TÜRKİYE’NİN DÖRT YANINDAN YENİ NESİL SANATÇILAR BASE’DE

0

BASE 2019’ 14 KASIM’DA AKARETLER SIRAEVLER’DE AÇILIYOR

BASE, 14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanından yeni mezun sanatçı adaylarını Akaretler Sıraevler, Beşiktaş’ta sanatseverlerle buluşturacak. Bu yılki sergi 20 şehirden ve 30 üniversiteden 107 yeni mezunun katılımıyla gerçekleşecek. Henüz sanat kariyerinin başında sanatçı adaylarıyla tanışmak, onların farklı disiplinlerde 120 yapıtını bir arada görmek ve birbirinden değerli konuşmacıları ağırlayacak olan ‘’BASE Talks’’u izlemek için bu özel buluşmayı kaçırmayın.

14-17 Kasım 2019’da Akaretler Sıraevler’de 25-27-29-31 numaralı binalarda gerçekleşecek olan Türkiye’nin yeni mezun sanatçı platformu BASE, yurdun dört bir yanından yeni mezun genç sanatçı adaylarının yapıtlarını aynı çatı altında topluyor. 72 üniversitenin 2019 mezunlarından 1575 başvuru alan BASE’te, bu yıl seçici kurul değerlendirmesi sonucu seçilen 30 üniversiteden 107 yeni mezun sanatçı adayının 120 yapıtı yer alacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle; Beşiktaş Belediyesi ev sahipliğinde Kale Grubu, Magnum ve TEB Özel Bankacılık eş sponsorluğunda gerçekleşecek, Digilogue’un dijital sanat partneri olduğu BASE’te 4 gün boyunca serginin yanı sıra sanat dünyasının değerli isimlerini ağırlayan ‘’BASE Talks’’ konferans programı ve atölye çalışmaları gerçekleşecek. Genç sanatçı adaylarına mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerinde destek olmayı, onlara üretimlerini sergileme ve sanat dünyasının önde gelen isimleriyle birebir tanışma imkanı sunmayı amaçlayan BASE, aynı zamanda sanatseverler ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekler keşfetmesine aracı olmayı amaçlıyor.

BASE 2019’un seçici kurulunda Antonio Cosentino, Azra Tüzünoğlu, Derya Yücel, Elif Uras, Kezban Arca Batıbeki, Lalin Akalan, Marcus Graf, Merih Akoğul, Mustafa Taviloğlu, Nazlı Pektaş, Osman Dinç, Selman Bilal, Şakir Gökçebağ, Sabiha Kurtulmuş, Tankut Aykut, Tomur Atagök ve Vahit Tuna yer aldı.

Derya Yücel küratörlüğünde gerçekleşecek olan BASE 2019’da resim, seramik, video, heykel, yerleştirme, fotoğraf, cam ve grafik tasarım gibi pek çok farklı sanat dalından yapıtlar sergilenecek.

Çok sesli, çok anlamlı ve dinamik bir görsel karşılaşma ortaya çıkaran BASE 2019/ “Şimdi”, Türkiye’deki görsel sanat eğitimi ve pratikleri üzerine geniş, güncel ve günümüze özgü bir spektrum sunuyor:

BASE 2019’un küratöryel çerçevesini ‘’ŞİMDİ’’ olarak belirleyen Derya Yücel: ‘’Zaman, bir noktadan diğerine doğru hareket eden kesintisiz, dinamik ve tekrar etmeyen bir olguysa “şimdi”, geçmiş ile geleceği bağlarken aynı zamanda onlarla sınır oluşturan anlardır. Şimdi, zamanın sürekliliği ve bağlantısı, geçmişin hafızası ve geleceğin olasılıklarıdır. Şimdi, geçmişle geleceğin buluştuğu anlık noktadır. Ve zaman, şimdilerin bir toplamıdır. Sanat, bir bilgi formu olarak geçmişin izlerini, şimdi aracılığı ile geleceğe aktarır. Sanat üretimi, bireyin kendine özgülüğü, düşünsel ve teknik donanımı, yaşamsal perspektifi, seçimleri ile onun algılama, anlamlandırma, hatırlama ve kendi zamanını kaydetme biçiminin yön verdiği bir yaratıcılığın somut formudur. BASE 2019 seçkisine dair bir üst başlık olarak önerilen “Şimdi”, yeni nesil sanatçıların doğallıkla önce kendi dünyasını ve kendi “şimdi” lerini merkeze aldıkları, kültürel kimlik, toplumsal bellek, kişisel mitoloji, kurmaca benlik gibi kavramsal, estetik kimi zaman politik yönelimleri de içine alan, farklı mecraları kuşatan işlerini paylaşıyor. Çok sesli, çok anlamlı ve dinamik bir görsel karşılaşma ortaya çıkaran BASE 2019/ “Şimdi”, Türkiye’deki görsel sanat eğitimi ve pratikleri üzerine geniş, güncel ve günümüze özgü bir spektrum sunuyor’’.

BASE Talks’ta 4 gün boyunca sanat dünyasının değerli isimleri bir araya gelecek!

Geçtiğimiz yıl büyük ilgi gören ‘’BASE Talks’’ bu yıl da dopdolu programıyla, W Studios’da birbirinden özel söyleşilerle sanat dünyasını bir araya getirecek. 25 panelde 70 konuşmacıyı ağırlayacak olan ‘’BASE Talks’’, her gün 11:00-19:00 saatleri arasında yapılacak. Bu yıl BASE Talks’ta şimdiden yerini alan isimler ise Ahmet Doğu İpek, Alp İşmen, Antonio Cosentino, Aslı Öymen, Atıf Akın, Ayşegül Kurtel, Ayça Telgeren, Belkıs Balpınar, Bengü Gün, Beral Madra, Burcu Tosun, Çağrı Saray, Canan Çelenk Bafra, Derya Yücel, Eda Gecikmez,Elif Uras, Emre Zeytinoğlu, Erdal Duman, Erdil Yaşaroğlu, Evrim Altuğ, Ferhan İstanbullu, Guido Casaretto, Gülçin Aksoy, Hüsamettin Kocan, İnsel İnal, İpek Yeğinsu, Kezban Arca Batıbeki, Leyla Ünsal, Marcus Graf, Memed Erdener, Merih Akoğul, Meryem Uzunoğlu, Murat Pilevneli, Nazım Dikbaş, Nazlı Çarmıklı, Nazlı Pektaş, Neriman Polat, Osman Dinç, Osman Erden, Oya Delahaye, Ozan Bilgiseren, Ömer Özyürek, Özlem Yalım, Pınar Öğrenci, Sarp Evliyagil, Selçuk Artut, Selman Bilal, Server Demirtaş, Sibel Erdamar, Sinan Demirtaş, Tayfun Erdoğmuş, Tuna Ortaylı Kazıcı, Yasemin Özcan, Vahap Avşar, Zehra Çobanlı. Detaylı programı web sitesinden takip edebilirsiniz.

canan

BASE’DE BİR İLK: BASELECTED 1 SERGİSİ

Bu yıl ilk kez gerçekleşecek BASELECTED 1, 2017 ve 2018 BASE sanatçılarının güncel yapıtlarından oluşan bir seçkiye ev sahipliği yapacak. Sergide Arek Qadrra, Aytuğ Aykut, Damla Yalçın, Dilara Göl, Duygu Aydoğan, Ece Kibaroğlu, Fatih Temiz, Hamza Kırbaş, Hina Barlas, İbrahim Erdoğan, Kübra Boy, Metin Alper Kurt, Ömer Sedat Yenidoğan, Seçil Büyükkan, Selen Tokgöz, Tevfik Altan Doyran, Uğur Bişirici olmak üzere 17 sanatçının eseri sergilenecek.

Konuk ülke: Romanya

Romanya, BASE 2019’da Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi işbirliği ile konuk ülke olarak yer alacak. AB Konseyi 2019 dönem başkanlarından Romanya, bu yıl düzenlenecek olan BASE sergisinde Romen Güzel Sanatlar Fakülteleri’nden mezun olan 6 sanatçısı ile yer alacak. Türkiye’deki güzel sanatlar öğrencileri ile uluslararası bir karşılaşma niteliğinde yer alacak olan sergi, ileriki yıllar devam edecek konuk ülke bölümünün ilk ülkesi olarak bu yıl sergide olacak. Bükreş ve Cluj üniversitelerinin resim, animasyon, video, tekstil ve grafik tasarım bölümlerinden sergide yer alacak sanatçıların isimleri şu şekilde: Melissa Antonescu, Robert David Somogyi, Ella Costache, Amanda Maier, Floriana Roxana Dinu, Aurelia Chir

BASE 2019 YAN ETKİNLİKLER

  • Digilogue alanında, görsel sanat ve tasarım faaliyetlerini New York’da sürdüren ve aynı zamanda Rutgers Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım bölümünde öğretim görevlisi olan Atıf Akın’ın ‘Tepoto Sud morph Moruroa’ isimli video enstalasyonu yer alacak.

  • Kale Grubu workshop alanında Kalebodur markasının yapı sektöründeki yenilikçi ürünü Kalesinterflex porselen seramiğinin kullanılacağı atölyeler gerçekleştirilecek. Serra Akıncı’nın yürütücülüğünde BASE süresince günde iki kez gerçekleştirilecek mozaik atölyeleri, sanat ve tasarım öğrencileri başta olmak üzere tüm ziyaretçilerin katılımına açık olacak. 

  • TEB Özel Bankacılık alanında ise Mehmet Ali Bakanay, Gizem Büyükkuşoğlu ve Huma Kabakçı koleksiyonlarından seçilen; Türkiye’den Güzel Sanatlar Fakültelerinden mezun olmuş, sanatçı kimliklerini son 15 yılda güçlü bir şekilde oluşturmuş, olgunlaşmış sanat kariyerlerinde kendine özgü hikayelerini inşa etmiş birer sanatçının yapıtlarının yer alacağı ve genç sanatçı adaylarına ilham verecek “BİR KOLEKSİYON, BİR HİKAYE, BİR SANATÇI” sergisi yer alacak. Aynı zamanda TEB Özel Dijital Müze’de koleksiyonerlik hikayeleriyle yer alan bu üç değerli ismin koleksiyonlarından seçkilerin yer aldığı sergi, genç sanatçı adaylarına da ilham verecek.

-Magnum Arkasında Haz Var alanı, sanatçı adayı üniversitelilere çalışmalarını sergileme imkanı sunan ve alan yaratan Doğuş Grubu’nun sosyal sorumluluk platformu Sanata Bi Yer’in pop up sergisi, bir önceki yılın BASE sanatçılarının yerlerini yeni sanatçılara bırakırken sandalyelerden sanat eseri yarattıkları “Siesta / BASE Art Project2”, Türkiye’nin çağdaş sanatçıları tarafından sanat eserlerine dönüşen buzdolabı kapakları sergisi Arçelik Cycles da BASE’de sanatseverlerle buluşacak.

BASE’i Takip etmek için: Instagram/Facebook:base.ist Web sitesi:base.ist

BASE TALKS 2019 /PROGRAM 14-17 KASIM W STUDIOS, AKARETLER

14 KASIM 2019, PERŞEMBE

12:00-13:00 Seramik eğitimi ile günümüz sanatının ilişkisi: Zehra Çobanlı – Yasemin Özcan (Moderatör: İnsel İnal)

13:00-14:00 Kuşaklararası sanat sohbetleri: Selçuk Artut- Server Demirtaş / Moderatör: İpek Yeğinsu

14:00-15:00 Kuşaklararası sanat sohbetleri: Guido Casaretto-Tayfun Erdoğmuş / Moderatör:Derya Yücel

derya yücel

15:00-16:00 Kuşaklararası sanat sohbetleri: Osman Dinç-Erdal Duman / Moderatör: Evrim Altuğ

16:00-17:00 Şimdi ve Burada: Resim: Emre Zeytinoğlu – Antonio Cosentino / Moderatör: Derya Yücel

17:00-18:00 Sanata Destek: Bağımsız Mekanlar Selman Bilal-Sarp Evliyagil-Ömer Özyürek-Nazlı Çarmıklı / Moderatör: Nazlı Pektaş

18:00-19:00 Ekip olmak: Sanatçı- Galeri ilişkisi: Sabiha Kurtulmuş-Bengü Gün-Sibel Erdamar-Leyla Ünsal

15 KASIM 2019, CUMA

11:00-12:00 Nilüfer’de sanata alan açmak: Burcu Tosun – Fulya Çetin – Meryem Uzunoğlu – Saliha Yılmaz – Çağrı Saray / Moderatör: Aslı Öymen

12:00 – 13:00 Türkiye ve Yurdışında Misafir Sanatçı Programları: Çelenk Bafra-Tuna Ortaylı Kazıcı-Aysegul Kurtel

13:00-14:00 TBA

14:00-15:00 Kuşaklararası sanat sohbetleri: Sinan Demirtaş & Gizem Akkoyunoğlu / Moderatör: Marcus Graf

15:00-16:00 Elif Uras & CANAN / Moderatör: Çelenk Bafra

16:00-17:00 Kuşaklararası sanat sohbetleri: Neriman Polat-Eda Gecikmez / Moderatör: Esra Aliçavuşoğlu

17:00-18:00 Osmosis-Geçişim: Pınar Öğrenci- Vahap Avşar / Moderatör: Ceren Erdem

18:00-19:00 Bermuda Şeytan Üçgeni ya da Küratöryel Bağlam Üzerine: Merih Akoğul-Ozan Bilgiseren-Kezban Arca Batıbeki

16 KASIM 2019, CUMARTESİ

13:00-14:00 Türkiye’de Küratöryal Pratikler Geçmiş ve Bugün: Beral Madra-Derya Yücel

14:00-15:00 Sanat piyasası: Murat Pilevneli – Oya Delahaye

15:00-16:00 Hüsamettin Kocan-Ferhan İstanbullu

16:00-17:00 Sanatta ‘genç’ olmak: Alp İşmen-Osman Erden

17:00-18:00 Mimarlık, tasarım ve sanatı kucaklaştıran piyasa: Erdil Yaşaroğlu-Özlem Yalım / Moderatör: Evrim Altuğ

18:00-19:00 Kentin hafızası: Murat Germen-Sinan Logie / Moderatör:Melda Narmanlı Çimen

17 KASIM 2019, PAZAR

14:00-15:00 İki Kuşak Arası Dokuma: Belkıs Balpınar-Gülçin Aksoy / Moderatör: Reyhan Polat

15:00-17:00 Taş.Kağıt.Makas.Devlet: Ahmet Doğu İpek -Ayça Telgeren -Memed Erdener- Nazım Dikbaş / Moderatör: Derya Yücel

17:00-18:00 Digilogue Session: Atıf Akın

Share.

Comments are closed.