Kostantinos Kerestetzis’in Resim Sergisi

0

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun İstiklal Caddesi’nde yer alan  binası, 7 Mart- 29 Mart 2015 tarihleri arasında Konstantinos Kerestetzis’in, Hristos Gavras küratörlüğündeki resim sergisine ev sahipliği yapacak. Sergi sanatçının İstanbul anılarını yansıtan eserlerden oluşuyor.

Londra, İspanya ve Atina’da pek çok bireysel sergi açan Konstantinos Kerestetzis’in eserleri Yunanistan, İspanya, İngiltere, Türkiye ve ABD’nin pek çok özel koleksiyon ve müzesinde bulunmaktadır.

İstanbul’da bir gezi günlüğü gibi okunabilecek eserlerinde Konstantinos Kerestetzis, 2006’dan bu yana ilham kaynağı olan ve mekanlarını, sakinlerinin portrelerini ve insanlarının gündelik hayatını kaydettiği bu görkemli şehre bir saygı duruşunda bulunmak istiyor. Ressam eserlerini öncelikle İstanbul’da, ‘İstanbul’ temalı üçlemesini aslında tamamlamadan sergilemeyi tercih ediyor.

Küratör Hristos Gavras sergiyle ilgili şunları söylüyor: « İstanbul’a yaptıkları seyahatin şehrin anıtsal eserleri, minareleri ve denizini betimleyen resimler yapmaları için esin verdiği geçmiş yüzyılların seyyah ressamları ve hatta çeşitli çağdaş ressamların Kostantinos Kerestetzisaksine, Konstantinos Kerestetzis resmettiği toplumun hayatına dahil oldu. Ressamın bu tercihi, eserlerine derin bir hassasiyet ve samimiyet katmıştır. Fırçasıyla, imajın gerçekliğini aramakta, evlerin en derin güzelliğine, çocukların aldırmazlığına, insanların sokaklardaki izlerine (dükkanlar, arabalar, asılı çamaşırlar) yakınlaşmaktadır. Ressam tanıdığı hayatı resmetmiştir; çünkü o insanlarla sohbet etmiş, çocuklarla şakalaşmıştır.»

Konstantinos Kerestetzis’in özgeçmişi

Konstantinos Kerestetzis 1969’da Drama’nın Andriani bölgesinde doğdu. İlk resim derslerini Kostas Meymaroglu ve daha sonra Kostas Papatriandafilopulos’tan aldı. 1989-1994 yılları arasında Atina Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda, Hronis Botsoglu atölyesinde resim eğitimi, Thanasis Eksarhopulos’tan ise çizim eğitimi aldı. 1993’ten 1998’e kadar İspanya’da Museo del Prado’da İspanyol Ekolü’ne dair serbest eğitim gördü. Atina ve İstanbul’da yaşıyor, çalışıyor. Eserleri Yunanistan, İspanya, İngiltere, Türkiye ve ABD’nin pek çok özel koleksiyon ve müzesinde bulunmaktadır.

Bireysel Sergiler

1992 ‟Mekanlar” Sanat Galerisi 24, Atina, Yunanistan

1996 ‟Portreler” Toledo Sanat Akademisi Galerisi, İspanya

1997 ‟Resim” Sanat Galerisi 24, Atina, Yunanistan

2000 ‟Bireysel Kışla” Sanat Galerisi 24, Atina, Yunanistan

2002 ‟İdra” Gavras Sanat Galerisi, Atina, Yunanistan

2005 ‟Resim” Gavras Sanat Galerisi, Atina, Yunanistan

2005 ‟Resim” Galeri Epsilon, Selanik, Yunanistan

2006 ‟İstanbul” Gavras Sanat Galerisi, Atina, Yunanistan

2007 Retrospektif, Yunan Kültür Merkezi, Londra, İngiltere

2009 ‟Prado’da Çalışma” Atina Bizans ve Hıristiyanlık Müzesi, Küratör: Eleni Margari, Atina, Yunanistan

2010 ‟Fener-Balat İstanbul” Gavras Sanat Galerisi, Atina, Yunanistan – Tüyap Sanat Fuarı, İstanbul, Türkiye

2014 ‟Aynoroz” Gavras Sanat Galerisi, Atina, Yunanistan

Sergi süresi: 7-29 Mart 2015

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cuma: 15:00-20:00; Cumartesi-Pazar 12:00-19:00

GİRİŞ ÜCRETSİZDİR.

Adres: Sismanoglio Megaro, İstiklal Caddesi, No: 60, Galatasaray-Beyoğlu, İstanbul.

Telefon: +90 212 244 9335

Share.

Comments are closed.