Türkan Kalender 6. Kişisel Sergisi Ankara Saküder Sanat Galerisi’nde

0

Doğanın Akışı” kişisel resim sergisi

Türkan Kalender Ankara’da doğdu. İlk-Orta ve Lise öğrenimini Ankara’da tamamlayan Kalender, İlerleyen yıllarda Türk Musikisine duyduğu ilgi sebebiyle Milli Eğitim Bakanlığı korolarında performans gösterdi. Eş zamanlı olarak resim sanatı da yaşamında kendisine yeni açılımlar sağlamak üzere ilerliyordu. Yağlıboya tablolarında, özellikle doğa ve portre çalışmalarıyla kendini gösterdi.

Başlarda eserlerinde klasik ön plandayken, zaman içerisinde izlenimci bir tavır ile fırçası tuvale dokunmaya başladı. Bir görüntüyü resmederken coşkulu bir hüznün hayali buğusunu her zaman eserlerinde görmek mümkündür. İmprestyonist etkiler altında olduğu izlenen sanatçının renkleri canlıdır. Bununla birlikte baskın olmayan bir uyumluluk içerisindedir.

Değerli sanatçı Çallı bir resim sergisi kitapçığının kapağına sanatçı hakkında şunları yazmıştır; “Öğrencilerim arasında atölyedeki yaşamında ve tuvaldeki dünyasında tavır ve esprili kişiliği ile iz bırakan, resim yapabilmek için bütün engelleri kendisine düz yol yapma becerisine hayran olduğum dostluğun güzel ve şefkatli annesi Türkan Kalender’e”.

Sanatçı bugüne kadar Uluslararası düzeyde on yedi karma sergi, Ulusal düzeyle doksan sekiz karma sergi ve beş kişisel sergiye katılım gerçekleştirilmiştir. Yine Ulusal ve Uluslararası düzeyde bazı sanat kurumlarının koleksiyonlarda yer almaktadır.

Bu yıl altıncı kişisel sergisini “Doğanın Akışı” başlığı altında, 21 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında SAKÜDER Akademi Sanat Galerisinde davetlilerle buluşturacaktır.

SAKÜDER Akademi Sanat Galerisi

Kavaklıdere Mahallesi, Bestekâr Sokak, 28/11 Çankaya-ANKARA

 

Share.

Comments are closed.