Sumru Yavrucuk, tek kişilik komedi oyunu “Shirley” ile izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

0

Sumru Yavrucuk, tek kişilik komedi oyunu “Shirley” ile izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Yazarı: Willy Russel
Çeviren:
Evren Ercan
Yöneten/Oynayan:
Sumru Yavrucuk
Dekor Tasarım:
Nurdan Aliyazıcıoğlu
Işık Tasarım:
Yakup Çartık
Prodüksiyon:
Tebdil-i Mekan

“Shirley” günlük hayatının sıkıcılığı içinde kaybolmuş ve birçok kadın gibi artık hayallerini bile unutmuş olan Shirley Valentine’nin öyküsüdür. Komik ve eğlenceli bir kendini keşfediş hikayesi olan “Shirley”, başarılı oyuncu Sumru Yavrucuk’un yorumuyla hayat buluyor. 26 Haziran’da Bodrum Gümüşlük Akademisi’nde gerçekleşecek prömiyerinin ardından 28 Haziran’da Alaçatı’da başlayacak bir yaz turnesi ile seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Londra’dan Bodrum’a uzanan bir özgürleşme hikayesi…

Çekilmez hayatını mizah yoluyla eğlenceli hale getirmeye çalışan 42 yaşındaki Shirley, bir zamanlar hayalleri, tutkuları, umutları olan bir kadındır. Toplumun ona yüklediği rollerin hepsini yerine getirmiş; çocuklarını büyütmüş, hayatını kocası ve çocuklarına adamış ancak kimseyi memnun edememiştir. Her günün birbirini tekrar ettiği, gençlik düşlerinden günbegün daha da uzaklaştığı bu monoton hayatın içinde sıkışıp kalan Shirley, dertlerini, hayallerini, korkularını sadece mutfağın duvarıyla paylaşmaktadır.

Bir gün duvar dışındaki tek arkadaşı Jane ona bir tatil hediye eder. Bu seyahat onun için yalnızca rotası Bodrum’a çevrilmiş bir tatil anısı olarak kalmayacak, ruhunun yeniden dirilip kim olduğunu hatırladığı macera dolu bir yolculuğa dönüşecektir.

Shirley 2

Shirley Hakkında
Willy Russell’ın Shirley Valentine adlı oyunundan “Shirley” ismiyle Türkçe’ye uyarlanan oyun tüm komedi unsurlarının, müziklerinin, seyirciye yaşattığı keyifli atmosferin yanı sıra  potansiyelini mutfağa hapsetmiş bir kadının kendini keşfediş ve hayatının iplerini yeniden ele alışının hayranlık uyandıran öyküsünü anlatıyor.

Tek kişilik müzikli bir komedi oyunu olan Shirley, Türkiye’de başarılı oyuncu Sumru Yavrucuk’un yorumuyla sahneleniyor. Sayısız tiyatro ödülünün sahibi Yavrucuk, Shirley’nin yönetmenliğini de üstlenirken, aynı zamanda oyundaki tüm karakterleri sahnede tek başına canlandırıyor. Tebdil-i Mekân Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından  sahneye taşınan oyunun çevirisi Evren Ercan, dekor tasarımı Nurdan Aliyazıcıoğlu, ışık tasarımı ise Yakup Çartık tarafından gerçekleştirildi.

Tiyatro literatürünün en başarılı kadın oyunları arasında anılan ve dünyanın pek çok ülkesinde sahnelenen “Shirley”, 26 Haziran’da Bodrum Gümüşlük Akademisi’nde gerçekleşecek prömiyerinin ardından 28 Haziran’da Çeşme, 29 Haziran’da Bornova, 30 Haziran’da Karşıyaka seyircisiyle buluşacak ve yaz turnesine devam edecek.

Share.

Comments are closed.