Mayıs Ayı Filmlerinden Seçmeler…

0

SUİKASTÇI

 

Yönetmen: David A. Armstrong

Senaryo: Edward Lee Cornett, Valerie Grant

Görüntü Yönetmeni: Ed Wu

Müzik: Austin Wintory

Oyuncular: Justin Chatwin, Peter Stormare, Mark Thompson, Robin Thomas, Yancy Butler, Elizabeth Anweis

 

Suikastçı, çocukken babasının adının karıştığı bir skandalın yeniden gün yüzüne çıkmasıyla açılan yeni soruşturmada yer alan çaylak polis Michael’ın, gerek statükoyla gerekse mevzunun peşindeki bir suikastçıyla olan mücadelesini anlatıyor.

ŞAMPİYONLAR

 

Yönetmen: Javier Fesser

Senaryo: David Marqués, Javier Fesser

Görüntü Yönetmeni: Chechu Graf

Müzik: Rafael Arnau

Oyuncular: Javier Gutiérrez, Athenea Mata, Juan Margallo, José de Luna, Sergio Olmo, Jesús Vidal

 

Campeones, profesyonel bir basketbol takımının koçunun mahkemenin verdiği 90 günlük zorunlu hizmet cezası süresince, zihinsel engelli oyunculardan oluşan bir basket takımını eğitmesinin hikâyesi anlatıyor. Eşiyle anlaşamayan ve problemleri olan koç Marco, başlangıçta bu işi ciddiye almayarak sıyrılmaya çalışır fakat zaman geçtikçe takımla bir olmayı başarır.

ÇİFTE HAYATLAR

 

Yönetmen: Olivier Assayas

Senaryo: Olivier Assayas

Görüntü Yönetmeni: Yorick Le Saux

Oyuncular: Guillaume Canet, Juliette Binoche, Vincent Macaigne, Christa Théret, Nora Hamzawi, Sigrid Bouaziz

 

Çifte Hayatlar, başarılı yayınevi yöneticisi Alain ve ünlü yazar Leonard’ın değişen dünyaya ayak uydurma çabalarını mizahi bir dille anlatıyor. Leonard son kitabını yeni bitirmiştir. Her alanda olduğu gibi dijitalleşme, yayıncılık dünyasını da etkilemiştir. Alain ve Leonard bir yandan bu değişimin edebiyat üzerindeki etkilerine, bir yandan da orta yaşın getirdiklerine ayak uydurmaya çalışırken eşleri de farklı bir şekilde bu denkleme dahil olmuşlardır. Olivier Assayas teknolojinin hayatımızdaki yerini bu kez komediyle sorguluyor.

HIGH LIFE

 

Yönetmen: Claire Denis

Senaryo: Claire Denis, Geoff Cox, Jean-Pol Fargeau

Görüntü Yönetmeni: Yorick Le Saux, Tomasz Naumiuk

Müzik: Stuart Staples, Tindersticks

Oyuncular: Robert Pattinson, Juliette Binoche, André Benjamin, Mia Goth, Lars Eidinger, Agata Buzek, Claire Tran

 

Şimdiki zaman gibi görünen bir gelecekte geçen filmde bir grup suçlu, uzayda geçecek olan bir üreme deneyinde denek olma görevini kabul eder fakat bulundukları geminin kozmik ışın fırtınasına maruz kalmasının akabinde kendilerini içinde buldukları bu öngörülemez durum bir baba-kızın yaşam mücadelesini meydana getirir.

 

POKÉMON DEDEKTIF PIKACHU

 

Yönetmen: Rob Letterman

Senaryo: Nicole Perlman, Rob Letterman

Görüntü Yönetmeni: John Mathieson

Müzik: Henry Jackman

Oyuncular: Justice Smith, Kathryn Newton, Suki Waterhouse, Ken Watanabe

Seslendirme: Ryan Reynolds

 

İnsan ve pokemonların bir arada yaşadığı bir dünyada, 21 yaşındaki Tim’in dedektif babası Harry Goodman aniden ortadan kaybolur. Babasının kaybolmasının ardından onu bulmak için çalışmalara başlayan Tim, babasının ortağı Dedektif Pikachu ile tanışıp beraber Harry Goodman’ı bulmak için maceraya atılırlar.

TEMİZLİKÇİ

 

Yönetmen: Jon Knautz

Senaryo: Jon Knautz, Alexis Kendra

Görüntü Yönetmeni: Joshua Allen

Oyuncular: Alexis Kendra, Stelio Savante, Rachel Alig, Elizabeth Sandy, Mykayla Sohn

 

Alice yalnız yaşayan bir güzellik uzmanıdır. Evli bir adamla ilişkisi vardır ve bu ilişkiyi bitirmek için çabalamaktadır. Oturduğu sitede temizlikçilik yapan Shelly’yi haftada iki gün kendi evine de almaya başlar. Shelly’nin yüzü bir kaza sonucu yanmıştır. Bu gizemli kadın sadece eve değil Alice’in hayatına da girer. Hatta onun kimliğine bürünür. Bu noktadan sonra işin geri dönüşü yoktur.

GÖLGE SAVAŞÇI

 

Yönetmen: Yimou Zhang

Senaryo: Wei Li, Yimou Zhang

Görüntü Yönetmeni: Xiaoding Zhao

Müzik: Zai Lao

Oyuncular: Chao Deng, Li Sun, Ryan Zheng, Qianyuan Wang, Jingchun Wang, Jun Hu, Xiaotong Guan

 

Dost görünümlü iki düşman hanedanlık bir güç savaşı içerisindedir. Genç ve tehlikeli bir kralın yönettiği Pei hanedanlığında Komutan Yu tehdit altındadır. Ama komutanın bir sırrı vardır. Yerine kendisine benzeyen bir “gölge” yetiştirmiştir ve böylece Pei’nin düşmanlarını ve hatta kendi kralını bile kandırmayı başarmıştır. Düşmanlarını devirmek için kral ve komutanı, gizli bir saldırı planlamıştır. Ancak daha önce hiç görülmemiş bir savaşın eşiğindeyken Komutan Yu’nun yerine geçen gölgesinin de başka planları vardır. Kendini şah zanneden piyonlar ve beklenmedik hamlelerle dolu bu oyunda kazanan kim olacaktır?

JOHN WICK 3: PARABELLUM

 

Yönetmen: Chad Stahelski

Senaryo: Derek Kolstad

Görüntü Yönetmeni: Dan Laustsen

Müzik: Tyler Bates, Joel J. Richard

Oyuncular: Keanu Reeves, Ian McShane, Halle Berry, Laurence Fishburne, Anjelica Huston, Asia Kate Dillon, Jason Mantzoukas, Lance Reddick

 

John Wick iki sebepten dolayı kaçak: 14 milyon dolarlık açık bir kontrat yüzünden herkes peşinde ve Continental Hotel sınırları içinde Yüksek Şura üyesi ve açık kontratı açan kişiyi öldürdü. Bu koşullar altında John çoktan infaz edilmeliydi. Fakat Continental’in yöneticisi Winston ona kaçıp kaybolması için bir saat zaman verdi. Continental üyeliği kaldırıldı. Her türlü hizmeti alması yasaklandı. Diğer üyelerle iletişimi kesildi. John, New York’tan çıkmak ve hayatta kalmak için hizmet sektörünü kullanacak, bunları yaparken de dövüşüp öldürerek yoluna devam edecektir.

DENEMEYE DEĞER

 

Yönetmen: Jonathan Levine

Senaryo: Dan Sterling

Görüntü Yönetmeni: Yves Belanger

Oyuncular: Charlize Theron, Seth Rogen, June Diane Raphael, O’Shea Jackson Jr., Ravi Patel, Andy Serkis, Alexander Skarsgård, Bob Odenkirk, Randall Park

 

Film, siyaset arenasının gözde diplomatlarından biri olan ve başkanlık seçimleri için adaylığını koyan Charlotte Field ile günümüzde gazeteci olan ve Charlotte’ın gençliğinde bebek bakıcılığını yaptığı Fred’in tesadüfen karşılaşması sonrası gelişen olayları konu ediniyor.

GODZILLA II: CANAVARLAR KRALI

 

Yönetmen: Michael Dougherty

Senaryo: Max Borenstein, Michael Dougherty

Görüntü Yönetmeni: Lawrence Sher

Müzik: Bear McCreary

Oyuncular: Millie Bobby Brown, Vera Farmiga, Sally Hawkins, Kyle Chandler, Bradley Whitford, Charles Dance, Ziyi Zhang, Ken Watanabe, O’Shea Jackson Jr.

 

Godzilla II Canavarlar Kralı filminde, kripto-zooloji kuruluşu Monarch’ın üyeleri ortaya kahramansı bir çaba koyacaklardır çünkü aralarında güçlü Godzilla’nın da bulunduğu tanrıvari canavarlar Mothra, Rodan ve Godzilla’nın baş düşmanı Üç Başlı Kral Ghidorah birbirleriyle mücadeleye girişirler. Antik çağlara ait -ve sadece birer mit oldukları sanılan- bu süper türlerin hepsi hayata döner dönmez bir üstünlük savaşına girerek insanoğlunun varlığını tehlikeye sokarlar.

MA

 

Yönetmen: Tate Taylor

Senaryo: Scotty Landes

Görüntü Yönetmeni: Christina Voros

Müzik: Gregory Tripi

Oyuncular: Octavia Spencer, Diana Silvers, Luke Evans, Juliette Lewis, Allison Janney, Missi Pyle, Corey Fogelmanis

 

Sue Ann, sakin Ohio kasabasında yalnızlığı seven biridir. Bir gün kasabada yeni olan genç Maggie, Sue Ann’den kendisi ve arkadaşları için içki almasını ister. Sue Ann, kendisinden küçük olsalar da masum arkadaşlar edinme fırsatını yakalar. Çocuklara evinin bodrum katında takılarak içkili araba kullanmaktan kaçınmalarını teklif eder. Ama birkaç başka ev kuralı vardır: Çocuklardan biri ayık kalmak zorunda. Küfretmek yok. Asla üst kata çıkmayın. Ve ona “Ma” deyin. Ancak Ma’nın konukseverliği takıntıya dönüşmeye başlar. Bir gençlik rüyası olarak başlayan olay dehşet verici bir kabusa dönüşür ve Ma’nın evi kasabadaki en iyi mekân iken dünyadaki en kötü mekân olur.

HOTEL MUMBAI

 

Yönetmen: Anthony Maras

Senaryo: John Collee, Anthony Maras

Görüntü Yönetmeni: Nick Remy Matthews

Müzik: Volker Bertelmann

Oyuncular: Dev Patel, Armie Hammer, Nazanin Boniadi, Anupam Kher, Jason Isaacs

 

Hotel Mumbai, 2008 yılında gerçekleşen ve dünya tarihine damga vuran terör olaylarını konu alıyor. Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı olan filminde; Hindistan’ın kalbi olarak kabul edilen Mumbai/Taj Otel’de, otel çalışanlarının kendi hayatlarını hiçe sayarak konukları kurtarma öykülerini anlatılıyor.

ONUN FİLMİ

 

Yönetmen: Su Baloğlu, Merve Bozcu

Senaryo: Su Baloğlu, Merve Bozcu

Görüntü Yönetmeni: Baran Şaşoğlu

Müzik: Serkan Alkan

 

Bir film nasıl yapılır? Nereden başlanır? Yönetmen her şeyi bilmek zorunda mıdır? Tekniği erkekler daha mı iyi bilir? Set çalışanları neden beni değil de görüntü yönetmenini dinliyor? İki kadın yönetmenle çalışmak mı? Yönetmen yardımcım iyi bir yönetmen olmadığımı mı yayıyor? Dünyanın en zor işi karı-koca sette olmak mı? Sinema alanında akademisyenliği seçmiş iki genç, Merve ve Su’yu, üniversitenin korunaklı ortamından sete çeken, bu soruların cevaplarını aradıkları bir film yapma fikri olur. Bütün tecrübesizlikleri ile çıktıkları bu yolda film yapmanın en ironik anlarını kendi yaşadıkları deneyim üzerinden belgelerler.

 

Share.

Comments are closed.