SALT’ın Perşembe Sineması sonbahar gösterimleri devam ediyor…

0

Perşembe Sineması, SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Perşembe Sineması, 1990’lardaki kritik değişimlerin şehir ve uzantısındaki izdüşümleri üzerinden yakın geçmişin gerek bireysel gerekse toplumsal bellekteki yerini sorgulayan 5 filmle Kasım ve Aralık’ta da devam ediyor. 20. yüzyılın son dönemecinden şehir hikâyelerini bir araya getiren seçki, dönemin coğrafyaya göre ayrışan etkilerine güncel bir merakla bakıyor. Herkesin katılımına açık gösterimler, her Perşembe saat 19.00’da SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da.

PERŞEMBE SİNEMASI

Le cri du coeur [Kalbin Haykırışı] (1994)

21 Kasım, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Yönetmen: İdris Ouédraogo

86 dakika

Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

İyi bir hayat kurmak üzere yaklaşık beş yıl önce Fransa’ya göç eden İbrahim, ekonomik durumunu düzeltince eşi ve oğlunu yanına aldırır. Büyüdüğü ülke olan Mali’yi ve hasta büyükbabasını bırakıp annesiyle Lyon’a yerleşen 11 yaşındaki Muhtar, yeni hayatına uyum sağlamada zorluk yaşar. Burada doğmuş olsa da Fransa’ya dair hiçbir şey bilmeyen ve küçük köyünün özlemini çeken çocuk, bir gün şehrin sokaklarında koşan bir sırtlan görür. Heyecanla olup biteni anlatmaya çalışırken okul arkadaşlarının alay konusu hâline gelen Muhtar, çok geçmeden okul psikoloğuna gönderilir. Ailesi dâhil hiç kimseyi gördüklerine inandıramaz, ta ki yaşadıklarını anlamasını sağlayacak özgür ruhlu Paulo ile arkadaş olana dek.

Burkina Fasolu yönetmen İdris Ouédraogo’nun 1994 yapımı Le cri du coeur [Kalbin Haykırışı] filmi, zorunlu göç ve ayrılıkların yol açtığı tedirgin ruh hâlini betimlerken ırkçılığın hâlen sorun teşkil ettiği bir toplumda yabancılaşma ve ayrımcılıkla mücadelenin zorluklarına dikkati çekiyor.

Perşembe Sineması, Garanti BBVA Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

Le cri du coeur [Kalbin Haykırışı] (1994) filminden bir kare ©Les Films de la Plaine

PERŞEMBE SİNEMASI

D’Est [Doğudan] (1993)

28 Kasım, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Yönetmen: Chantal Akerman

110 dakika

Diyalogsuz

Demir Perde’nin yıkılması ve Sovyet Bloku’nun dağılmasının ardından Doğu Avrupa’da bir yolculuğa çıkan Chantal Akerman, Doğu Almanya’dan Polonya’ya ve Baltık ülkelerine, oradan da Moskova istikametinde Rusya’ya geçti. Amacı “kendisini etkileyen her şeyi çok geç olmadan kaydetmek”ti. Sonuçta, durağan ve hareketli görüntülerin, gündüz ile gecenin, yaz ile kışın, sahiller ile caddelerin, kalabalık meydanlar ile sessiz oturma odalarının birbirini takip ettiği; parçalanan bir dünyaya dair rastgele gözlemlerden oluşan bir film meydana geldi. Diyalogsuz ve yorumsuz bir deneysel belgesel olan D’Est [Doğudan] (1993), kasvetli bir dizi kartpostal gibi kat kat açılarak sonsuz bir bekleyiş ve yineleyiş hâlinde asılı kalmış gibi görünen insanlar ve manzaralara bakıyor.

D’Est [Doğudan] (1993) filminden bir kare ©Cinematek

PERŞEMBE SİNEMASI

mid90s [90’lar Ortası] (2018)

5 Aralık, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Yönetmen: Jonah Hill

85 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

13 yaşındaki Stevie, pek ortalarda olmayan ilgisiz annesi ve şiddete meyilli ağabeyiyle Los Angeles’ta yaşar. Kendinden yaşça büyüklerle vakit geçirmeye hevesli olan çocuğun sıradan ve yalnız hayatı, bir yaz günü tanıştığı bir grup “havalı” kaykaycı sayesinde hızla değişmeye başlar. Odasındaki Ninja Kaplumbağalar posterini popüler bir modelin fotoğrafıyla değiştirir, ilk sigarasını içer, saatlerce kaykay yapar, eve uğramaz olur. Stevie, yeni katıldığı ekibe kendini kanıtlamak için her şeyi yapmaya hazırdır. Tanınmış oyuncu Jonah Hill’in yazıp yönettiği mid90s [90’lar Ortası] (2018), kaykaylar, karışık kasetler, VHS kameralar ve video oyunlarının popüler olduğu 90’lar Amerika’sında büyümeye dair kişisel bir hikâye anlatıyor; ırk ve toplumsal sınıf ayrımlarının gençlerin hayatını nasıl şekillendirdiğini sorguluyor.

Perşembe Sineması, Garanti BBVA Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

Görsel

mid90s [90’lar Ortası] (2018) filminden bir kare ©A24

Share.

Comments are closed.