‘Istanbul Fringe Festival’ Başladı…

0

İlk kez 1947’de Uluslararası Edinburg Festivali’ne katılan 8 misafir ekiple başlayan Fringe, 18 – 22 Eylül tarihleri arasında Türkiye’den ve dünyadan 20 ekibin tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işlerini ilk kez İstanbul’da, 12 farklı sanat alanında ağırlıyor.

Çeşitliliği ve özgünlüğü kentin dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturmak üzere yola çıkan Istanbul Fringe Festival dünyadaki diğer örneklere de paralel olarak disiplinlerarası bir programla ilk yılında Türkiye’den ve dünyadan 20 ekibi bir araya getiriyor.

Uluslararası Fringe Topluluğu’nun bir parçası olan Istanbul Fringe Festival’in ilk senesinde İtalya, Macaristan, Yunanistan, Belçika, Tayvan, Fransa, Polonya, ABD, İsviçre, Hong Kong, İran ve Türkiye’den ekipler yer alıyor. Programda tiyatro, dans ve performans gösterilerinin yanı sıra yerli ve yabancı ekiplerin vereceği workshop’lar ve partiler de bulunuyor.

İstanbul’un Sanat Mekanları Istanbul Fringe Festival’e Destek Veriyor: Şehrin iki yakasına yayılacak ve 5 gün sürecek festivalin destekçi mekanları ise şöyle sıralanıyor: Akbank Sanat, Anahit Sahne, Beykoz Kundura, Boa Sahne, Caddebostan Kültür Merkezi, Craft Tiyatro, DasDas, Feriye, Iparho, Kumbaracı 50, Mecra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bomonti Kampüsü, Moda Sahnesi, NoAct Sahne, Sakıp Sabancı Müzesi ve Tuhafier.

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

İstanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturmak üzere yola çıkıyor. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Fringe, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.

festival programını takip etmek için:

https://www.fringeistanbul.com/home

https://www.facebook.com/istanbulfringe/

https://www.instagram.com/istanbulfringe/

19 EYLÜL
Ferocia Workshop
”Ferocia – Giolisu (Belgium)


Ferocia, kadın sanatçıların sosyal ve kültürel bağlamda politik katılımını sorgulamak arzusuyla doğmuş angaje bir solo performans. Düşüncelerimiz, günlük yaşamlarımızda güçsüz olma hissi ve çelişkisiyle sürekli çatışır. Ferocia, Bill Viola’nın ve İtalyan annelerin söylediği devrimci bir ninni olan “Bella Ciao” şarkısından esinlenmiş ve performans Simone de Beauvoire, Angela Davis, Margerite Duras, Maguy Marin ve Comandante Ramona’nın sözlerini bir araya getirmiştir. Buradaki dans; içgüdüsel, duyarlı, içselleştirilmiş ve duygusal bir akışın uyarlamasıdır. Sert jestleri, dürtüleri ve saf hareketleri birleştiren koreografik bir yaratım.”

11:00 · 264 konuk
Akbank Sanat
Taksim, Istanbul, Turkey

Vicdani’nin İçinde Bir Hissikablelvuku
”Vicdani – Mine Çerci (Türkiye)
Haldun Taner’in Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım eserinden yola çıkılan oyunda Türkiye’nin çeşitli dönemlerinin, çeşitli koşullandırma evrelerinin kurbanı Vicdani isimli bir küçük ezik adamın acı komedyası, Commedia dell’arte maskelerinden ilhamla yapılmış yarım komedya maskeleriyle sahnelenmektedir.
Bedenler arasında kurulan ilişkiyi seyirlik bir unsur olarak kabul eden oyun, siyasetinde öncelikle bedende ya da bedenler arasında şekillendiğini ve görünür hale geldiğini müzikle harmanlayarak gösteren bir yapıya sahiptir.”
20:30 · 111 konuk
Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi-BMKM

Shakespeare Müzesi
20:30 · 17 konuk
CRAFT Tiyatro
Beyoğlu

Cute (Skin)
”Cute (Skin) – Matroos Dance Company (Italy)


Her vücut üzerinde, önceki bir ana veya jeste ait işaretler, yaralar, izler barındırır. “Skin“ bugüne kadarki karşılaşmalarımızdan, kelimelerimizden, duygularımızdan, derimize kazınmış görülemez izlerin hikayesini anlatıyor. Derimiz dünya ile ilk temas noktamızdır. Sarar ve korur, emer ve salar, hükmeder ve katılır, dokunma sayesinde tanır, bilir, duyar ve iletişim kurar, kendini ifade eder, nefes alır, muhafaza eder ve nöbet tutar. Dev bir bez tuvalin arkasındaki gizli dansçının sürekli temasları, derinin iç hareketlerini, eğilip, bükülmelerini, derin kesik yaralanmalarını, bir değişim hikayesini, ayrılmaları, hatıraları ve görselleri seyirciye aktaracak. Derimizi değiştirmemiz, yenilememiz için gereken hikaye ile seyirciyi buluşturacak.”
20:30 · 93 konuk
MSGSÜ Çağdaş Dans ASD.

Fringe Kısalar
20:30 · 12 konuk
Kadıköy Boa Sahne

EYLÜL 20
Meisner Tekniği | Meisner Technique
Cum 12:00 · 250 konuk
İparho

Sinan Ayyıldız ve Tolgahan Çoğulu Duo
Cuma 14:00 · 17 konuk
İparho

Ama
”Ama – Nadir Sönmez (Türkiye)


Meltem bir oyuncu, Zafer bir prodüktör, İlhan bir galeri sahibi ve Emel bir çağdaş sanatçı. Sohbetleri İstanbul’daki tiyatro, sinema ve sanat dünyasındaki insanların güncel meseleleri ve özel hayatları etrafında dönüyor. ”
Cum 20:00 · 65 konuk
DasDas

 

Vortex”Vorteks – Ebru Cansız (Türkiye)

Zamanın nereye aktığını kim bilebilir. Ben bilmiyorum.
Mimar & Fotoğraf sanatçısı Ömer Kanıpak’ın 2015 yılında Mas Museum / Antverp’de City Talk Exhibition sergisinde gösterilen Massive Ghosts adlı video enstalasyonundan ilhamla yaratım süreci başlayan ‘Vorteks’ dans performansı yaşamın akışında oluşan durum ve engellerin, kişiyi kendi olmaktan uzaklaştırarak girdaplara sürüklediği anlardan çıkış yollarını dans ve hareketle arıyor.”
Cuma 20:30 · 26 konuk
Akbank Sanat
Taksim

Shakespeare Müzesi
Cum 20:30 · 17 konuk
CRAFT Tiyatro
Beyoğlu

”Awakening at the Istanbul Fringe Festival
Awakening – Ladder Art Company (Hungary)


İki oyuncu ve dört müzisyen insanoğlunun dualitesi üzerine bir hikaye anlatıyor. Sahnede iki farklı karakter iki farklı dünyada var oluyor: biri büyülü, rüya gibi; diğeri ise daha fiziksel ve gerçekçi.
Mizahi diliyle bir insanlık hali üzerine eğilen bu performans, hem ne kadar küçük ve korkak hem de ne kadar cesur olduğumuzu anımsatıyor.
Bu hikaye bizi, insanlığın farklı iki yanının ortak bir zemin bulmaya çalıştığı, sözsüz ama canlı müzik, görsel şiir, zekâ, mizah, sirk ve oyunculukla bir yol gösteren sihirli bir dünyaya götürüyor.”
Cum 21:30 · 323 konuk
DasDas

 

EYLÜL 21
Hareket ve Oyunculuk Atölyesi
Cmt 11:00 · 251 konuk
Istanbul Drama Sanat Akademisi Akatlar

Fiziksel Tiyatro Atölyesi
Cmt 11:00 · 448 konuk
Istanbul Drama Sanat Akademisi Suadiye

Fısıltı Odası
”Fısıltı Odası – Sanat Mahal (Türkiye)


Klasik müzik dünyasının büyük bestecilerinden olan Bay Remor’un ilginç hikâyeleri ‘Fısıltı Odası’nda hayat buluyor.
Bay Remor, çok çalışmaktan ve nota yazmaktan dolayı bir gün hafızasını kaybeder. Çoğu şeyi hatırlayamadığı için de Fısıltı Odası’ndan gitmek ister. Öğrencisi olan küçük hanım Simor, bu duruma çok üzülür. Bay Remor’a müziğin dilini yeniden hatırlatarak besteler yapması için yardımcı olur ve Fısıltı Odası’ndan gitmemesi için çözümler arar.
Oyunun temel özelliği, pantomim sanatının da içinde barındırdığı bir dille oynanmasıdır.”
Cmt 14:00 · 25 konuk
Akbank Sanat
Taksim

Kamusal Alanı Gösteri Sanatları ile Deneyimlemek
Cmt 17:00 · 531 konuk
mecra

Fringe Kısalar
Cmt 18:00 · 29 konuk
Akbank Sanat
Taksim

Travel of Clowns
”Travel of Clowns – Ishigh Group (Iran)

İranlı grup “Işık” tarafından hazırlanan “Travel of Clowns”, oyun ve performansı harmanlayan bir gösteridir. Oyun ufak palyaço numaraları ile başladıktan sonra, iki karakterin sürükleyici ve eğlenceli bir hikayesine dönüşmekte. Sonrasında ise sirk, sihirbazlık, pandomim gibi birçok farklı disiplinin kullanıldığı gösteri, aynı zamanda seyirciyi de içerisine alan bir oyuna dönüşüyor. Temelinde iki karakterin birbiri ile çelişkisinin dramatik akışı devam ettirdiği oyun, bu iki eğlenceli karakterin arasındaki ilişkinin sahne üzerindeki gelişimine odaklanmış durumda. Mr. X ve Mr. Y. , birbirinin zıttı iki karakter olarak, eğlenceli hikayelerine sizleri davet ediyor!”
Cmt 18:30 · 21 konuk
CKM – Caddebostan Kültür Merkezi

Waiting for the Fishes
”Waiting for the Fishes – Silvia Pezzarossi (Italy)


Sahnenin ortasında tahta bir kutu. Kutunun üzerinde boş bir akvaryum… Derhal yanlış bir şeyler olduğunu anlarız, akvaryumda bulunması gereken balıklar nerede?
“Waiting for the fishes” Giacomo Leopardi’nin beklemeyi sonsuz bir arzu ve zevk haliyle ilişkilendiren bir şiirinden ilhamla yola çıkan çok disiplinli bir gösteri. Bu tek kişilik gösteride, performansçı bizi bir bekleme halinde karşılar ve dinamik bir şekilde etkiler, bizi dans, tiyatro, performans ve sirk anlarına davet eder.
Bu “beklemeye övgü”, sanatçı ve izleyici arasında paylaşılan bir bekleme eylemine dönüşür ve böylelikle birbirlerine oyun, mizah ve sürprizle dolu bir etkileşim alanı yaratır.
Dans ederek mekanda gezinen bir hayal gücü, seyirci ve dansçı arasındaki duvarı yok eder. Herkes performansın bir parçası olur ve hep birlikte tek bir amaç için son bir mücadele verilir: boş boşluğu doldurmak ve beklemeye son vermek.”
Cmt 19:00 · 417 konuk
Beykoz Kundura
Umuryeri

PARTİ: İstanbul Fringe #mecrada
Cmt 19:00 · 354 konuk
mecra

Factory
”Factory – Resident Island Dance Theatre (Taiwan)


Factory, 2017 yılında yaratım sürecine başlamıştır. İnsan toplumunda gelişen zaman-mekan ilişkisini ve standart bir sistemde insanların nasıl davrandığını anlatır.
İnsanlar, hayatlarının olağan döngüsü dışında kalmaya başladığında güvensizlik ve endişe korkusu duymaya başlarlar, özellikle sermaye toplumunda yaşayanlar.
Yaratım süreci, dinamik ve statik arasında çeşitli diller oluşturmak için dansçılar tarafından hareketli platformlar kullanılarak deneyimlenmiştir.”
Cmt 20:30 · 48 konuk
CKM – Caddebostan Kültür Merkezi

Shakespeare Müzesi
Cmt 20:30 · 9 konuk
CRAFT Tiyatro
Beyoğlu

EYLÜL 22
Çocuklar için Pandomim Atölyesi
Paz 11:00 · 240 konuk
Istanbul Drama Sanat Akademisi Akatlar

Hareket ve Oyunculuk Atölyesi
Paz 11:00 · 256 konuk
Istanbul Drama Sanat Akademisi Suadiye

Shakespeare Müzesi
Paz 15:30 · 26 konuk
CRAFT Tiyatro
Beyoğlu

Travel of Clowns
Paz 17:00 · 14 konuk
KUMBARACI50

The Chess Player
”The Chess Player – Theatre Omnibus (USA)


Naziler tarafından yalnız bir tutukluluk durumuna hapsedilmiş olan esirin hayata ve akıl sağlığına tek tutunduğu nokta çalınmış bir satranç kitabı haline gelir. Delilikle savaşmak, şizofreniyi seçmek, zihnini iki satranç ustasının arasındaki mücadeleye odaklayarak sağ kalmaya çalışmak. Kaçışından sonra, dünyanın en iyi satranç oyuncusuna karşı yapacağı mücadeleyi hayal ederek delirmenin sınırlarında dolanan esirin hikayesini, Richard McElvain’in Stefan Zweig’in klasiğini yorumlayışını seyirciyle buluşturuyoruz.”
Paz 20:00 · 14 konuk
Kadıköy Boa Sahne

The Sensemaker at the Istanbul Fringe Festival
”The Sensemaker – Woman’s Move (Switzerland)


The Sensemaker, yapay bir sesin imkansız beklentilerini karşılamaya çalışan bir telesekreterle savaşan bir kadının hikayesi.
Bürokrasinin yanı sıra yeni teknolojilerin de eleştirisi olan bu tek kişilik gösteri dans, tiyatro ve hatta dudak senkronizasyonunu bir araya getiriyor ve birbiriyle bağlantılı dünyamızın korkularını ve sıkıntılarını ironiyle ele alıyor.
Komik ama rahatsız edici olan ‘The Sensemaker’, haksız bir otoriteye karşı koyma kapasitemizi sorguluyor.”
Paz 20:00 · 502 konuk
KUMBARACI50

Sweet Swan Sway
”Sweet Swan Sway – ARB Dance Company (Italy)
Sevilen, küçük düşürülen ve sonunda son kahkahayı atan bir kadının hikayesi. Bir seçim yapar ve kendi hayatını değiştirmeye karar verir. Gösteri, Tchaikovsky’nin “Kuğu Gölü” eserindeki kadın-hayvan metamorfozunun estetik ve psikolojik analizlerinden esinlenerek oluşturulmuştur.”
22 Eyl – 23 Eyl · 25 konuk
CRAFT Tiyatro
Beyoğlu

Istanbul Fringe Festival Kapanış Partisi
Paz 22:00 · 34 konuk
Anahit Sahne

Share.

Comments are closed.