“Yerli Yersiz” Gösteri

0

Hollanda’nın Türk Yıldızı, Tiyatrocu Nilgün Yerli’den

“Yerli Yersiz” Gösteri

Nilgün Yerli (3)Hollanda Kraliyet Tiyatrosu Oyuncusu Nilgün Yerli, ilk kez İstanbul’da “Yerli Yersiz” adlı oyunuyla izleyicilerle buluşacak. Sanatçının, güncel olaylardan esinlenerek yazdığı ve sahneye koyduğu kabare tarzı gösterisi 29 Nisan 2015’te Zorlu Center PSM’de gerçekleşecek.

30 yıldır Hollanda’da yaşayan, bugüne kadar kendi yazıp oynadığı 8 oyunuyla Hollanda’da ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde tiyatroseverlerle buluşan, Hollanda’nın Türk tiyatro oyuncusu Nilgün Yerli gösterilerinde, karşılıklı önyargılara sahip kültürler arasında köprü olmayı hedefliyor. Çok kültürlü toplumsal yaşama ve kendi deyimiyle “farklı açılardan hayatın melankolisine” yer veren sanatçı, oyunlarını mizahi bir dille sahnelerken, müziklerle de zenginleştiriyor. Seyircinin güldüren aynalardan kendine bakmasını amaçlayan Nilgün Yerli, “Yerli – Yersiz” oyunuyla ilgili “Ortama, duruma bakmadan, kimseyi yargılamadan, kafaya takmadan, gelin açık açık konuşalım, gelin düşüncelerimizi, duygularımızı paylaşalım” diyor.

29 Nisan’da Zorlu Center PSM’de gerçekleşecek kabare gösterinin biletleri biletix’te.

İlk kez geçen sene bir oyununu Türkçe olarak sahneleyen Nilgün Yerli, “Yerli Yersiz” adlı kabare tarzı gösterisini İstanbul’da Zorlu Center PSM’de sahneleyecek. “Yerli Yersiz” daha sonra, 13-15 Mayıs’ta 16. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali kapsamında Trabzon’da izleyicilerle buluşacak. Yerli, sonbaharda ise İstanbul’da farklı sahnelerde seyircilerle tekrar buluşmayı planlıyor.

10 yaşından beri Hollanda’da yaşayan ve üniversite yıllarından beri tiyatro ile uğraşan Hollanda Kraliyet Tiyatrosu Oyuncusu Nilgün Yerli ayrıca yazar kimliğiyle de tanınıyor. Yayımlanmış 6 kitabı bulunan sanatçı, geçtiğimiz günlerde Kraliyet Müzesi’ndeki bir törende açıklanan, Hollanda’da en etkili 50 Türk listesinde komedyen ve yazar olarak yer aldı.

Nilgün Yerli’nin sahne performanslarından örnekler aşağıdaki linkten izlenebilir:

http://www.nilgunyerli.com/tiyatro-oyunlari/

Nilgün Yerli Hakkında

Nilgün Yerli (2)Tiyatrocu, köşe yazarı, program yapımcısı, yazar…

Dünya benim Vatanım, İnsanlık benim Ailem, Sevgi benim Dinim.”  

Kendisini gerçek bir Dünyalı olarak tanımlayan Nilgün Yerli aslen Kırşehir’de doğmuş.

10 yaşındayken öğretmen babasının görevi dolayısıyla ailesinin Hollanda’ya yerleşmesiyle farklı kültürlere ilk adımı atmış. 15’indeyken annesini bir trafik kazasında kaybeden, babasının da beyin kanaması geçirdikten sonra Türkiye’ye dönmesiyle yalnız kalan Nilgün Yerli, rahibelerle yetişip eğitimini tamamlamış. Bir taraftan çalışıp, bir taraftan üniversitede Ekonomi okurken, bir Türk arkadaşıyla “Turkish Delight” (Türk Lokumu) adlı bir tiyatro grubu kurarak sahne kariyerine başlamış. Öncelikle grubuyla ön yargıları yıkmak üzerine oyunlar sahneleyen Yerli, 1993’ten sonra yolculuğuna yalnız devam etmiş. Senaryolarını yazıp oynadığı 8 tiyatro oyununu Avrupa’nın birçok yerinde sergilemiş. 2005 yılında Hollanda Kraliyet Tiyatrosu’nda 2000 kişiye kapalı gişe oynayarak sanatını kanıtlayan oyuncu “Hollanda Kraliyet Tiyatrosu Oyuncusu” ünvanına hak kazanmış.

Tiyatroculuğu yanısıra, 5’i çeşitli gazetelerde yazdığı köşe yazılarından derlenen 8 kitabı, ülkede 500binin üzerinde basılmış. Annesinin hayatından esinlenerek yazdığı ve hem okuyucular hem de eleştirmenler tarafından beğeniyle karşılanan “Karides Ayıklayan Kadın”’ hikayesinin sinema filmi olmasını planlıyor.

Çok yönlü sanatçı ayrıca, 2011 yılında, tiyatro oyunlarında söylediği Türkçe ve Felemenkçe parçalardan oluşan albümü “Simpel Leven” (Sade Hayat) ve ardından 2013 yılında “Luister!” (Dinle!) adında 2 albüm çıkartmıştır.

Share.

Comments are closed.