall / Çöküş filminin de yönetmeni olan Oliver Hirschbiegel oturuyor.

 

Tommy Lee Jones – The Homesman

Hollywood’un en gözde oyuncularından oluşan kadrosuyla Cannes’da prömiyerini gerçekleştiren
The Homesman, Oscar’lı aktör Tommy Lee Jones’un The Three Burials of Melquiades Estrada / Üç Defin filminden sonraki ikinci yönetmenliği. Glendon Swarthout’un aynı isimli romanından uyarlanan film 1850’lerde Amerika’nın orta batısındaki öncü yerleşimcilerin zorlu yaşam koşullarını anlatıyor. Filmin başrollerinde Hilary Swank, Grace Gummer, Miranda Otto ve Tommy Lee Jones var. Mary Bee’yi oynayan Hilary Swank, film için “feminist bir western” dediğinin de altını çizmek gerek.

 

Terrence Malick – Knight of Cups

Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan, büyük yönetmen Terrence Malick’in son filmi Knight of Cups, Christian Bale’in canlandırdığı bir Hollywood senaristinin başarı, şöhret ve boşluk arasında gidip gelen dünyasında varoluşunu sorgulayarak anlam aramasını anlatıyor. Natalie Portman, Cate Blanchett, Antonio Banderas, Freida Pinto, Imogen Poots ve Armin Mueller-Stahl’in de rol aldıkları film Akbank Galaları’nda. Terrence Malick’in Altın Palmiye kazanan Tree of Life ve 2012’de çektiği To the Wonder filmleri büyük ilgi toplamıştı. Knight of Cups da bu iki film benzeri deneysel, izlenimci kolajlar aracılığıyla nefes kesici bir atmosfer yaratırken parçalı bir anlatı izliyor. Filmin adı, Tarot destesindeki “Kupa Şövalyesi”nden geliyor.

 

François Ozon – The New Girlfriend

Her daim yenilikçi François Ozon, son filmi The New Girlfriend ile şaşırtmaya devam ediyor. İngiliz usulü dedektif romanlarının ustası Ruth Rendell’ın aynı adlı öyküsünden uyarlanan film, San Sebastian ve St. Petersburg festivallerinden ödülle döndü. Toplumsal cinsiyet rolleri ve burjuva ahlakını sorgulayan The New Girlfriend, Ozon tarzı mizahtan da geri kalmıyor.

 

Jafar Panahi – Taxi

 1. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı alan Taxi, Akbank Galaları bölümünde izleyiciyle buluşacak. Rejim karşıtı yönetmen Jafar Panahi’nin tüm yasaklara rağmen çektiği Taxi’de, Tahran’da bir taksiye yerleştirilen kamera, taksici ile müşteriler arasında geçen diyalogları kaydediyor. Tahran sokaklarında dolaşan taksinin şoför koltuğunda da yönetmenin kendisi, Jafar Panahi yer alıyor. Taksiye binen birbirinden farklı yolcularla yapılan röportajlarda haklın ülke gündemiyle ilgili sorulara samimiyetle verdiği cevaplar, komedi ve dram öğelerini içeriyor ve İran toplumunun samimi bir portresini çiziyor.

 

Thomas Vinterberg – Far From The Madding Crowd

The Hunt / Onur Savaşı ile ödülleri toplayan Danimarka sinemasının yıldız yönetmenlerinden Thomas Vinterberg’in yeni filmi Far From The Madding Crowd / Çılgın Kalabalıktan Uzak bir dönem incelemesi. Thomas Hardy’nin aynı adlı romanından uyarlanan ve Victoria İngiltere’sinde geçen filmde bağımsız ve güçlü bir kadın olan ve birbirinden çok farklı üç adamı etkisi altına alan Bathsheba Everdene’in hikâyesini izliyoruz. Bathsheba karakterini Aşk Dersi, Muhteşem Gatsby, Sen Şarkılarını Söyle filmleriyle yıldızı parlayan genç oyuncu Carrey Mulligan canlandırıyor. Oyuncu kadrosunda Juno Temple, Michael Sheen, Matthias Schoenaerts ve Tom Sturridge de yer alıyor.

 

Matthew Warchus – Pride

Altın Küre’de yarışan Pride / Onur, baskılara karşı dayanışma içerisinde göğüs geren madencilerin ve onlara destek veren bir grup gey ve lezbiyenin hikâyesini anlatıyor. İngiliz yönetmen Matthew Warchus’un bu ikinci filmi Cannes Film Festivali’nde Kuir Palmiye ödülünü kazandı. Senaristi Stephen Beresford ve yapımcısı David Livingstone’a Britanya Yapımı En İyi İlk Film BAFTA ödülü kazandıran bu dayanışma öyküsü, yılın en renkli yapımlarından. Filme ilham veren LGBT aktivistleri Gethin Roberts, Nicola Field ve Mike Jackson festivalde aramızda olacak.

 

Film Festivali’nden öğrencilere avantajlı PasoFilm! Kart

 

 1. İstanbul Film Festivali özelinde öğrencilere özel PasoFilm! Kart çıkıyor. Üniversite (lisans ve ön lisans) ve lise öğrencileri 20 TL karşılığında alacakları PasoFilm! Kart ile öncelikli bilet alımı, çeşitli mekânlarda festival boyunca indirim ve ücretsiz kitapçık alma hakkına sahip olacaklar.

 

PasoFilm! Kart’ı üniversite (lisans ve ön lisans) ve lise öğrencileri 1 Mart Pazar günü saat 10.00’dan itibaren öğrenci kimliklerini göstererek İKSV binasından alınabilir. PasoFilm! Sahipleri kendi öğrenci kimlikleriyle birlikte 27 Mart saat 13.00 itibariyle Atlas ve Rexx sinemalarındaki öncelikli bilet alma imkânından yararlanabilecekler.

Festivalle ilgili tüm bilgiler, anlık gelişmeler, sürpriz hediyeler için festivali sosyal medya hesaplarından takip edebilir, #istfilmfest15 etiketiyle sinemaseverler kendi hesaplarından festival sohbetlerine katılabilirsiniz.

good_will_hunting_1 idil_biret 05_Itsi_Bitsi_Photo_Nikola_Predovic 07-burt-lancaster-theredlist PHOENIX 2013 1420198460_A_Few_Cubic_Meters_of_Love 15079940091_ebd5906ba2_k 1407251829996 _D3S4511.NEF aurora-feb2014tif3-200124642 behavior BirdPeople1 BLACK_SOULS_01 brev-kongen-mirza-2 DeuxNuitsJW_171 DSC_6198 Eisenstein_in_Guanajuato_2 Eyes_of_a_Theif Fantasma1 FINAL_SELECTS_TIFF_-_003 GECE Gett_(1)

 1. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ FİLM LİSTESİ

THE 34th ISTANBUL FILM FESTIVAL FILM LIST

 

ULUSLARARASI YARIŞMA / INTERNATIONAL COMPETITION (13 FİLM / 13 FILMS)

 

 • Gerçeklik / Réalité / Reality / Quentin Dupieux / Fransa-Belçika
 • Neden Tarkovski Olamıyorum / Why Can’t I Be Tarkovsky / Murat Düzgünoğlu
 • Hasret / Yearning / Ben Hopkins
 • Altın Çağ / Huang jin shi dai / The Golden Era / Ann Hui / Çin-Hong Kong
 • Vahşi Yaşam / Vie Sauvage / Wild Life / Cédric Kahn / Belçika-Fransa
 • Taşa Yazılmış Hatıralar / Bîranînen li ser kevirî / Memories On Stone / Shawkat Amin Korki / Almanya-Irak
 • Itsi Bitsi / Ole Christian Madsen / Danimarka
 • Star / Zvezda / Star / Anna Melikyan / Rusya
 • Kara Ruhlar / Anime Nere / Black Souls / Francesco Munzi / İtalya-Fransa
 • Yüzündeki Sır / Phoenix / Christian Petzold / Almanya
 • Bana Bak Philip / Listen Up Philip / Alex Ross Perry / ABD
 • Çılgın Kalabalıktan Uzak / Far From The Madding Crowd / Thomas Vinterberg / ABD-İngiltere
 • Fanusta Yaşayanlar / Vonarstræti / Life in a Fishbowl / Baldvin Zophoniasson / İzlanda-Finlandiya-İsveç-Çek Cumhuriyeti

 

SİNEMADA İNSAN HAKLARI YARIŞMASI / HUMAN RIGHTS IN CINEMA COMPETITION (10 FİLM / 10 FILMS)

 

 • Enayi / Durak / The Fool / Yury Bykov / Rusya
 • Umut / Hope / Boris Lojkine / Fransa
 • Küçük Bir Aşk Hikayesi / Chand metre moka’ab eshgh / A Few Cubic Meters of Love / Jamshid Mahmoudi / Afganistan
 • Annemin Şarkısı / Klama Dayîka Min / Song of My Mother / Erol Mintaş / Türkiye-Fransa-Almanya
 • Bugün / Emrouz / Today / Reza Mirkarimi / İran
 • Ülkesiz Şarkılar / No Land’s Song / Ayat Najafi / Almanya-Fransa-İran
 • Kaplanlar / Tigers / Danis Tanovic / Hindistan-Fransa
 • Atlantik / Atlantic. / Jan-Willem van Ewijk / Lüksemburg-Almanya-Belçika-Hollanda-Fas
 • Baba Beni Yakalasana / Catch Me Daddy / Daniel Wolfe / İngiltere
 • Krala Mektup / Brev til Kongen / Letter to the King / Hisham Zaman / Norveç-Birleşik Arap Emirlikleri

 

YARIŞMA DIŞI / OUT OF COMPETITION (1 FİLM / 1 FILM )

 

 • Hırsızın Gözleri / Eyes of a Thief / Najwa Najjar / Filistin

 

TÜRKİYE SİNEMASI 2014-2015 / TURKISH CINEMA 2014-2015

 

ULUSAL YARIŞMA / NATIONAL COMPETITION (9 FİLM / 9 FILMS )

 

 • Limonata / Lemonade / Ali Atay
 • Eksik / Lack / Barış Atay
 • Nefesim Kesilene Kadar / Until I Lose My Breath / Emine Emel Balcı
 • Kümes / The Coop / Ufuk Bayraktar
 • Misafir / The Visitor / Mehmet Eryılmaz
 • Yeni Dünya / The New World / Caner Erzincan
 • Saklı / Secret / Selim Evci
 • Kar Korsanları / Snow Pirates / Faruk Hacıhafızoğlu
 • Sarmaşık / Ivy / Tolga Karaçelik

 

YARIŞMA DIŞI / OUT OF COMPETITION (3 FİLM / 3 FILMS)

 

 • Kuzey / Bakur / The North / Çayan Demirel & Ertuğrul Mavioğlu
 • Gece / Night / Erden Kıral
 • Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku / But Müzeyyen, That’s The Deepest Desire / Çiğdem Vitrinel

 

YENİ TÜRKİYE SİNEMASI / NEW TURKISH CINEMA (7 FİLM / 7 FILMS )

 

 • Rimolar ve Zimolar Kasabada Barış / Rimo and Zimo Peace In Town / Nermin Er & İsmet Kurtuluş
 • Kanunsuzlar / Lawless / Barış Erçetin
 • Muna / Serdar Gözelekli
 • Beni Sen Anlat / You Tell About Me / Mahur Özmen
 • Çekmeköy Underground / Aysim Türkmen
 • Ve Panayır Köyden Gider / And The Circus Leaves Town / Mete Sözer
 • İçimdeki Balık / The Fish In Me / Ertan Velimatti Alagöz / Türkiye-Avustralya-Yunanistan

 

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI / NATIONAL DOCUMENTARY COMPETITION (13 FİLM / 13 FILMS)

 

 • Çırılçıplak / Şilfîtazî / Naked / Zekeriya Aydoğan
 • Gavur Mahallesi / Giaour Neigbourhood / Yusuf Kenan Beysülen
 • Trans* BUT / Trans* BUT – Fragments of Identity / Maria Binder
 • Komşu Komşu! Huuu! / Hey Neighbour! / Bingöl Elmas
 • Genç Pehlivanlar / Young Wrestlers / Mete Gümürhan
 • Haziran Yangını / June Fire / Gürkan Hacır
 • Soluk / Sigh / Metin Kaya
 • Koloni / Colony / Gürcan Keltek
 • Sabaha Doğru / Berroj / Before Dawn / Ömer Leventoğlu & İhsan Kaçar
 • Beyaz Çınar / Çınara sıpî / White Plane / Kazım Öz
 • İs / Smudge / Cihan Savucu & Erol Karakaya
 • Kayıp Zamanlar / Missing Times / Faysal Soysal
 • Yollara Düştük / We Hit the Road / Deniz Yeşil

HİSAR KISA FİLM SEÇKİSİ / HİSAR SHORT FILM SELECTION

 

ÖZEL GÖSTERİM / SPECIAL SCREENING (2 FİLM / 2 FILMS)

 

 • İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi / Idil Biret: The Portrait of a Child Prodigy / Eytan İpeker
 • Homo Politicus / Hacı Orman

 

ÖZEL GÖSTERİM: UFAK HAKİKATLER / SPECIAL SCREENING: LITTLE TRUTHS (5 FİLM / 5 FILMS)

 

 • Bizans Oyunu / Byzantine Game / Emre Akay
 • Şimdi Herkes / Now, Everyone / Zeynep Dadak & Merve Kayan
 • Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına! / We Bear Good News for Our Beloved Country, Our Cinema is Celebrating its 100th Anniversary! / Melik Saraçoğlu & Hakkı Kurtuluş
 • Bilge ve Öğrencisi: Bir Reji Asistanının Günlüğü / Bilge and her Apprentice / Belmin Söylemez
 • Mutlu Son / Happily Ever After / Erdem Tepegöz

 

ÖZEL GÖSTERİM: TÜRK KLASİKLERİ YENİDEN / SPECIAL SCREENING: TURKISH CLASSICS REVISITED (1 FİLM / 1 FILM)

 

 • Yılanların Öcü / Revenge of the Snakes / Metin Erksan

 

SİNEMA ONUR ÖDÜLLERİ / CINEMA HONORARY AWARDS (3 FİLM / 3 FILMS)

 

 • Maskeli 5ler / The Masked 5 / Yılmaz Atadeniz
 • Seyyit Han / Yılmaz Güney (Nebahat Çehre)
 • Dikkat Kan Aranıyor / Temel Gürsu (Süleyman Turan)

 

AKBANK GALALARI / AKBANK GALAS (13 FILM / 13 FILMS) 

 

 • Gizli Kusur / Inherent Vice / Paul Thomas Anderson / ABD
 • Tanrılarla Konuşmalar / Words with Gods / Guillermo Arriaga, Emir Kusturica, Amos Gitai, Mira Nair, Warwick Thornton, Hector Babenco, Bahman Ghobadi, Hideo Nakata, Álex de la Iglesia / Meksika
 • While we’re young / Noah Baumbach / ABD
 • Saint Laurent / Bertrand Bonello / Fransa
 • A most violent year / J.C. Chandor / ABD
 • Çöplük /Trash / Stephen Daldry / İngiltere-Brezilya
 • Aşkın Dili / Gemma Bovery / Anne Fontaine / Fransa
 • 45 Yıl / 45 Years / Andrew Haigh / İngiltere
 • Hitler’e Suikast / Elser / 13 Minutes / Oliver Hirschbiegel / Almanya
 • Yolcu / The Homesman / Tommy Lee Jones / Fransa-ABD
 • Yeni Kız Arkadaşım / Une nouvelle amie / The New Girlfriend / François Ozon / Fransa
 • Taksi / Taxi / Jafar Panahi / İran
 • Onur / Pride / Matthew Warchus / İngiltere
 • Her Şey Güzel Olacak / Every Thing Will Be Fine / Wim Wenders / Almanya-Kanada-Fransa-İsveç-Norveç

 USTALAR / MASTERS (11 FİLM / 11 FILMS)

 

 • Güzelliğin Hanedanlığı / Le règne de la beauté / An Eye for Beauty / Denys Arcand / Kanada
 • Sessiz Kalp / Stille Hjerte / Silent Heart / Bille August / Danimarka
 • Charlie’nin Ülkesi / Charlie’s Country / Rolf De Heer / Avustralya
 • Küçük Serseri / P’tit Quinquin / Li’l Quinquin / Bruno Dumont / Fransa
 • Eisenstein Meksika’da / Eisenstein in Guanajuato / Peter Greenaway / Hollanda-Meksika-Finlandiya-Belçika-Fransa
 • Ned Rifle / Hal Hartley / ABD
 • Postacının Beyaz Geceleri / Belye nochi pochtalona Alekseya Tryapitsyna / The Postman’s White Nights / Andrey Konchalovsky / Rusya
 • Başkan / The President / Mohsen Makhmalbaf / Gürcistan-Fransa-İngiltere-Almanya
 • Her Yer Yeniden Yeşerecek / Torneranno i prati / Greenery Will Bloom Again / Ermanno Olmi / İtalya
 • Haiti’de Cinayet / Meurtre à Pacot / Murder in Pacot / Raoul Peck / Haiti-Fransa-Norveç
 • Meleğin Yüzü / The Face of an Angel / Michael Winterbottom / İngiltere-İtalya-İspanya

 

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN / FROM THE WORLD OF FESTIVALS (24 FİLM / 24 FILMS)

 

 • Stüdyo 54: Yönetmen Kurgusu / 54: Director’s Cut / Mark Christopher / ABD
 • Arabulucu / Negociador / Borja Cobeaga / İspanya
 • Hal ve Gidiş / Conducta / Behaviour / Ernesto Daranas Serrano / Küba
 • İyi Bir Yalan / The Good Lie / Philippe Falardeau / Kenya-Hindistan-ABD
 • Kuş İnsanlar / Bird People / Pascale Ferran / Fransa
 • Doğada Tek Başına / Mot Naturen / Out of Nature / Ole Giæver / Norveç
 • Manglehorn / David Gordon Green / ABD
 • Devlet Mafya El Ele / La Trattativa / The State-Mafia Pact / Sabina Guzzanti / İtalya
 • Savaş Kitabı / War Book / Tom Harper / İngiltere
 • Marnie Ordayken / Omoide no Marnie / When Marnie Was There / Yonebayashi Hiromasa / Japonya
 • Kanunun Kuvveti / La French / The Connection / Cédric Jimenez / Fransa
 • Bâkir Dev / Fúsi / Virgin Mountain / Dagur Kári / İzlanda
 • İntikam / The Salvation / Kristian Levring / Danimarka-İngiltere-Güney Afrika
 • Işıltılı Hayat / Le beau monde / High Society / Julie Lopes-Curval / Fransa
 • Harika Çocuk / Il giovane favoloso / Leopardi / Mario Martone / İtalya
 • Küçük Karmaşa / A Little Chaos / Alan Rickman / İngiltere
 • Bataklık / La isla mínima / Marshland / Alberto Rodríguez / İspanya
 • Özgürlük Tepesi / Ja-yu-eui eon-deok / Hill of Freedom / Hong Sang-soo / Güney Kore
 • Taşkınlar Kulübü / The Riot Club / Lone Scherfig / İngiltere
 • Victoria / Sebastian Schipper / Almanya
 • Aurora / Rodrigo Sepúlveda / Şili
 • Casanova Çeşitlemeleri / Casanova Variations / Michael Sturminger / Fransa-Avusturya-Portekiz-Almanya
 • Kızıl Amnezi / Chuang ru zhe / Red Amnesia / Wang Xiaoshuai / Çin
 • Belalı Ev / Ukkili Kamshat / The Owners / Adilkhan Yerzhanov / Kazakistan

 

YENİ BİR BAKIŞ / NEW VISIONS (15 FİLM / 15 FILMS)

 

 • Theeb / Naji Abu Nowar / Birleşik Arap Emirlikleri-Katar-Ürdün-İngiltere
 • Party Girl / Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis / Fransa
 • Ben Ölmeden Önce / Before I Disappear / Shawn Christensen / ABD-İngiltere
 • Prens / Prins / Prince / Sam De Jong / Hollanda
 • ’71 / Yann Demange / İngiltere
 • Veda Partisi / Mita Tova / The Farewell Party / Tal Granit, Sharon Maymon / İsrail-Almanya
 • Melbourne / Nima Javidi / İran
 • Aynasız / Hyena / Gerard Johnson / İngiltere
 • Hipokrat / Hippocrate / Hippocrates / Thomas Lilti / Fransa
 • Nabat / Elchin Musaoglu / Azerbaycan
 • Bela Parkı / Flugparken / Blowfly Park / Jens Östberg / İsveç
 • Güeros / Alonso Ruizpalacios / Meksika
 • Mahkeme / Court / Chaitanya Tamhane / Hindistan
 • Şeytan / Lucifer / Gust Van Den Berghe / Belçika
 • Sihirli Kız / Magical Girl / Carlos Vermut / İspanya-Fransa

 NTV BELGESEL KUŞAĞI / DOCUMENTARY TIME WITH NTV (16 FİLM / 16 FILMS)

 

 • İnsana ve Savaşa Dair / Of Men and War / Laurent Bécue-Renard / Fransa-İsviçre-ABD
 • Enerji / Macht Energie / Energized / Hubert Canaval / Avusturya
 • Messi / Álex De La Iglesia / İspanya
 • Sedef Düğme / El botón de nácar / The Pearl Button / Patricio Guzmán / Şili-Fransa-İspanya
 • Seymour / Seymour: An Introduction / Ethan Hawke / ABD
 • B Filmi: Batı Berlin’de Şehvet ve Müzik / B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989 / Jörg A. Hoppe, Heiko Lange, Klaus Maeck / Almanya
 • Kaydet, Ben Bir Arabım / Sajil Ana Arabi / Write Down, I Am An Arab / Ibtisam Mara’Ana Menuhin / İsrail-Filistin
 • Gönüllerin Şampiyonu / Dark Horse / Louise Osmond / İngiltere
 • Florence Anlatıyor / My Talk With Florence / Paul Poet / Avusturya
 • Citizenfour / Laura Poitras / Almanya-ABD
 • Kızıl Ordu / Red Army / Gabe Polsky / ABD-Rusya
 • Kelebeğin İzi / Athar al-Farasha / The Trace Of The Butterfly / Amal Ramsis / Mısır-Türkiye-Fransa
 • Toprağın Tuzu / The Salt of the Earth / Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders / Brezilya-İtalya-Fransa
 • Caligari’den Hitler’e / Von Caligari zu Hitler: Das deutsche Kino im Zeitalter der Massen / From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses / Rüdiger Suchsland / Almanya
 • Virunga / Orlando Von Einsiedel / İngiltere-Kongo
 • Ulusal Müze / National Gallery / Frederick Wiseman / Fransa-ABD-İngiltere

 

MAYINLI BÖLGE / MINED ZONE (11 FİLM / 11 FILMS)

 

 • / Rania Attieh, Daniel Garcia / ABD-Arjantin
 • Evvelden / Mula sa kung ano ang noon / From What is Before / Lav Diaz / Filipinler
 • Şiddet / Violencia / Violence / Jorge Forero / Kolombiya-Meksika
 • Kayıp Nehir / Lost River / Ryan Gosling / ABD
 • Ziyaret / The Visit / Michael Madsen / Danimarka-Avusturya-İrlanda-Finlandiya-Norveç
 • Sonsuza Dek / Gia Panta / Forever / Margarita Manda / Yunanistan
 • Sonsuz Hüzün / La tirisia / Perpetual Sadness / Jorge Pérez Solano / Meksika
 • Güzel Gençlik / Hermosa Juventud / Beautiful Youth / Jaime Rosales / İspanya-Fransa
 • Bodrumda / Im Keller / In The Basement / Ulrich Seidl / Avusturya
 • Burgundy Dükü / The Duke of Burgundy / Peter Strickland / İngiltere
 • Aşk Zahmetli İştir / Asha Jaoar Majhe / Labour of Love / Aditya Vikram Sengupta / Hindistan

 

ANTIDEPRESAN / ANTIDEPRESSANT (11 FİLM / 11 FILMS)

 

 • Hayatını Yaşa / Choone Chali Aasman / Margarita, with a Straw / Shonali Bose / Hindistan
 • Kaçış Sanatı / L’Art de la Fugue / The Easy Way Out / Brice Cauvin / Fransa
 • Küçük Bir Sorun / Short Skin / Duccio Chiarini / İtalya
 • Ghadi / Amin Dora / Lübnan
 • Hayat Altmışından Sonra / Miss Sixty / Sigrid Hoerner / Almanya
 • Hayatımın Şarkısı / La Famille Bélier / The Bélier Family / Eric Lartigau / Fransa
 • Motivasyon Sıfır / Zero Motivation / Talya Lavie / İsrail
 • Küçük Ölüm / The Little Death / Josh Lawson / Avustralya
 • Japon Nişanlım / Tokyo Fiancée / Stefan Liberski / Belçika-Fransa-Kanada
 • Altın Peşinde / El escarabajo de oro / The Gold Bug / Alejo Moguillansky, Fia-Stina Sandlund / Arjantin-İsveç-Danimarka
 • Hamileler Diyarı / Preggoland / Jacob Tierney / Kanada

 

ÇOCUK MÖNÜSÜ / KIDS’ MENU (3 FİLM / 3 FILMS)

 

 • Rimolar ve Zimolar Kasabada Barış / Rimo and Zimo Peace In Town / Nermin Er & İsmet Kurtuluş
 • Zırva / Quatsch und die Nasenbärbande / Fiddlesticks / Veit Helmer / Almanya
 • Wiplala / Tim Oliehoek / Hollanda

 

GECEYARISI ÇILGINLIĞI / MIDNIGHT MADNESS (2 FİLM / 2 FILMS )

 

 • Peşimdeki Şeytan / It Follows / David Robert Mitchell / ABD
 • Ölü Kar 2: Kızıllar Ölülere Karşı / Død snø 2 / Dead Snow2: Red vs. Dead / Tommy Wirkola / Norveç-İzlanda-ABD-İngiltere

 

AİLE BAĞLARI / FAMILY TIES  (10 FİLM / 10 FILMS)

 

 • Villa Touma / Suha Arraf
 • Kelebek / Mariposa / Butterfly / Marco Berger / Arjantin
 • Aç Kalpler / Hungry Hearts / Saverio Costanzo / İtalya
 • Akşam Yemeği / I nostri ragazzi / The Dinner / Ivano De Matteo / İtalya
 • Son Vuruş / Le dernier coup de marteau / The Last Hammer Blow / Alix Delaporte / Fransa
 • İsrail Usulü Boşanma / Gett / Gett: The Trial of Viviane Amsalem / Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz / İsrail, Almanya, Fransa
 • Dış Ses / La voz en off / Voice Over / Cristian Jimenez / Şili
 • Sırık / The Goob / Guy Myhill / İngiltere
 • Adımı Sen Koy / Kak menya zovut / Name me / Nigina Sayfullaeva / Rusya
 • Beden / Ciało / Body / Małgorzata Szumowska / Polonya

 

BALKANLAR: ATEŞİN SİNEMASI / BALKANS: CINEMA OF FLAMES (7 FİLM / 7 FILMS )

 

 • Ders / Urok / The Lesson / Kristina Grozeva, Petar Valchanov / Bulgaristan-Yunanistan
 • Barbarlar / Varvari / Barbarians / Ivan Ikic / Sırbistan-Karadağ-Slovenya
 • Azrail / Kosac / The Reaper / Zvonimir Juric / Hırvatistan-Slovenya
 • Amsterdam Ekspres / Amsterdam Express / Fatmir Koçi / İngiltere-Arnavutluk-Hollanda-Almanya
 • Sahipsiz Çocuk / Nicije dete / No One’s Child / Vuk Rsumovic / Sırbistan-Hırvatistan
 • Kurallar Böyle / Takva su pravila / These are the Rules / Ognjen Svilicic / Hırvatistan-Fransa-Sırbistan-Makedonya Cumhuriyeti
 • Bomba Gibi / A Blast / Syllas Tzoumerkas / Yunanistan-Almanya-Hollanda

 

LISANDRO ALONSO (5 FİLM / 5 FILMS)

 

 • Hayal Ülkesi / Jauja / Lisandro Alonso / Arjantin-Danimarka-Fransa-Meksika-ABD-Almanya-Hollanda
 • Liverpool / Lisandro Alonso / Arjantin-Fransa-Hollanda-Almanya-İspanya
 • Hayalet / Fantasma / Lisandro Alonso / Arjantin-Fransa-Hollanda
 • Ölüler / Los muertos / Lisandro Alonso / Arjantin-Fransa-Hollanda-İsviçre
 • Özgürlük / La libertad / Lisandro Alonso / Arjantin

 

ALMAN ANİMASYON FİLMLERİ / GERMAN ANIMATION CINEMA

 

SİNEMATEK’IN 50. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ /  50TH ANNIVERSARY OF THE TURKISH CINEMATHEQUE

 

 • Leopar / Il Gattopardo / The Leopard / Luchino Visconti / İtalya-Fransa

 

ANILARINA / IN MEMORIAM ( 8 FİLMS / 8 FILMS)

 

 • Ah! Ne Tatlı Savaş / Oh! What a Lovely War / Richard Attenborough / İngiltere (Richard Attenborough)
 • Derin Uyku / The Big Sleep / Howard Hawks / ABD (Lauren Bacall)
 • İşçinin Ölümü / Workingman’s Death / Michael Glawogger / Avusturya-Batı Almanya (Michael Glawogger)
 • Mona Lisa / Neil Jordan / İngiltere (Bob Hoskins)
 • Kim Korkar Hain Kurttan? / Who’s Afraid of Virginia Woolf? / Mike Nichols / ABD (Mike Nichols)
 • Kentin Üzerindeki Eller / Le Mani Sulla Città / Hands Over The City / Francesco Rosi / İtalya-Fransa (Francesco Rosi)
 • İyi, Kötü ve Çirkin / Il Buono, il Brutto, il Cattivo / The Good, The Bad and The Ugly / Sergio Leone / İtalya-İspanya-Almanya (Eli Wallach)
 • Can Dostum / Good Will Hunting / Gus Van Sant / ABD (Robin Williams)
Share.

Comments are closed.