Düzenli Delilik

0

Akbank Sanat’ın Yeni Sergisi: Düzenli Delilik

Akbank Sanat, 20 Kasım 2019 – 11 Ocak 2020 tarihleri arasında farklı birçok alan ve disiplinden çağdaş sanatçıların yer aldığı “Düzenli Delilik” başlıklı uluslararası karma sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor.

Küratörlüğünü Prof. Dr. Marcus Graf’ın üstlendiği sergi; içinde bulunduğumuz çağda bize sayısız ekran ve medya kanallarıyla ulaşan bilgi kavramını gözden geçirerek, çoğulcu ve bütünsel bir bilgi anlayışı ortaya koyarken, bilinen entelektüel hegemonyayı sorguluyor. İçinde yaşadığımız dünyada alternatif görüşler üretmek için gerçeklikle baş etmenin alışılmadık yollarını değerlendiren “Düzenli Delilik”, ayrıca bilmeme ve bilinmemenin ne anlama geldiğinin altını çiziyor.

“Düzenli Delilik”, nesnelci ve rasyonalist bilginin yetersizliğini eleştiriyor ve bütünsel dünya görüşlerinin önemini ortaya çıkarıyor. Sergi, milliyetçilik ve jeopolitiğin yanı sıra bilgi temelli kimlik ve tarih kavramlarını sorgulayan sanatçıları sunarak bu konu üzerine düşünüyor. Sergilenen sanat eserleri zamanımızın çılgınlığıyla baş edebilmek adına, bazen absürt ve anlamsız olmaktan korkmayan alternatif bilgi üretimi yollarını sunabilmek için bilinenin ötesine geçiyor.

Günümüz dünyasında soru sormanın ve bilinenin ötesine geçmenin, cevapları ve nihai sonuçları aramaktan daha anlamlı olduğunu ortaya koyan sergide; Ana Adamovic, Anna Fausshauer, Basim Magdy, Buğra Erol, Fischli and Weiss, Joseph Beuys, Kerem Ozan Bayraktar, Komet, Lars Breuer, Nasan Tur, Özlem Günyol – Mustafa Kunt, Robert Barta, Rudolf Reiber, Serhat Kiraz ve Yeşim Uzunöz’ün eserleri yer alıyor.

Sergi, AKBANK SANAT’ ta Salı gününden Cumartesi gününe 10.30 – 19.30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

 

Sergi adı: Düzenli Delilik

Sergi tarihleri: 20 Kasım 2019 – 11 Ocak 2020

Küratör: Marcus Graf

Sanatçılar: Ana Adamovic, Anna Fausshauer, Basim Magdy, Buğra Erol, Fischli and Weiss, Joseph Beuys, Kerem Ozan Bayraktar, Komet, Lars Breuer, Nasan Tur, Özlem Günyol – Mustafa Kunt, Robert Barta, Rudolf Reiber, Serhat Kiraz ve Yeşim Uzunöz

AKBANK SANAT Hakkında

26 yıldır Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini destekleyen ve sanatın birçok farklı alanında uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat, özellikle genç sanatçılara kendilerini geliştirebilmeleri için çeşitli imkânlar sunuyor.

“Değişimin hiç bitmediği yer” olma misyonuyla yılda 700’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirmekte olan Akbank Sanat sergilerden modern dans gösterilerine, konserlerden konferanslara, söyleşilerden çocuk atölyelerine, film gösterimlerinden tiyatro gösterilerine uzanan geniş bir yelpazede birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Özgün sanatın ve bu alanda fikir üretiminin yaratılmasına destek olmak için uluslararası projelere yer vererek sanatçıların kendilerini ifade edecekleri bir platform oluşturuyor.

Akbank Çocuk Tiyatrosu, Akbank Caz Festivali ve Akbank Kısa Film Festivali gibi uzun soluklu devam etmekte olan etkinlikleri Anadolu’ya da yayarak gelecek nesillerle buluşturuyor.

Prof. Dr. Marcus Graf Hakkında;

1974 yılında Almanya’da doğdu. Hildesheim Üniversitesi’nde Kültür Bilimi ve Estetik İletişimi Fakültesi’ndeki Plastik Sanatlar ve Sanat Bilimi Bölümü’nde okuduktan sonra çeşitli sanat kurumlarında proje yöneticisi, küratör, eğitmen, yazar ve sanatçı olarak çalıştı. 2010 yılında Almanya’daki Stuttgart Devlet Sanat Akademisi Çağdaş Sanat Tarihi, Estetik ve Sanat Teorisi Enstitüsü’nde doktora unvanı alan Graf, 2003 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi, ardından 2017 yılında profesör oldu. 2019 yılından itibaren Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Başkanlığı görevini üstlendi.

2001’den beri İstanbul’da yaşayan Marcus Graf; Siemens Sanat, Baksı Müzesi, Milli Reasürans, Contemporary Istanbul ve Elgiz Müzesi gibi çeşitli kurumlarda 100’den fazla sergide küratörlük yapmıştır. Graf, halen Plato Sanat’ın daimi küratörü olarak görevine devam etmektedir. Çok sayıda kitap yazan veya kitaba katkıda bulunan, sergi kataloğu ve dergide sanat yazarlığı yapan Graf, akademisyen, küratör ve sanat yazarı olarak İstanbul’da yaşamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: akbanksanat@akbank.com 0212 252 35 00

Share.

Comments are closed.