SONIC YOUTH’UN BEYNİ THURSTON MOORE NİSAN’DA TÜRKİYE’DE

0

SONIC YOUTH’UN BEYNİ TSAHNESİNDE!

No wave’in doğuşuna, grunge’ın yükselişine tanık olmuş, yeraltı New York sahnesinin tarihe geçmiş isimlerinden Thurston Moore, Babylon’da sahne alan efsane isimler arasında yerini alıyor.

80’lere ve 90’lara damgasını vuran ve rock müzikte çığır açan Sonic Youth’un solisti, gitaristi ve söz yazarı Thurston Moore, Garanti Caz Yeşili kapsamında, Radyo Eksen’in katkılarıyla,  22 Nisan Çarşamba akşamı, Türkiye’de ilk kez Babylon sahnesine konuk oluyor.

Moore’un punk ve grunge ritimlerinin hakim olduğu son solo albümü “The Best Day”in ardından olağanüstüperformansını izlemek isteyenler, biletlerini Babylon gişesi ya da Biletix’ten alabilir.

Thurston Moore Band_LThurston Moore Hakkında

Kariyeri boyunca Yoko Ono, Merce Cunningham, Cecil Taylor, Rhys Chatham, Lydia Lunch, John Zorn, Takehisa Kosugi ve Glenn Branca gibi müzik dünyasının  önde gelen isimleriyle farklı projelere imza atan Sonic Youth’un solisti, gitaristi ve söz yazarı Thurston Moore, henüz üniversite çağındayken New York City’e taşındı. Kısa sürede New York’un post-punk ve no wave sahnesinde yüzünü gösteren Moore, 1981 senesinde Kim Gordon ile Sonic Youth’u kurdu. İkiliye daha sonra Lee Ronaldo ve baterist Richard Hedson eklendi. Moore olağan enstrümanları sıradışı yollarla kullanmasıyla kısa sürede adını duyurdu. 2004 senesinde Rolling Stones dergisi Ronaldo ve Moore’u tüm zamanların en iyi gitaristleri arasında saydı. 90’ların başından itibaren sayısız müzikal projede farklı rollerde yer alan ama her zaman farklı yorum ve yeteneğiyle ismine haklı bir yer edinen Thurston Moore 2011 senesinde solistliğini ve gitaristliğini yaptığı Sonic Youth’tan bağımsız olarak ilk solo albümü “Demolished Thoughts”u müzik dünyasına sundu. Moore’un akustik çalışmalarından oluşan albümün ardından 2014 Ekim’inde son albümü “The Best Day” piyasaya sürüldü.

Share.

Comments are closed.