Türkiye’ye gelen yabancı kadınlar neler yaşıyor?

0

Türkiye’ye gelen yabancı kadınlar neler yaşıyor?

10larca Yabancı

10larca yabanc3 Romen tiyatro sanatçısı Dorina Maria Harangus çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelen ve Türkiye’de yaşayan Rus, Afrikalı, Çek, İngiliz, Amerikalı, Kolombiyalı, Arjantinli, Alman, Hollandalı ve Romen kadınların yaşadıklarını sıra dışı bir bakış açısıyla Türkçe olarak Türk izleyiciyle buluşturuyor. Türkiye’deki yabancı kadınların bu samimi hikayesi şaşırtıcı ve düşündürücü sahneleriyle dikkat çekiyor.  Oyun 19 Nisan, saat 19:00’da, Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde.

10larca Yabancı, Türkiye’ye geldikten sonra yabancı bir ülkenin toplumsal, siyasal, kültürel ve dinsel bariyerleriyle karşı karşıya kalan bir kadının, Sorina’nın öyküsüdür.  Bu karşılaşmalar her zaman doğrudan doğruya gerçekleşmez. Sorina, ihtişamlı şehir İstanbul’a seyahati sırasında diğer yabancı kadınlar ve onların öyküleriyle buluşmuş ve yeni deneyimler edinmiştir. Söz konusu kadınlar, onun kamerası önünde poz vermeye ve öykülerini anlatmaya isteklidirler. Biri şarkıcı, diğeri çello sanatçısı iki kadınla birlikte, İstanbul’un sokaklarından birinde bu kadınların öykülerini anlatan Sorina, 10 bölüm boyunca,  her bir öyküyü bir elbise gibi üzerinde denemekte ve bu öykülerin ruhuna uyup uymadığına bakmaktadır.

10larca yabanc 2Sorina’nın çektiği fotoğrafların sahnedeki panoya yansıtılması yoluyla zengin bir anlatım elde edilmektedir. Oyunda Rus, Afrikalı, Çek, İngiliz, Amerikalı, Kolombiyalı, Arjantinli, Alman, Hollandalı ve Romanyalı kadınların öyküleri yer almaktadır. Fakat bu, tek bir kadının öyküsü olarak izlenebileceği gibi benim ya da sizin kendi öykülerimiz olarak da izlenebilir. En nihayetinde hepimiz bir gün bir yerlerde yabancı olabiliriz. Keşif yolculuğu sırasında Sorina, birçok hata yapmış, onu hem inciten hem iyileştiren bir kentte kendi dramıyla yüzleşmiştir.

Tamamı kurgusal bir çerçeveye uyarlanmış da olsa öykülerin tümü gerçektir. Sanatçı Dorina Harangus’un kaynağı haberler, Facebook, arkadaşlar ve ona öykülerini anlatmak isteyen diğer kadınlar. Harangus konu hakkında şunları söylüyor: “Bu insanların bazıları deneyimlerini paylaşırken gururluydu, öte yandan bazıları anonim kalmayı tercih etti. Oyunda bütün bu öyküler müzik eşliğinde, bazen dramatik bazen de komik ama dokunaklı bir biçimde anlatılıyor ve toplam 1 saat 15 dakika süren bir tiyatro gösterisinde yaşam buluyor.

 

Tarih: 19 Nisan

Saat: 19:00

Yer: Nazım Hikmet Kültür Merkezi

 

Oyuncu: Dorina Maria Harangus

Şarkıcı: Işıl Kandolu

Müzik ve çello: Damla Aydın

Senaryo ve konsept: Dorina Maria Harangus

İngilizceden çeviren: Ramazan Güngör

Fotoğraflar: Julia Cooke ve Martina Korkmaz

Grafik tasarımı: Meral Ağar ve İsmail Cem Özkan

Işık Tasarımı: Giancarlo Bella

Işık: Mehmet Tekatlı

Projeksiyon: Attila Geridönmez

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi İstanbul
Ali Suavi Sokağı (Sanatçılar Sokağı), No: 7
Bahariye – İstanbul
Tel: (0216) 414 22 39

Share.

Comments are closed.