Başak Kaptan’dan “Arboretum”

0

REM Art Space, 15 Aralık 2017 – 15 Ocak 2018 tarihleri arasında Lewis Johnson’un küratörlüğünde Başak Kaptan’ın Arboretum adlı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

“Arboretum”u insan eliyle oluşturulmuş kırsal bir manzara olarak ele alan Kaptan, kişisel sergisinde bu düşünsel alanı işleyen yapıtlarına yer veriyor. Sanatçı, yakın tarihin politik ve toplumsal süreçlerindeki bastırılmışlıkları resimsel malzemenin renk ya da desene varmaksızın kullanıldığı görsel bir dilde gizlemeyi amaçlıyor. Başak Kaptan’ın Arboretum işlerinde, genellikle Mardin’de rastladığı ağaç gövdelerine bakarak çizdiği manzaralardan oluşan dijital baskı serileri, suluboya kâğıtlarının CNC lazer makinesi kullanılarak yakılması ile meydana gelir. Tekniğin içerdiği hesaplı yakma eyleminin taşıdığı şiddet ile kâğıdın kırılganlığı bir zıtlık içerir. Farklı zamanlarda, farklı ağaç gövdelerinden çizilerek oluşturulan uyuşmazlık yüzeylerinde, boşluk ve doluluk, kenar ve uç, sınır ve sonsuz arasındaki ilişki aralanır. Toprağa, yere ait belli bir acının, sessiz bir yasın izini takip ederek çizilen bu ağaç gövdelerinde duyguların, konumlanmanın ve mesafenin açıklığı ile karşılaşılır. Sergide başka bir doğa çevirisini anılaştıran sanatçı, mahallede çocukların savaş oyuncağı olarak birbirlerine attıkları kozalakların izini sürer. Kozalakların defalarca duvara atılarak parçalanmasının kaydı olan bir videoda, tıpkı dijital baskılardaki ağaç çizimlerinin arka planlarının silinmesi gibi, kozalakların patlatıldığı duvar silinir, belirsizleşir.

“Arboretum” bir araya geldiğinde uyuşmayan fakat tınlayan yüzeyleri yaratan hareketlerin açıkça sessiz bir serisini takip eden içeriği ile, doğaya görsel olduğu kadar dokunsallıkla da hitap eden, doğanın erişiminin ve gücünün anlayışına yer açarken, duygusalın geleneksel mefhumlarından kaçınan bir sergi…

 

Başak Kaptan 1978 yılında İzmir’de doğdu. 1996-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Bölümü’nde lisans ve Grafik Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 2003 yılında Alman Akademik Değişim Hizmeti Bursu (DAAD) alarak Münster Sanat Akademisi’nde Film, Video ve Yeni Medya alanında çalışmalar yaptı. 2004 yıllında postdiplom bursu ile Lyon Milli Güzel Sanatlar Okulu’nun rezidans sanatçısı olarak sanatsal çalışmalarını sürdürdü. Doktorasını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 2013 yılında tamamladı. Yurtiçi ve yurtdışında çeştli sergilere, video gösterimlerine ve kısa film festivallerine katıldı. Bunlardan birkaçı: Arka Bahçe, REM Art Space (2017), Work= Being in the World, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Videolar: #4 Başak Kaptan, “Windshield Strategies”(2016), “Mükemmel Mutsuzluk”, Videoist(2014), 25. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “Türkiye’de video sanatının 40 yılından 40 video” (2013), Barcelona Loop Art Fair (2012), Nomadic Video Festivali (2011),Video Patch Work: Cite the City Within You (2011), Archieve Fever, OPEN FLUX: Videofesta 10. Uluslararası Medya Festivali (2011), Mind Models (2010),Video.it (2009), The Mystery of Enchanted Cars (2008).

 

Rem Art Space

Çukurcuma Cad. No:20 Beyoğlu/İstanbul

Tel: 0212 245 25 40

www.remartspace.org

Share.

About Author

Comments are closed.