“Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni” Sergisi’nin Yeni Durağı İzmir Oldu

0

Türkiye’de bir ilk olan ve şizofreni konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı hedefleyen ‘Görmezden Gelmeyelim – Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi İstanbul ve Ankara’nın ardından İzmir’de ziyaretçilerle buluşuyor. Bugüne kadar sergilendiği her ilde büyük ilgi gören “Görmezden Gelmeyelim”, 21 Mayıs-20 Haziran tarihleri arasında İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gezilebilecek.

İlk çağlardan günümüze ruhsal hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan yöntemler, toplumların konuya yaklaşımları, bilim insanları ve hekimlerin yüzlerce yıla yayılan uğraşıları, ilginç görsel ve canlandırmalarla ‘‘Görmezden Gelmeyelim Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi İzmirlilerle buluşacak. Konunun uzmanları tarafından hazırlanan zengin içeriği, üç boyutlu kutularda görsel ve işitsel efektlerin yanı sıra canlandırmalarıyla büyük ilgi çeken bu yaratıcı sergi, şizofreni konusunda önemli bir farkındalık oluşmasını sağladı.

1462352121_Empati_Kabini

Abdi İbrahim Otsuka’nın katkılarıyla hazırlanan sergi, 21 Mayıs-20 Haziran 2016 tarihleri arasında ücretsiz olarak ziyaretçilerle buluşacak. Sergide en çok ilgiyi, bir şizofreni hastasının, hastalığın en yoğun döneminde neler hissettiğini deneyimlemeye imkan veren ‘Empati Kabini‘ ile bilimsel kanıtların bulunmadığı ve hekimlerin ellerindeki tedavi yöntemlerinin kısıtlı olduğu dönemde, şizofreni hastalarının tedavi amacıyla nelere maruz kaldığını gösteren ‘Dönen Yatak’ görüyor.

1462352121_Donen_Yatak

Görsel ve işitsel efektler kullanılarak hazırlanan üç boyutlu kutular ve canlandırmalarla zenginleştirilen içeriğiyle Türkiye’de bir ilk olan sergi, ziyaretçilere duyularıyla deneyimleyebilecekleri bir serüven sunuyor. Serginin danışmanlığını Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç Dr. Haldun Soygür, küratörlüğünü ise Çağlar Gözüaçık üstleniyor.

‘Görmezden Gelmeyelim – Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 21 Mayıs-20 Haziran 2016 tarihinde Pazar günleri hariç 09.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilecek.

 

www.sizofreniseruveni.com

Share.

Comments are closed.