ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 26. KEZ

0

ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ 26. KEZ İZLEYİCİ İLE BULUŞACAK

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından  TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Halkbank ana sponsorluğunda düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali, 23 Nisan -03 Mayıs 2015 tarihleri arasında 26. kez izleyici ile buluşacak.  Ankara’nın ilk film festivali olan AUFF,  her yıl  olduğu gibi bu yıl da pek çok  ödüllü filmden oluşan zengin bir program sunuyor.

Festivalin teması ‘Kristal Sınır’ olarak belirlendi.  

Bu yıl Ankara Uluslararası Film Festivali, değişen dünyanın saydam sınırlarına ve o sınırların kırılganlığına vurgu yapan bir temadan hareket ediyor. ‘Neden’ sorusunun yanıtı da şöyle veriliyor:

‘Kristal Sınır’

“Sınırın ötesine geçmeyi istemek ve kristal sınırları düşlemek bir arzuysa bu arzu artık işlemiyor. Sınırın kristal olduğu konusunda da ancak düş kurulabiliyor. Oysa sınırların ardı ne kadar da güzeldi düşlerimizde; ışıklıydı, parlaktı. Oysa billur cam kırıldı, yaralıyor, acı veriyor artık. Kristal daha güzeli, ulaşılmazı vaat ediyordu; şimdi ise yalnızca acıyı, dahası ölümü… Ve insanlar yürüyorlar ölüme doğru, acıya doğru.” Tema kapsamında kültürlerin, ülkelerin, siyasetin görünmez sınırlarına, Türkiye’de yaşanan atmosfere, Ortadoğu’da durmak bilmeyen savaşa, mültecilerin sınırlar arasında kaybolan yaşamlarına, toplumsal cinsiyet rolleri ve çatışmalara; insan doğasının ve tabiatın sınırlarına uzanan bir film seçkisi hazırlandı.

Kedi Figürleri 26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Afişinde!

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin görsellerinde sık sık kullandığı kedi figürleri festivalin başrolünü de kaptı. Afiş tasarımında izleyicinin rolüne atıfta bulunan kediler, aynı zamanda çeşitlilik, duygusal dışavurum ve sınırlara vurgu yaparak  festival temasını tamamlıyor. Üç farklı renkte kullanılacak olan afiş ile festivalin canlı ruhu sokaklara taşınacak.

AUFF Festival afiş ve görselleri konusunda genç tasarımcılarla çalışmaya devam ediyor. Festivalin 26. Afişini tasarlayan Deniz Yükselci, Güzel Sanatlar Lisesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezunudur. Molu Design Tasarım Atölyesi’nde geleneksel baskı malzemeleri üzerinde uzmanlaşmış olan Yükselci, Mccann Erickson ve Lowe gibi reklam ajanslarında deneyim kazandı. 2009’da ise genç tasarımcılar için çok önemli bir yarışma olan  Cannes Young Lions’da Cyber kategorisinde birincilik elde etti. Pek çok ünlü markanın görsel dünyasını oluşturan Deniz Yükselci profesyonel hayatına ‘art direktör’ olarak devam etmektedir.

Deniz Yükselci 26. AUFF için renkli bir çalışma ortaya çıkarmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Posterde etkili bir görsel kullanmayı hedefledim. Çalışmalar başladığında bütün fikirler Ankara’nın etrafında dönüyordu. Aynı zamanda hazırlayacağım posterin şehri ve sokağı güzelleştirmesi benim için çok önemliydi. Neşeli ve dikkat çekici olmasından dolayı kedi silüetlerini kullanmayı tercih ettim. Ankara’yı da temsil eden kedi figürünü, sinema ve sinema izleyicisiyle afişlerde buluşmak çok güzel bir deneyim oldu.” dedi.

Ulusal Yarışmalar Heyecan Yaratıyor

 1. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun, Belgesel ve Kısa Film kategorilerindeki yarışmalar için başvurular 4 Mart’ta son buldu. Çok sayıda katılımın gerçekleştiği yarışmaya izleyicilerin de ilgisi yoğun; özellikle ulusal uzun yarışma filmlerinin gösterimi heyecanla bekleniyor.

Prof. Dr. Oğuz Onaran, Prof. Dr. Seçil Büker, Öğretim Görevlisi Dr. Ali Karadoğan’dan oluşan ön jürinin seçiminin ardından, finale kalan filmler arasında seçilen filmler yönetmen Onur Ünlü’nün başkanlığındaki seçici kurul tarafından değerlendirilecek ve alınan karar neticesinde düzenlenecek basın toplantısıyla açıklanacak. Yarışmaya başvuran filmler En İyi Film, Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü ve En İyi Yönetmen Ödülleri dahil olmak üzere 18 ayrı ödül kategorisi için yarışacak. Genç sinemacılara önem veren AUFF, Umut Veren Kategorisi ile de ilk filmleriyle festivale katılmış yönetmen, senaryo yazarları ve oyuncular ödüllendiriyor.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yarışacak filmler arasında;  

Annemin Şarkısı (Yönetmen: Erol Mintaş; Oyuncular: Feyyaz Duman, Zübeyde Ronahi, Nesrin Cavadzade, Aziz Çapkurt)

Asasız Musa (Yönetmen: Aydın Orak; Oyuncular: Turgay Tanülkü, Aydın Orak, Selamo, Şenay Aydın, Murat Toprak, Rahşan Anter, Dicle Anter, Anter Anter)

Balık  (Yönetmen: Derviş Zaim; Oyuncular: Bülent İnal, Sanem Çelik, Myroslava Kostyeva, Gizem Akman)

Çekmeköy Underground (Yönetmen: Aysim Türkmen; Oyuncular: Can Sipahi, Kerem Can, Gözde Kocaoğlu, Barış Gönenen)

Dağ Çiçeği (Yönetmen: Caner Canerik; Oyuncular: Aygül Aras, Mevla Dalgıç, İsmail Geçer, Kemal Karabulut,  Canan Çakır)

Firak (Yönetmen: Halil Özer; Oyuncular: Canan Atalay, Oktay Gürsoy, Barış Gönenen, İsmail Karagöz)

İçimdeki İnsan (Yönetmen: Aydın Sayman; Oyuncular: Vedat Erincin, Suavi Eren, Füsun Demirel, Şebnem Bozoklu, Macit Koper, Menderes Samancılar, Melek Şahin, Murat Karasu, Rıza Sönmez)

Neden Tarkovski Olamıyorum (Yönetmen: Murat Düzgünoğlu; Oyuncular: Tansu Biçer, Esra Kızıldoğan, Menderes Samancılar, Vuslat Saraçoğlu, Tülay Bursa, Recep Yener, Hüseyin Baylan, Hakan Karsak, Kadim Yaşar)

Sesime Gel (Yönetmen: Hüseyin Karabey; Oyuncular: Feride Gezer, Melek Ülger, Tuncay Akdemir, Muhsin Tokçu, Ali Tekbaş, Muhsin Tokçu, Emrah Özdemir)

Yer alıyor.

Yarışmanın seçici kurulundaki isimler de heyecan yaratıyor

Finale kalan dokuz film yönetmen Onur Ünlü’nün başkanlığında, Demet Evgar, Çiçek Kahraman, Emrah Serbes, Serkan Keskin’in yer aldığı seçici kurul tarafından değerlendirilecek ve alınan karar neticesinde düzenlenecek basın toplantısıyla açıklanacak.

Kısa Filmlerin Dayanılmaz Cazibesi

Ankara Uluslararası Film Festivali kısa filmlere verdiği önemle tanınır. Her yıl izleyiciye sunduğu ücretsiz gösterimler, sinemaseverlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. 26. AUFF kurmaca, deneysel, canlandırma dalında Türkiye’den son bir yılın en iyi kısalarının seçileceği yarışma gösterimleri dışında izleyiciye 5 farklı seçki sunuyor: Animasyonun en önemli ülkelerinden biri olan Estonya’nın en iyilerinin yer aldığı, Black Nights Film Festivali seçkisi ‘Best of Estonian Dreams Animated Dreams,  Bu yıl 61. Yılını kutlayan köklü Oberhausen Kısa Film Festivali’nden son yılların en iyilerinin toplandığı ‘Oberhausen Uluslararası Kısa Film Seçkisi’, Türk kısa filmlerine yıllardır emek veren festivalci, yönetmen, araştırmacı Hilmi Etikan’nın yıllara yayılan beğenisini sunduğu ‘Hilmi Etikan’dan Uluslararası Seçkiler’ ve dünyanın farklı ülkelerinden ödüller almış, öne çıkmış örnekler sunan AUFF’un vazgeçilmez klasiği ‘Kısa Sınır Tanımaz’

Belgesellerle Gerçeği Anlatmanın Binbir Yolu

Belgesel gösterimleri Ankara Uluslararası Film Festivali’nin tutkuyla beklenen bölümleri arasında yer alır. Her sene olduğu gibi birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü verilen yarışma kapsamındaki gösterimler dışında gerçeği anlatmanın bin bir yolunu bulan ulusal ve uluslararası belgesellerin yer festival programında iki farklı bölüm ayrıca öne çıkıyor:

DOK Leipzig Animasyon Belgesel Seçkisi: 18 yıldır animasyon belgesellere programında özel bir yer veren DOK Leipzig ile Ankara Uluslararası Film Festivali’nin işbirliği ile animasyon ve belgesel anlatısını buluşturan, uluslararası animasyon belgesellerden(animadoc) yapılan bir seçki izleyici ile buluşuyor. Farklı belgesel formları üzerine bir söyleşi de içeren bölüm, anlatının sınırlarına renk katıyor.

Tanıklıklar: Kameralarını toplumsal hayatı derinden etkileyen olgu ve olaylara çeviren, böylelikle sinema diliyle kendi tanıklıklarını tüm zamanların tanıklığına dönüştüren belgeseller ve kısa filmler; “Tanıklıklar” bölümünde her sene farklı bir konuya odaklanıyor. Bu sene ‘göçmen ve mülteciler’ üzerine bir bakış sunana bölüm kapsamında, filmleri gösterilen yönetmenlerle tanıklıkları üzerine bir söyleşi de düzenlenecek.

Dünya Sinemasından Baş Döndüren Seçkiler

Festival izleyicisinin olmazsa olmazı dünya sineması bölümü toplam on farklı seçkiyle baş döndürücü bir sinema keyfi sunacak:

 1. Kino 2015

Alman sinemasının son dönem öne çıkan filmleri, küratörlüğünü Engin Ertan’ın yaptığı kapsamlı bir seçki ve Goethe Institut’un desteği ile sinemaseverlerle buluşacak. Yönetmenliğini Christian Petzold’un yaptığı ve San Sebastián UFF’de FIPRESCI ödülü kazanan filmi Yüzündeki Sır (Phoenix); Sebastian Schipper’ın Berlinale’de Gümüş Ayı kazanan filmi Victoria, Çöküş filmi ile tanıdığım yönetmen Oliver Hirschbiegel’in Hitler’e Suikast (Elser: Er hätte die Welt verändert) filmi; Baran bo Odar’ın yönettiği Ben Kimim? (Who Am I – Kein System ist sicher); Dietrich Brüggemann’ın yönettiği Berlinale’de Gümüş Ayı kazanan Çile (Kreuzweg) ve Dominik Graf’ın yönetmenliğini yaptığı Aşk Üçgeni (Die geliebten Schwestern) filmleri bu bölümde gösterilecek. Burhan Qurbani’nin yönettiği Genciz. Güçlüyüz. (Wir sind jung. Wir sind stark.) filminin Türkiye Galası yine festival kapsamında gerçekleştirilecek.

 1. Uzun Beyaz Bulutun Ülkesinden

Türkiyeliler için bir ütopya kadar uzak, bir hayal ülkesi Yeni Zelanda’nın sinemasına kısa bir bakış olanağı tanıyan seçki Yeni Zelanda’nın yerli kültürünü de seyirciye tanıtıyor.

Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı dolayısıyla festivale özel katkı sunan Yeni Zelanda’nın festivalde gösterilecek filmleri ise şöyle:

Jemaine Clement ve Taika Waititi’nin yönetmenlik koltuğuna oturduğu Aylak Vampirler (What We Do in the Shadows) ve Gerard Johnstone’un yönettiği Housebound filmlerinin yanı sıra Maorilerin İngiliz işgalcilere karşı verdiği mücadeleyi anlatan 1983 yılında Cannes UFF’de Yarışma Dışı bölümde gösterilen Utu (yön: Geoff Murphy) yenilenmiş kopyasıyla; Costa Botes ve Peter Jackson’ın yönettiği 1995 tarihli mokumanter Forgotten Silver ve Taika Waititi’nin yönetmenliğini yaptığı 2010 yılında Berlinale’de Deutsches Kinderhilfswerk Grand Prix kazanan Boy seyircilerle buluşacak.

 1. Oğuz Onaran’a Sevgiyle

Prof. Dr. Oğuz Onaran’ın sevdiği 3 filmi, değerli akademisyenlerimiz eşliğinde film çözümlemeleri yaparak izliyor ve Oğuz Hoca’mızın 80. yaşını tüm sinemaseverlerle birlikte kutluyoruz.

 1. “Tanpınar Olsa Bu Filme Bayılırdı!”

“Tanpınar olsa bu filme bayılırdı” diyen yazar ve akademisyenlerin seçtiği filmlerden oluşan bu seçkiye Cemal Kafadar, Fatih Özgüven, Ercan Kesal, Sevilay Çelenk, Kurtuluş Kayalı ve Serdar Öztürk birer filmle ve Tanpınar’ın neden bu filmleri sevebileceği üzerine yaptıkları değerlendirmeleri ile katılıyor. 

 1. Kristal Sınırlar

Festivalin teması olan Kristal Sınırlar, değişen dünyada sınırların geçirgenliğini sorgulayan bir seçki ile seyircileri hep beraber  ‘sınırlar’ üzerine düşünmeye davet ediyor.

Kristal Sınır bölümünde Filistin’in ulusal şairi Mahmut Derviş’in hayatını ele alan Kaydet, Ben Bir Arabım (Sajil Ana Arabi, yön: Ibtisam Mara’Ana Menuhin); bir sinema dâhisinin kendisinin ve cinselliğinin sınırlarını bir başka sinema dâhisinin kamerasından irdeleyen Eisenstein Meksika’da (Eisenstein in Guanajuato, yön: Peter Greenaway); kendi küçük sahil kasabasına gelen turistlerin etkisiyle sınırlarına ve Avrupa’ya doğru yelken açmaya yeltenen Faslı bir sörfçünün hikayesini izlediğimiz Atlantik (Atlantic., yön: Jan-Willem van Ewijk) filmleri gösterilecek. AUFF’da Türkiye galası da yapılacak olan bol ödüllü Romanya’lı yönetmen Radu Jude’un filmi Aferim! de bu bölümde yer alıyor.

 1. Panorama: Dünya Festivalleri

Dünya festivallerinden ödül alan ve dikkat çeken filmleri bu seçkide bulabilirsiniz.

Festivalin bu bölümünde gösterilecek bazı filmler ise şunlar:

Berlinale’den Gümüş Ayı ödülü ile dönen Beden (Cialo, yön: Malgorzata Szumowska); Berlinale’de başrol oyuncuları Charlotte Rampling ve Tom Courtenay’e Gümüş Ayı kazandıran 45 Yıl (45 Years, yön: Andrew Haigh); taşra sıkıntısını anlatan bağımsız Amerikan filmi Cut Bank (yön: Matt Shakman); Prenses Mononoke ve Ruhların Kaçışı animeleri ile bilinen Hiromasa Yonebayashi’nin son filmi Marnie Ordayken (Omoide no Mânî); Andreas Prochaska’nı yönettiği Karanlık Vadi (Das Finstere Tal); başrolünde John Malkovich’in oynadığı Michael Sturminger imzalı Casanova Çeşitlemeleri (Casanova Variations); Venedik UFF’de Ufuklar Bölümü’nde En İyi film için yarışan Nabat (yön: Elchin Musaoglu); Türkiye Galası festivalde yapılacak olan Micah Magee’nin ilk uzun kurmaca filmi Petting Zoo; Guillermo Arriaga, Hector Babenco, Álex de la Iglesia, Bahman Ghobadi, Amos Gitai, Emir Kusturica, Mira Nair, Hideo Nakata, Warwick Thornton’un kısa filmlerinden oluşan Tanrılarla Konuşmalar (Words with Gods); ünlü İtalyan yönetmen Ermanno Olmi’nin son filmi Her Yer Yeniden Yeşerecek (Torneranno i Prati) ve Venedik UFF, Haifa UFF ve Valladolid UFF’den ödüllerle dönen Sharon Maymon ve Tal Granit imzasını taşıyan bir kara komedi Veda Partisi (Mita Tova).

 1. Yakından Bakış

Tür (genre) olarak gittikçe önem kazanan belgeseller biçimsel yenilikleri ön plana çıkarırken içerik olarak da bizden saklanmaya çalışılan gerçekleri gözler önüne seriyor. Dünya sinemasından önemli belgeselleri derleyen bu seçki izleyicileri yalın ama çarpıcı bir yolculuğa çıkaracak.

Yakından Bakış seçkisinde André Singer’in yönettiği ve 2. Dünya Savaşı ile ilgili görüntülerin Alfred Hitchcock ve Sidney Bernstein’a ait olduğunun anlaşılmasının anlatan sıradışı belgesel Night Will Fall ve Jean-Gabriel Périot’nun yönettiği ve Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) üyelerinin çektiği film ve katıldığı televizyon programlarının görüntülerinin olduğu Une Jeunesse Allemande bulunuyor. Goethe Institut’un katkıları ile seyirci ile buluşacak belgeseller ise şunlar: Ayat Najafi’nin Montréal FF’de En İyi Belgesel Ödülü kazanan belgeseli Ülkesiz Şarkılar (No Land’s Song) ve Berlinale’de Heiner Carow Prize kazanan B Filmi: Batı Berlin’de Şehvet ve Müzik (B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989).

 1. Uzak Köşeler

Mesa Holding sponsorluğundaki  Uzak Köşeler bölümünde yer alan filmlerin başında  Naji Abu Nowar’ın Venedik UFF Ufuklar Bölümü’nde En İyi Yönetmen Ödülü kazanan filmi Theeb geliyor. Yine aynı bölümde 64. Berlinale’de Cinema Fairbindet Prize kazanan Göran Hugo Olsson’un belgeseli Concerning Violence  de yer alıyor. Bu bölümün en dikkat çeken filmlerinden biri ise Mark Dornford-May’in son filmi olan ve bir Puccini’nin La Bohème operasının Güney Afrika’ya uyarlaması olan Breathe Umphefumlo.

Gittikçe küçüldüğü varsayılan dünyanın hâlâ bilinmeyen sinemalarından, kültürlerinden çarpıcı örnekler arayanlar bu bölümü kaçırmamalı.

 1. Usta İşi

Türkerler Mahal Ankara sponsorluğundaki Usta İşi bölümünde Çinli Zhang Yimou’nun Yuvaya Dönüş (Gui Lai); İran’lı Rakhshan Bani-Etemad’ın Venedik UFF’de En İyi Senaryo Ödülü kazanan filmi Masallar (Ghesse-ha); Jafar Panahi’nin Berlinale’de Altın Ayı kazanan filmi Taksi (Taxi) yer alıyor. Ayrıca bu bölümde usta yönetmen Wim Wenders’in son filmi Her Şey Güzel Olacak (Every Thing Will Be Fine) ve Wenders’in Juliano Ribeiro Salgado ile beraber yönettiği, Cannes UFF Belirli Bir Bakış Bölümü’nde Jüri Özel Ödülü kazanan Toprağın Tuzu (La Sel de la Terre) filmleri de seyirci ile buluşacak.

 1. Hakikat ve Direniş: Tariq Teguia Toplu Gösterimi

Bu yılki festivalin toplu gösterim konuğu Cezayir sinemasının en çok konuşulan yönetmenlerinden Tariq Teguia. Sineması Godard ve Antonioni ile karşılaştırılan yönetmenin Zenci Ayaklanması (Thwara Zanj, 2013), 2008 yılında Venedik UFF’de FIPRESCI ödülü kazanan filmi İç Bölge (Gabbla, 2008) ve Senin Yerine Roma (Roma wa la n’touma, 2006) filmlerinin yanı sıra Çit (Haçla, 2002) adlı kısa belgeseline ve Ferrailles d’Attente (1998) adlı kısa filmine yer verilecek.

Sürprizlerle Dolu Bir Festival Programı

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin programı yalnızca yarışmalar ve film seçkilerinden oluşmuyor. Sinemaseverler için hazırlanan etkinlikler arasında Rebakah Louisa Smith ile “The Film Festival Doctor” yapımcılık atölyesi, Aytekin Çakmakçı ile Görüntü Yönetmenliği Paneli, Murat Meriç ile Müzik Tarihi, DOK Leipzig program koordinatörü Lars Meyer, yönetmen ve video aktivist Alper Şen ve yönetmen Mario Rizzi’nin katılımıyla , günümüz teknolojisi ile de paralel değişen-dönüşen belgesel anlatısının ele alınacağı Belgeselde Farklı Formlar Söyleşisi yer alıyor.

Sinemanın yeni uzantısı olan video sanatından seçkiler yanında güncel gelişmelerin tartışıldığı  tanıtım atölyeleri deneysel sanatla ilgilenen izleyicilerin dikkatini çekecek programlar sunuyor. Diğer yandan sinemayı günümüzün teknolojik gelişimi ile farklı teknikler ortaya çıkararak popülerleşen illüstrasyonl  buluşturan sanatçı Hakan Arslan’ın çalışmalarının yer aldığı  “Yeşilçam’ın Kötü Kralları”  illüstrasyon sergisi sanatseverlerle buluşacak

Çocukların Festivali

Bu yıl festivalin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında gerçekleşmesi nedeniyle ‘Çocukların Festivali’  bölümü daha fazla ön plana çıkıyor. Çocuklarla festival ve bayram şenliğini paylaşmak amacıyla festival ekibi, çocuklar için pek çok eğlenceli etkinlik hazırladı:  Programda masalcı anlatımı ile çocuk filmleri gösterimleri yer alıyor. Ayrıca Çağdaş Drama Derneği’nin işbirliğiyle mülteci çocuklar, düşük gelir grubu ailelerin çocukları gibi kültürel olanaklara ulaşmakta zorluk çeken gruplar öncelikli olmak üzere,  festival süresinde belirlenen günlerde “Çocuklar İçin Yaratıcı Drama Atölyesi” düzenleniyor.

Açılış Töreni ve Onur Ödülleri

23 Nisan Perşembe günü, saat 19.30’da; ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu’nda gerçekleştirilecek açılış töreninde Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak verilen onur ödülleri sahiplerini bulacak. 2015’in  ‘Aziz Nesin Emek Ödülü’ Haluk Bilginer’e, ‘Sanat Çınarı Ödülü’ Jale Erzen’e ‘Kitle İletişim Ödülü’  ise Fransız Kültür Merkezi ile Alman Kültür Merkezi’ne, takdim edilecek.

Yarışma Ödülleri 2 Mayıs’ta Sahiplerini Bulacak

Yerli ve yabancı pek çok sanatçı, yönetmen ve konuğu buluşturan festivalin kapanış gecesi, 2 Mayıs Cumartesi günü, saat 19.30’da, DTCF Farabi Salonu’nda gerçekleştirilecek. Gecede düzenlenen törenle ulusal uzun, kısa ve belgesel film yarışmalarında verilen ödüller sahiplerini bulacak.

www.filmfestankara.org.tr

 

FESTİVALDE SON DURUM / BASIN BÜLTENİ

 1. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ İPTAL EDİLMİYOR!

İKSV’nin düzenlediği 34. İstanbul Film Festivali’nde Bakur (Kuzey) filminin gösterilememesi nedeniyle başlayan tartışmalar Ankara Uluslararası Film Festivali’ni bir konum almak zorunda bırakmıştı. Gelinen noktada Ankara UFF’nin bu sansür ortamını desteklediğine dair bir kanaat oluşturulmaya çalışıldığı anlaşılıyor.

 

 1. Ankara UFF, Bakur filminin sansüre uğramasının ardından tekrardan gündeme gelen kayıt-tescil belgesi uygulaması konusunda hem İstanbul FF’nin hem de diğer meslek örgütlerinin tavrını desteklemekte ve eser sahiplerinin bu belgeyi almak zorunda bırakılmalarına karşı durmaktadır. Sansür olayından sonra ilgili yasanın değiştirilmesi için oluşturulan her türlü kurulda Ankara UFF imzacı olarak yer almakla kalmamış, İstanbul FF’ne desteğini de net bir şekilde açıklamıştır.
 2. Kayıt-tescil uygulaması zorunluluğu nedeniyle gösterim imkânına kavuşamayacak birçok yerli yapım, festival kapsamında gösterilmek istenmektedir. Ankara UFF olarak gerek Bakur filmini gerekse bu uygulamaya tabi diğer 74 filmi göstermek, 26 yıldır bu festivali yapan bizlerin temel isteğidir. Diğer taraftan Bakanlık yetkilileri ile yapılan görüşmelerde, Ankara UFF’nin bir istisna teşkil etmediği, İstanbul FF’nin tabi olduğu kanunlara tabi olduğu hatırlatılmıştır. Bu nedenle İstanbul FF’nin 12 Nisan Pazar günü yaptığı açıklamada olduğu gibi “yönetmelik gereği festivale seçilen filmlerin gösterilebilmesi için kayıt tescil belgesi almaları zorunluluğu devam ettiğinden festival kapsamında gösterilecek diğer yerli filmlerin de bu belgeyi alması gerek[tiğini]” bildiren 16 Nisan tarihli bir basın bülteni yayınladık. İstanbul FF (4 Nisan-19 Nisan), bütün baskılara rağmen, bir şenlik olan festivali iptal etmeyerek yapımlar ile seyircileri buluşturmaya devam etmektedir.
 3. Ankara UFF, Bakanlığın kayıt-tescil uygulaması dayatması karşısında festival programında açıkladığı yarışma ve özel gösterim bölümlerindeki birçok filmi gösteremeyeceğini; yarışmalara devam edilmesi halinde yönetmen ve yapımcıları Bakanlık ile karşı karşıya bırakacağını; ama filmlerin seyirci ile buluşmasının hem film yapımcıları hem de seyirciler için bir hak olduğuna inandığı için yarışmalarını iptal etmiş; bu belgeyi alarak filmlerini seyirci ile buluşturmak isteyen yapımcıların bu hakkını gözetmiş; diğer yandan bu belgeyi almayan (almak istemeyen) filmlerin yerine bir başka film ikame etmeyip ilgili filmlerin yapımcı ve yönetmenlerini hâlihazırda ilan edilen seanslarda seyirci ile buluşturma sözü vererek bir tartışma platformuna imkân sağlamak istediğini beyan etmiştir.
 4. Bütün bu kararların alınması aşamasında ulusal yarışmalar seçici kurullarına danışılmış, kendilerine herhangi bir karar dayatılmamış, kendi kararlarına festival olarak sahip çıkacağımız belirtilmiştir. Daha sonra Ulusal Uzun Yarışma Seçici Kurulu’nun çekilmesi ile birlikte Ulusal Uzun Yarışması kendiliğinden düşmüştür. Ulusal Uzun Yarışma ve Özel Gösterim bölümlerinde yer alan filmlerin gösterimleri yapımcı ve yönetmenlerinin kararına bırakılmış olup saygıdeğer yönetmen ve yapımcılarımızın iradesinin festival tarafından desteklendiğini beyan ederiz. Bu bölümlerde gösterilmeyecek filmlerin yerine bir film konmayacak ve filmlerin yapımcı ve yönetmenleri kendilerine tahsis edilmiş bu seanslarda özgürce seyirci ile buluşabilecektir.
 5. Ankara UFF tarihi boyunca bir kere, Körfez Savaşı nedeniyle yapılamamıştır. Bundan çok daha zor günlerde film yapımcılarının dağıtım, seyircilerin erişim olanağı bulamadığı yerli ve yabancı filmleri seyirci ile buluşturan bir halk festivali olan Ankara UFF, “sinema bir kültürdür” diyerek sinemanın özgür şartlarda yapılmasını sağlamak için her türlü girişimde yerini almaya devam edecektir.
 6. Ankara UFF, Bakanlığın kayıt-tescil uygulaması ile keyfi baskı ve sansür ortamına imkân tanımasına karşı duruşunu kararlılıkla sürdürecektir.

 

Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı YK Başkanı: İrfan Demirkol

 

Ankara Uluslararası Film Festivali Başkanı: İnci Demirkol

 

Ankara Uluslararası Film Festivali Genel Koordinatörü: Yeşim Ekim

 

Dünya Sineması Program Koordinatörü: Mustafa Kerem Yüksel

 

Ulusal Uzun Program Koordinatörü: Özge Çelikaslan

 

Ulusal Belgesel Program Koordinatörü: Nihan Gider Işıkman

 

Ulusal Kısa Program Koordinatörü: Berrak Samur

 

Ankara Uluslararası Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için: www.filmfestankara.org.tr 

www.facebook.com/ankarauff

https://twitter.com/AnkaraUFF        

 

Gösterimler   

Kızılay Büyülü Fener 425 01 00

www.buyulufener.com.tr        

 

Share.

Comments are closed.