PERŞEMBE SİNEMASI

The Nile Hilton Incident [Esrarengiz Cinayet] (2017)

20 Eylül, 19.00  SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Yönetmen: Tarik Saleh

107 dakika

Arapça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

2017 Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Büyük Jüri Ödülü’ne layık görülen The Nile Hilton Incident [Esrarengiz Cinayet], rütbesini emniyet teşkilatını yöneten amcasına borçlu Noredin Mostafa’nın (Fares Fares) bir cinayet soruşturmasını konu alıyor. Lalena adlı tanınmış bir şarkıcı, 2011 Mısır Devrimi’nden kısa bir süre önce, Kahire’nin merkezindeki lüks Nil Hilton Oteli’nde ölü bulunur. Bütün deliller, hükûmetle güçlü bağlantıları olan bir iş adamını işaret edince, Noredin’e yüklü bir miktar rüşvet karşılığında soruşturmayı bırakması teklif edilir. Artık susturulmak istemeyen ve bu sefer işini düzgün yapmaya karar veren Noredin, kariyerindeki en zorlu görevle karşı karşıya kalacaktır.

The Nile Hilton Incident [Esrarengiz Cinayet] (2017) filminden bir kare ©FilmArtı

PERŞEMBE SİNEMASI

Het Nieuwe Rijksmuseum – De Film [Yeni Rijksmuseum Filmi] (2013)

27 Eylül, 19.00 SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Yönetmen: Oeke Hoogendjijk / 130 dakika

Felemenkçe, İngilizce, Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Hollanda’nın en büyük sanat müzesi olan ve Vermeer, Rembrandt, Steen, van Gogh gibi usta sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan Rijksmuseum 2003’te tadilata girer. Amsterdam’daki müzenin on yıl süren yenileme çalışmalarını işleyen bu belgesel film, kurumun direktöründen küratörlere, tasarımcılardan politikacılara projeye müdahil kesimlerin tasarıları ve karşılaştığı engellerin yanı sıra anlaşmazlık ve yılgınlıklarını aktarıyor. 400 yıllık görkemli bir kurumun mimari dönüşümüne ışık tutan yapım ayrıca, Hollanda’nın kültür politikalarına dikkati çekiyor.

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

Het Nieuwe Rijksmuseum – De Film’den [Yeni Rijksmuseum Filmi] (2013) bir kare ©Autlook Films

Share.

About Author

Comments are closed.