Theo Eshetu: Yüzler ve Yerler

0

Kültürel kimlikler hiçbir zaman sabit ve tanımlı olmamış, politik gelecek tasarıları tarafından oluşturulmuş ve biçimlendirilmiş, tarihsel olaylar tarafından inşa edilmiş ve yıkılmış, kültürel nesnelerin yerlerinden edilmesiyle ve nüfusların göç etmesiyle dalgalanmalar göstermişlerdir. Theo Eshetu  eserlerinde  her zaman  kültürel kimlikler konusunu ele alıyor. Documenta 14’te gösterilen Atlas Fractured adlı çalışması, yüzlerin temsilleri üzerinden kültürel kimliklerin tarihi üzerine düşünme girişimidir. Çalışmada, büst, maske ve sanat eserlerinin kopyaları, gerçek insanlar üzerine yansıtılarak alternatif anlatılar ve tarihçeler ortaya sürülüyor. Burada Avrupa kültür modelleri artık merkezde değil; kıtalara göre ayırma mantığına dayanan sınır hatlarının geçerliliği sorgulanıyor. Fizyonomi artık coğrafyayla ortak paydada buluşamıyor çünkü yüksek hareketlilik oranı sayesinde dünya ülkeleri çok daha bütünleşmiş bir halde.
Theo Eshetu sergide iki video enstalasyon sunuyor; bunlar, bir portre fotoğrafları serisinin eşlik ettiği Atlas Fractured (2017) ve The Slave Ship (2015) adlı çalışmalardır. Theo Eshetu, Atlas Fractured adlı çalışmayı Tarabya’da kurgulayıp daha sonra Documenta 14 için geliştirdi. 
Theo Eshetu (*1958, Londra)  Roma ve Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor. Çocukluğunu Etiyopya, Senegal ve İtalya’da geçirdi. Çok uluslu, çokkültürlü ailesi, giderek küreselleşen bir dünyada kimliğin karmaşıklığının bir ifadesi. 1981’de North East London Polytechnic Üniversitesi iletişim tasarımı bölümünden mezun oldu. O zamandan beri yeni medya formatları, belgesel ve deneysel filmler, video sanatı enstalasyonları ve fotoğrafçılık gibi çeşitli alanlarda çalışıyor. Çalışmaları İtalya, Birleşik Krallık, Almanya, İsveç, Güney Afrika, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Japonya ve Çin gibi ülkelerde,  Şanghay Bienali (2017), Atina ve Kassel Documenta 14 (2017), Dak’Art (2016), İrlanda Bienali (2016), Deutsche Bank Kunsthalle (2015), Venedik Bienali (2011) ve Smithsonian Institute’ta (2010) sergilendi.
2012’de DAAD Berliner Künstlerprogramm (Berlin Sanatçılar Programı) bursiyeri oldu.
Theo Eshetu Ekim-Aralık 2016 ve Eylül-Kasım 2017 tarihlerinde Tarabya Kültür Akademisi’nin konuk sanatçısı oldu. Temmuz-Ağustos 2018 tarihleri arasında tekrar Tarabya Kültür Akademisi’nde bulundu.

Theo Eshetu: Hollandalı bir anne ve Etiyopyalı bir babanın çocuğu olarak Londra’da (1958) dünyaya gelen Eshetu’nun gençliğine farklı yönlere ilerleyen çok kültürlü bağlamlar damgasını vurmuştur. Eshetu, İletişim Tasarımı dalındaki lisans derecesini North East London Polytechnic’ten (1981) aldıktan sonra, profesyonel hayatının büyük bölümünü, kendini kısa süre içinde önde gelen bir video sanatçısı olarak kanıtladığı Roma’da sürdürmüştür. O zamandan bu yana uluslararası arenada yer almaya devam eden eserleri; documenta14 (2017), Los Angeles County Museum of Art, LACMA (2016), Şanghay Bienali (2016), Goteburg Bienali (2015) Tate Britain (Londra, 2014), Kochi-Muziris Bienali (2014), Venedik Bienali (2011, 2004), National Museum of African Art, Smithsonian Institution (Washington DC, 2010), New York African Film Festival (2010), Robert Flaherty Film Semineri, Vassar Üniversitesi (2007), Baltimore Museum of Art (Baltimore, 2006) ve daha birçok etkinlik ve kurumda sergilenmiştir.

Katıldığı önde gelen uluslararası karma ve kişisel sergiler arasında STADT / BILD – Xenopolis, Deutsche Bank KunstHalle (Berlin, 2015), Streamlines Deichtorhallen (Hamburg, 2015) Die Tropen: Views from the middle of the globe, Martin Gropius-Bau (Berlin, 2008), Snap Judgments, ICP International Centre for Photography (New York, 2006) ve Digital Africa, Electronic Arts Intermix/Dia Foundation/African Film Festival (New York, 2003) yer almaktadır.

Eshetu’nun yapıtları dünyanın dört bir yanındaki Tate Britain (Londra), National Museum of African Art, Smithsonian Institute (Washington DC), Baltimore Museum of Art ve The Walther Collection (Ulm/ New York) gibi özel ve kamusal koleksiyonlarda yer almaktadır. Eserleri, DAAD Berliner Künstlerprogramm Görsel Sanatlar kategorisi (2012), Visionary Africa, BOZAR Brusssels (2010) ve Berlin Video Festivali Birincilik Ödülü (1993) gibi pek çok ödüle layık görülmüştür.

Sergi, Akbank Sanat ve Tarabya Kültür Akademisi ve Goethe Institut‘un işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

Sergi Süresi; 23.01.-09.03.2019
Akbank Sanat
İstiklal Caddesi No:8, Beyoğlu

Share.

Comments are closed.