“CAZ AĞACI” SAKSOFON EFSANELERİ

0

5.yılına giren Caz Ağacı’nın ilk ismi CHARLIE PARKER’ı, ülkemizin değerli caz müzisyenleri eşliğinde Salon İKSV’de anıldı. Bu yıl “saksafon efsaneleri”ni anan Caz Ağacı 2015’e

21 Mart Cumartesi STAN GETZve 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nde JOHN COLTRANEile devam edecek

 

Gecelerde katılımcılar, Vedat Özdemiroğlu’nun keyifli sunumuyla, andığımız isimlerin sadece unutulmaz eserlerini değil bu isimlerin unutulmaz hikayelerini de dinliyorlar.

 

stan-getz“CAZ AĞACI” SAKSOFON EFSANELERİ: STAN GETZ

21 Mart Cumartesi

“Şarkı söyleyen bir enstruman istiyorsanız, saksofonu seçin. En iyi haliyle, saksofon insan sesine çok yakındır.” – Stan Getz

Garanti Caz Yeşili ile Caz Ağacı, Salon İKSV’de efsaneleri anmaya devam ediyor.

Gelmiş geçmiş en iyi tenor saksofoncularından biri addelilen Stan Getz, sıcak ve lirik tonundan dolayı, ‘The Sound’, yani ‘Ses’ olarak bilinirdi. 1940’ların sonlarında ünlenen Getz, ‘bebop’ ve ‘cool jazz’ türlerinde hünerini göstermiş, fakat en çok ‘bossa nova’yı popülarize etmesiyle caz tarihinde yerini almıştır.

Bu yıl Garanti Caz Yeşili kapsamında “Caz Ağacı” 5. yılını 21 Mart’ta Stan Getz’i Salon IKSV’de anarak kutlamaya devam ediyor. Vokallerde Sibel Köse, Ülkü Aybala Sunat ve Evrim Özşuca, saksofonlarda Meriç Demirkol ve Tamer Temel’e, piyanoda Kürşad Deniz, basta Volkan Hürsever ve davulda Ferit Odman eşlik edecek. Gecenin sunumunu ise ünlü tiyatro sanatçısı ve oyuncu Funda Eryiğit yapacak.

Giriş üceti: Öğrenci 28,50 TL Tam 38,50 TL AYAKTA

Başlama saati: 22:30

 

“Dürüst olduğun sürece ayakkabı bağıyla bile müzik yaparsın.” – John Coltrane

30 Nisan Perşembe

John Coltrane, nam-ı diğer “Trane”, “bebop” ve “hardbop” türlerinde tenor, soprano ve alto saksofonuyla dehasını göstermiş, “modal jazz”ın öncüsü olmuştur. Daha sonra “free jazz”in de en önemli isimlerinden biri olan Coltrane, müziğinde gitgide daha spiritüel bir yol bularak, Afrika Ortodoks Kilisesi tarafından Aziz ilan edilmiş ve bir Pulitzer ödülüne laik görülmüştür.

Garanti Caz Yeşili sponsorluğunda, Caz Ağacı’nın “Saksofon Efsaneleri” serisinin sonuncusu olarak, Coltrane gecesi 30 Nisan Dünya Caz Günü’nde, Salon İKSV’de caz severlerle buluşacak. Ülkemizin nadide caz müzisyenlerinden oluşan ekip, vokallerde Başak Yavuz, Ceyda Özbaşarel ve Çağıl Kaya, saksofonlarda Yahya Dai ve Serhan Erkol, piyanoda Adem Gülşen, kontrbasta Baran Say ve davulda Erdem Göymen, Coltrane’in en güzel şarkılarıyla sizlere eşsiz bir gece yaşatacak.

Vedat Özdemiroğlu’nun stand-up sunumuyla bütünleşecak Dünya Caz Günü’nü birlikte kutlayalım!

Giriş üceti: Öğrenci 28,50 TL Tam 38,50 TL AYAKTA

Başlama saati: 22:30

Organizasyon: nu-dc organiasyon & salon iksv işbirliğiyle.

Share.

Comments are closed.