Yayıncılık konferansı 10. yılında!

0

7 Kasım’daki çevrimiçi buluşmanın kayıtları sürüyor…

Yıllık yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü, kitaplara ve edebiyata emek verenleri yeni bir gündemle, bu kez çevrimiçi olarak bir araya getiriyor. 10 yıldır yayıncılığımızın tüm paydaşlarını her sonbaharda buluşturan konferans, bu yıl COVID-19 pandemisi nedeniyle Zoom üzerinden webinar  formatında gerçekleşecek. Konferansa katılım için kayıtlar sürüyor.

Günışığı Kitaplığı’nın düzenlediği, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin desteklediği konferansa; kitaplara yaratıcı emek veren yazar, editör, çevirmen ve sanatçılar; yayınevi çalışanları, telif ajansları, kitapçılar, dağıtımcılar, e-ticaret firmaları, dijital çözüm firmaları, tedarikçi firmalar; akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, kütüphaneler ve medyadan yetkililer katılıyor.

Edebiyatımızın en önemli romancılarından Oya Baydar açılış konuşmasıyla, usta sanatçı Altan Erkekli kapanış konuşmasıyla konferansı onurlandıracaklar. Yazar, düşünce insanı, psikolog Gündüz Vassaf kültür sanat üretimini etkileyen öncelikli konuları yorumlayacak.

Deneyimli isimler; Semih Gümüş, Nazlı Berivan Ak, Sanem Sirer ve Bahar Siber yayınevlerini bekleyen yeni dönemi tartışacak. Kitaplara bağımsız emek veren editör Ayla Duru Karadağ, çevirmen Duygu Akın ve illüstratör Zeynep Özatalay meslektaşları adına konuşacaklar. Usta yayıncı Turhan Günay yayıncılığımızın dünden bugüne yolculuğunun renkli bir portresini çizecek.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, kitap dünyasının geleceğini yakından ilgilendiren “Sabit Kitap Fiyatı” yasalaştırma çalışmaları hakkında son gelişmeleri paylaşacak. Kitap perakendemizin geleceği, dört deneyimli yayıncı; Osman Okçu, Servet Düz, Ünal Koçak ve Banu Ünal tarafından ele alınacak.

Ekonomist Prof. Dr. Kamil Yılmaz, 2021’de ülkeyi ve yayıncılık sektörünü bekleyen olası finans senaryolarını aktaracak. Prof. Dr. Yaman Akdeniz, kültür sanat ortamını doğrudan etkileyen sansür uygulamalarını değerlendirecek. Yazar, gazeteci Pınar Öğünç, tırmanan şiddet ortamının yazıya ve yazara yansımalarını dile getirecek.

Avrupalı yayıncılar; İsviçre’den Sonja Matheson özgün deneyimlerini, İngiltere’den Richard Charkin gelecek öngörülerini anlatacaklar. Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2020 ödül töreni de çevrimiçi yapılacak, proje başkanı, editör Müren Beykan bu yılın sonuçlarını değerlendirecek.

Yıllık yayıncılık konferansı / 10.  Zeynep Cemali Edebiyat Günü

PROGRAM   /  7 Kasım 2020 Cumartesi

10.00     Açılış

10.15     OYA BAYDAR   Açılış Konuşması

10.35     TURHAN GÜNAY   Kitap Dünyasında Bir Ömür

10.55     PANEL – Yayınevlerinde “Yeni Hayat” Ajandası 

BAHAR SİBER, NAZLI BERİVAN AK, SANEM SİRER, SEMİH GÜMÜŞ  

12.00     AYLA DURU KARADAĞ  Editör Masası

12.15     DUYGU AKIN  Çevirmen Masası

12.30     ZEYNEP ÖZATALAY  İllüstratör Masası

12.45     SONJA MATHESON  Pandemi Sürecinde Avrupa’dan Özgün Bir Yayıncılık Deneyimi

12.55     Prof. Dr. YAMAN AKDENİZ   Sisler Bulvarında Kaybolan Medyamız

13.15     Öğle molası

13.45     GÜNDÜZ VASSAF   Türkiye ve Dünya Üzerinden Alçaktan Uçuş

14.05     PINAR ÖĞÜNÇ   Şiddet Labirentinde Yazmak

14.25     Prof. Dr. KAMİL YILMAZ   Ekonomi ve Yayıncılıktaki İzdüşümleri

14.45     KENAN KOCATÜRK   Sabit Kitap Fiyatı Nedir, Ne Değildir?

15.05     PANEL – Kitap Perakendemizin Yeni Dönemine Notlar

BANU ÜNAL, OSMAN OKÇU, SERVET DÜZ, ÜNAL KOÇAK

16.10     RICHARD CHARKIN   Pandemi Sonrası Yayıncılığın Geleceği

16.25     ZEYNEP CEMALİ ÖYKÜ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ – ONLINE 

               Dr. MÜREN BEYKAN   Yarışmanın 2020 Yılı Sonuçları

16.45     ALTAN ERKEKLİ   Kapanış konuşması

Sunucu: HASRET PARLAK TORUN

Share.

Comments are closed.