Eve Dönmeyen Hayvan, Murat Çelik

0

KİTAP DETAY / Yılmaz Özdoğan

Murat Çelik

Eve Dönmeyen Hayvan

Everest Yayınları

127 sayfa

2019

1989 yılında Düzce’de  doğan Murat Çelik çeşitli dergilerde şiir ve öyküleri yayımlandı. İlk kitabı İhtimal Cüce 2013 yılında yayımlandı. Yazarın altıncı kitabı olan Eve Dönmeyen Hayvan Haziran 2019’da yayımlandı.

Kitapta toplam 11 öykü yer almakta. Yumru adlı öyküde intihar etmeyi düşünen bir adamın iç dünyasında yaşadığı kurgular anlatılmakta. Karşı komşusu bir kadın hakkında varsayımlar ve planlar ile bir karşılaşma düşüncesi, yalnızlığın karamsar yönünü yansıtıyor.

Prefabrikler öyküsünde deprem sonrası kurulan bir prefabrik kentteki çocukların gündelik yaşayışlarında kendi aralarında oluşturdukları kuralları ve adalet duygusu anlatılmaktadır. “yarası olanın yeteneğini sorgulamıyoruz” diyerek kendi masumiyetlerini ve vicdanlarını ortaya koyuyorlar.

Kelimeleri kullanma biçimi ile cümle kurma  yapısı  okurken dikkatli olmayı sezdiriyor. Bütüne odaklanma noktasında okuyucuyu diri tutmayı gerektiren üslubu açısından başarılı bir kurguya sahip. Günümüz yazarlarını tercih edenler için önerilebilir  bir eser.

Kitaptan…

“Birinin gücünü bilince, o gücü kullanmada bile temkinli oluyorsun. Sana korkarak yaşamayı öğretiyor güçlüler. Halbuki kaleye giderken bir çelme çakarsan gözünde büyüttüğün güç devrilir. Bu kurallara uygun değil fakat kuralların da bir çıkmazı var.”

Share.

Comments are closed.